Zavrieť

Porady

zostatok na ú. 336 - nesúlad

Ahojte, ako mám postupovať, v prípade účtovania na 336 200 - záväzok voči zdravotnej poisťovni, ak mi teraz prišiel "výkaz nedoplatkov" aj spätne za roky 2009,2010, a aj 2011.
Ja som ale na začiatku úč.obdobia k 1.1.2011 mala začiatočný stav na ú.336 200 iný zostatok - oveľa menší ako "dlh" ktorý prišiel zo zdrav.poisťovne.
Ak teraz zaúčtujem úhradu tohoto nedoplatku ako 336 200 / 221 100, tak mi na účte 336 200 stále bude vychádzať "preplatok".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    sattelitka Pozri príspevok
    Ahojte, ako mám postupovať, v prípade účtovania na 336 200 - záväzok voči zdravotnej poisťovni, ak mi teraz prišiel "výkaz nedoplatkov" aj spätne za roky 2009,2010, a aj 2011.
    Ja som ale na začiatku úč.obdobia k 1.1.2011 mala začiatočný stav na ú.336 200 iný zostatok - oveľa menší ako "dlh" ktorý prišiel zo zdrav.poisťovne.
    Ak teraz zaúčtujem úhradu tohoto nedoplatku ako 336 200 / 221 100, tak mi na účte 336 200 stále bude vychádzať "preplatok".

    skontroluj, či vo výkaze nedoplatkov je rozpísané len dlžné poistné, alebo sú tam rozpísané aj úroky z omeškania-penále, ktoré poistovna vyrúbila
    ak sú tam aj úroky a neboli zaúčtované - treba ich zaúčtovať 545/379 a tým pádom úhradu platobného výmeru rozdeliť na 336/221 a 379/221...
    Katarína Cigánová
    sattelitka Pozri príspevok
    Ahojte, ako mám postupovať, v prípade účtovania na 336 200 - záväzok voči zdravotnej poisťovni, ak mi teraz prišiel "výkaz nedoplatkov" aj spätne za roky 2009,2010, a aj 2011.
    Ja som ale na začiatku úč.obdobia k 1.1.2011 mala začiatočný stav na ú.336 200 iný zostatok - oveľa menší ako "dlh" ktorý prišiel zo zdrav.poisťovne.
    Ak teraz zaúčtujem úhradu tohoto nedoplatku ako 336 200 / 221 100, tak mi na účte 336 200 stále bude vychádzať "preplatok".
    doúčtuj si predpis :
    524 /336 až potom úhradu

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak nevieš identifikovať, z ktorého obdobia to je, tak ten náklad bude nedaňový.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    jeso Pozri príspevok
    skontroluj, či vo výkaze nedoplatkov je rozpísané len dlžné poistné, alebo sú tam rozpísané aj úroky z omeškania-penále, ktoré poistovna vyrúbila
    ak sú tam aj úroky a neboli zaúčtované - treba ich zaúčtovať 545/379 a tým pádom úhradu platobného výmeru rozdeliť na 336/221 a 379/221...
    dobre, ďakujem, takže úroky sú mi jasné, a tie dlžné poistné by som mohla napr.:MD524900 ako nedaňové náklady/D 336200, a druhý zápis MD 336200/D 221100 ? prosím odsúhlaste mi to, vďaka

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sattelitka Pozri príspevok
    dobre, ďakujem, takže úroky sú mi jasné, a tie dlžné poistné by som mohla napr.:MD524900 ako nedaňové náklady/D 336200, a druhý zápis MD 336200/D 221100 ? prosím odsúhlaste mi to, vďaka
    áno

    sattelitka Pozri príspevok
    .....alebo rovno 524900/221100???
    NIE

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    jeso Pozri príspevok
    ak sú tam aj úroky a neboli zaúčtované - treba ich zaúčtovať 545/379
    Myslím si, že úroky z omeškania (penále) predpísané Soc.poisťovňou sa účtujú účtovným zápisom 545/336, účtovný zápis 545/379 je nesprávny. Účet 379 sa používa v prípade záväzku voči Colnému úradu.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Adiks Pozri príspevok
    Myslím si, že úroky z omeškania (penále) predpísané Soc.poisťovňou sa účtujú účtovným zápisom 545/336, účtovný zápis 545/379 je nesprávny. Účet 379 sa používa v prípade záväzku voči Colnému úradu.
    Na 336 uctuje iba predpis riadneho poistneho. Penale zo SP a ZP sa uctuju na 379.

    Postupy uctovania v PU (myslím ze som to zrovna tento týzden cítala aj v knizke od p.Cenigovej)

    (4) Na účte 336 - Zúčtovanie s orgánmi sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia sa účtujú
    a) v prospech tohto účtu záväzky zo sociálneho zabezpečenia voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni plnené zamestnávateľom so súvzťažnými zápismi buď na ťarchu účtov 524 - Zákonné sociálne poistenie alebo 525 - Ostatné sociálne poistenie; sumy plnené za fyzickú osobu - podnikateľa sa účtujú súvzťažne na ťarchu účtu 526 - Sociálne náklady fyzickej osoby – podnikateľa a sumy plnené zamestnancom sa účtujú na ťarchu účtu 331 - Zamestnanci alebo 366 - Záväzky voči spoločníkom a členom zo závislej činnosti,
    b) na ťarchu tohto účtu nároky na výplaty sociálnych dávok so súvzťažnými zápismi v prospech účtu 331 - Zamestnanci a 366 - Záväzky voči spoločníkom a členom zo závislej činnosti.


    (9) Na účtoch 378 – Iné pohľadávky a 379 – Iné záväzky sa účtujú pohľadávky a krátkodobé záväzky, ktoré nie sú obsiahnuté v predchádzajúcich účtoch pohľadávok a záväzkov v účtovej triede 3
    Naposledy upravil zk24 : 26.07.11 at 08:33

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Adiks Pozri príspevok
    Myslím si, že úroky z omeškania (penále) predpísané Soc.poisťovňou sa účtujú účtovným zápisom 545/336, účtovný zápis 545/379 je nesprávny. Účet 379 sa používa v prípade záväzku voči Colnému úradu.
    Vďaka za reakciu, v publikácii "Ing. Ivan Liška, Ing. Iveta Lišková Účtovné súvzťažnosti pre účtovanie v podvojnom účtovníctve podnikateľov od 1.januára 2003" na s.154 a 261 takáto súvzťažnosť uvedená je, podobne aj v publikácii "Ing. Viera Kaletová, Ing. Jana Turóciová Účtovné súvzťažnosti, praktická príručka pre účtovníkov 2010" na s.176 a 297. Cenigová je len jedným z viacerých prameňov na určenie správnej účtovnej súvzťažnosti.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Adiks Pozri príspevok
    Vďaka za reakciu, v publikácii "Ing. Ivan Liška, Ing. Iveta Lišková Účtovné súvzťažnosti pre účtovanie v podvojnom účtovníctve podnikateľov od 1.januára 2003" na s.154 a 261 takáto súvzťažnosť uvedená je, podobne aj v publikácii "Ing. Viera Kaletová, Ing. Jana Turóciová Účtovné súvzťažnosti, praktická príručka pre účtovníkov 2010" na s.176 a 297. Cenigová je len jedným z viacerých prameňov na určenie správnej účtovnej súvzťažnosti.
    Jasne, Cenigova je len jednym z pramenov.

    Ja sa preto drzim Postupmi uctovania v PU a v tych je na 336 uctovanie len riadneho poistneho.

    Ak su protiargumenty, necham si poradit.

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    na konci roka mi musí sedieť 524 = 336 ? účet 524 musí zodpovedať hodnote vytlačenej zo mzdového programU?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety 524 sa nerovná 336
    timejka200 no lebo už som z toho hotová 524 mi má sedieť ak si vytlačím z programu - mzdy sumár poistného za celý rok tak? a potom 336 si odkontrolujem na čo
    Tweety otázky nedávame do komentu, nie si tu prvý deň
    timejka200 336 zostatok mi mý vyjadrovať ešte neuhradené poistné za december 2013 , ktoré sa bude hradiť v januári 2014: tak ?
    KEJKA ano,
    karakul ..."336 zostatok mi mý vyjadrovať ešte neuhradené poistné za december 2013 , ktoré sa bude hradiť v januári 2014: tak ?"

    ... áno, toto je ideálny stav; ovšem tam môžu byť i neuhradené poistné za predchádzajúce obdobia, rozdiely z úhrad, ....
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.