Zavrieť

Porady

výpoveď zamestnancovi

Dobrý deň, prosím o radu.
Môj priateľ podniká ako živnostník, prevádzkuje jedáleň a zamestnáva asi 4 kuchárky. Problém má s jednou z nich, ktorá pracuje asi tým štýlom, že odrobí 1-2 týždne a potom je na PN-ke veľmi dlhú dobu, tentoraz to bolo takmer rok. Ešte aj počas doby kedy pracuje, s ňou nie je môj priateľ spokojný, nevykonáva svoju <acronym title="Google Page Ranking">pr</acronym>ácu uspokojivo, dokonca aj kuchárky – kolegyne s ňou nevychádzajú, keďže ony pracujú poriadne a ona sa v kuchyni len tak „poneviera“. Pred pár dňami prišla do <acronym title="Google Page Ranking">pr</acronym>áce, že po takmer ročnej PN-ke nastúpi, a už sú z toho celý kolektív nervózni, takže priateľ uvažuje, že túto situáciu musí riešiť. Pokiaľ viem jediné východisko je dať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, s čím je spojené odstupné, a toto je nám proti srsti – aby dostala peniaze osoba, ktorá svoju <acronym title="Google Page Ranking">pr</acronym>ácu nevykonávala poriadne, a 90% pracovného času strávila doma na PN-ke. Prosím o radu, či existuje nejaké riešenie z tejto situácie.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    emília30 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu.
    Môj priateľ podniká ako živnostník, prevádzkuje jedáleň a zamestnáva asi 4 kuchárky. Problém má s jednou z nich, ktorá pracuje asi tým štýlom, že odrobí 1-2 týždne a potom je na PN-ke veľmi dlhú dobu, tentoraz to bolo takmer rok. Ešte aj počas doby kedy pracuje, s ňou nie je môj priateľ spokojný, nevykonáva svoju <acronym title="Google Page Ranking">pr</acronym>ácu uspokojivo, dokonca aj kuchárky – kolegyne s ňou nevychádzajú, keďže ony pracujú poriadne a ona sa v kuchyni len tak „poneviera“. Pred pár dňami prišla do <acronym title="Google Page Ranking">pr</acronym>áce, že po takmer ročnej PN-ke nastúpi, a už sú z toho celý kolektív nervózni, takže priateľ uvažuje, že túto situáciu musí riešiť. Pokiaľ viem jediné východisko je dať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, s čím je spojené odstupné, a toto je nám proti srsti – aby dostala peniaze osoba, ktorá svoju <acronym title="Google Page Ranking">pr</acronym>ácu nevykonávala poriadne, a 90% pracovného času strávila doma na PN-ke. Prosím o radu, či existuje nejaké riešenie z tejto situácie.
    Ďakujem
    Pokiaľ sa jedná o človeka so zlým pracovným nasadením a neplnením si pracovných povinností, je potrebné s ňou zakaždým, pokiaľ nejaký priestupok spraví, napísať zápisnicu o porušení pracovnej disciplíny.

    Ak sa tieto problémy budú opakovať, dá sa dotyčnej dať Výpoveď podľa § 63, ods.4, písm.e/ ZP. Predtým ju treba na túto skutočnosť upozorniť listom, keď budete riešiť porušenie pracovnej disciplíny.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    arizona, rodina1, Mária27, VERONIKA6, truch, Tweety, vieraaaa, Xanti
    8

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    emília30 Pozri príspevok
    Neviem, či sa dá lenivosť charakterizovať ako porušenie pracovnej disciplíny. Porušením prac.disciplíny chápem napr. absenciu alebo požitie alkoholu v práci. Takže toto podľa mňa uplatniť neviem.
    A to, že pani je 90% času na PN-ke, toto robí problémy môjmu priateľovi, nakoľko na tento čas musí zháňať za pani náhradnú pracovnú silu.
    Čo tak tie zdravotné dôvody? Keď je stále na PN-ke kvôli chrbtici a je kuchárka, možno jednoducho stratila spôsobilosť vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov ???
    Požitie alkoholu v práci alebo absencie, to je hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny. Ale pokiaľ sa jej kolegyne sťažujú na to, že sa jej nechce robiť, že zaostáva za všetkými a jej pracovná výťaženosť je o ničom, potom treba zvolať pracovnú poradu a mať pripravenú zápisnicu s textom o nedostatočnom plnení si pracovných povinností, nedôkladnej práci a o ulievaní sa z pracovného procesu. To je bežné porušenie pracovnej disciplíny, pokiaľ to vypodpisujete - keď ona nebude chcieť, tak treba 2 svedkov, aby to podpísali a treba jej jeden krát to zaslať domov, spolu s upozornením na danie výpovede, podľa § 63, ods.4, písm.e/ ZP, pokiaľ sa nestane náprava.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    arizona, zdenka131, rodina1, Mária27, VERONIKA6
    5

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    emília30 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu.
    Môj priateľ podniká ako živnostník, prevádzkuje jedáleň a zamestnáva asi 4 kuchárky.

    Prosím o radu, či existuje nejaké riešenie z tejto situácie.

    Ďakujem
    Kedy ju prijal do zamestnania? Má v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Emília30
    asi neostane nič iné, len počkať na nový zákonník práce kde sa súbeh výpoveď a odstupné ruší. Potom jej dá priateľ výpoveď ona bude musieť dva mesiace odrobiť na fy .. a skončí bez odstupného.

    PS: baby dúfam, že dobre chápem ako to bude v novom zákonníku

    negotiant je offline (nepripojený) negotiant

    negotiant
    Jeden moj znamy (pravnik) spominal, ze ak 2 krat opakovane dojde k poruseniu pracovnej discipliny a je na tuto skutocnost uz 2 krat pisomne upozorneni, mohol by byt prepusteny z TPP bez naroku na odstupne.

    Jeden clanok som nasiel k teme:
    http://kariera.zoznam.sk/cl/100373/4...zamestnavatela

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nezakladaj nové rovnaké témy. keď chceš tému posunúť, pridaj do založenej nový príspevok, napr. s textom posúvam

    http://www.porada.sk/t172666-vypoved-zamestnancovi.html

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    PN-ka nie je dôvod na skončenie prac.pomeru. Ak chce ukončiť pracovný pomer z dôvodu neuspokojivých pracovných výsledkov, musí na ne zamestnanca upozorniť a dať mu čas na odstránenie.

    Ak skončí prac.pomer z org.dôvodov, na uvolnené miesto nemôže hneď prijať novú pracovníčku.

    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2010-a.html#63

    emília30 je offline (nepripojený) emília30

    emília30
    Ak je na PN kvôli zdravotným problémom s chrbticou - nemožno uplatniť §63 ods. 1 písm. c/ Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak c/ zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu ??? Kto môže dať vyhotoviť lekársky posudok - aj zamestnávateľ? Čo sa myslí tým "dlhodobo"? Napr. 1 rok PN-ky?
    A čo sa týka neuspokojivých prac.výsledkov a času na odstránenie - na čo má upozorniť? Že je pomalá, lenivá ...? Ak by sa s ním potom súdila ohľadom výpovede, tieto veci sa dosť ťažko dokazujú.
    Aby som to upresnila - dotyčnej panej sa proste nechce pracovať, nie je rok na PN-ke preto, že by skutočne bola práceneschopná, ale len z dôvodu, že jej práca proste nevonia. Ona sama však pravdepodobne výpoveď nedá.
    Naposledy upravil emília30 : 18.07.11 at 08:06

    emília30 je offline (nepripojený) emília30

    emília30
    Xanti Pozri príspevok
    Kedy ju prijal do zamestnania? Má v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu?
    Viem, že v skúšobnej dobe by ju mohol prepustiť bez udania dôvodu. Ale skúšobná doba je už dávno preč, dokonca počas tejto doby pani pracovala ako tá najusilovnejšia kuchárka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    emília30 Pozri príspevok
    Viem, že v skúšobnej dobe by ju mohol prepustiť bez udania dôvodu. Ale skúšobná doba je už dávno preč, dokonca počas tejto doby pani pracovala ako tá najusilovnejšia kuchárka.
    Skúste postupovať podľa odpovede z prísp. č.6, a ešte môžete skúsiť aj skončenie PP dohodou, ale tomu veľku nádej nedávam.

    emília30 je offline (nepripojený) emília30

    emília30
    Neviem, či sa dá lenivosť charakterizovať ako porušenie pracovnej disciplíny. Porušením prac.disciplíny chápem napr. absenciu alebo požitie alkoholu v práci. Takže toto podľa mňa uplatniť neviem.
    A to, že pani je 90% času na PN-ke, toto robí problémy môjmu priateľovi, nakoľko na tento čas musí zháňať za pani náhradnú pracovnú silu.
    Čo tak tie zdravotné dôvody? Keď je stále na PN-ke kvôli chrbtici a je kuchárka, možno jednoducho stratila spôsobilosť vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov ???

    emília30 je offline (nepripojený) emília30

    emília30
    Xanti Pozri príspevok
    Emília30
    asi neostane nič iné, len počkať na nový zákonník práce kde sa súbeh výpoveď a odstupné ruší. Potom jej dá priateľ výpoveď ona bude musieť dva mesiace odrobiť na fy .. a skončí bez odstupného.

    PS: baby dúfam, že dobre chápem ako to bude v novom zákonníku
    Niekde som čítala, že o tom, či zamestnanec zoberie odstupné alebo odpracuje tie 2 mesiace, sa bude môcť rozhodnúť zamestnanec a zamestnávateľ toto bude musieť akceptovať. Takže pochybujem, že táto "prácechtivá" pracovníčka tie 2 mesiace odpracuje ) Ale pravda je taká, že ani nikto z kolektívu netúži po tom, aby tam dotyčná pracovala, takže výsledok bude asi ten, že jej priateľ vyplatí odstupné, aby s ňou mal pokoj.

    kika14 je offline (nepripojený) kika14

    kika14
    Prosím o radu. V našej firme budú prepúšťať a mám dostať výpoveď na základe §63 ods.1 písm.b. Ak dostanem výpoveď v auguste, výpovedná doba mi začne plynúť od 1.9. a tento dátum je presne na rozhraní. Bude sa na mňa vzťahovať Zákonník práce platný do 31.8.2011, to znamená, že budem môcť čerpať aj výpovednú dobu a zároveň budem mať nárok aj na odstupné, alebo sa na mňa bude vzťahovať novela zákonníka práce platná od 1.9. a budem si musieť vybrať buď výpovedná doba, alebo odstupné.Ďakujem za pomoc.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kika14 Pozri príspevok
    Prosím o radu. V našej firme budú prepúšťať a mám dostať výpoveď na základe §63 ods.1 písm.b. Ak dostanem výpoveď v auguste, výpovedná doba mi začne plynúť od 1.9. a tento dátum je presne na rozhraní. Bude sa na mňa vzťahovať Zákonník práce platný do 31.8.2011, to znamená, že budem môcť čerpať aj výpovednú dobu a zároveň budem mať nárok aj na odstupné, alebo sa na mňa bude vzťahovať novela zákonníka práce platná od 1.9. a budem si musieť vybrať buď výpovedná doba, alebo odstupné.Ďakujem za pomoc.
    pozri prechodné ustanovenia - § 252g, odst. 1 Novely ZP (str. 137)

    http://www.porada.sk/attachment.php?...6&d=1311771383

    kika14 je offline (nepripojený) kika14

    kika14
    [QUOTE=veronikasad;1807404]pozri prechodné ustanovenia - § 252g, odst. 1 Novely ZP (str. 137)

    Ďakujem Veronika, len nerozumiem tomu, či sa berie dátum dania výpovede, alebo dátum začatia plynutia výpovednej doby.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    [QUOTE=kika14;1807417]
    veronikasad Pozri príspevok
    pozri prechodné ustanovenia - § 252g, odst. 1 Novely ZP (str. 137)

    Ďakujem Veronika, len nerozumiem tomu, či sa berie dátum dania výpovede, alebo dátum začatia plynutia výpovednej doby.
    Nie som odborník na výklad ZP - podľa môjho názoru sa berie do úvahy dátum doručenia výpovede, nie začiatku plynutia výpovednej doby - teda podľa starého znenia ZP.

    Skús napísať dotaz na MPSVaR.

    kika14 je offline (nepripojený) kika14

    kika14
    [QUOTE=veronikasad;1807420]
    kika14 Pozri príspevok
    Nie som odborník na výklad ZP - podľa môjho názoru sa berie do úvahy dátum doručenia výpovede, nie začiatku plynutia výpovednej doby - teda podľa starého znenia ZP.

    Skús napísať dotaz na MPSVaR.
    Ďakujem pekne za Tvoju ochotu a radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.