Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie a PN

Dobrý deň,

chcem sa spýtať. Som dobrovoľne nemocensky pripoistená od 26.12.2010 a momentálne som od 24.7.2011 na PN (zatiaľ do 8.8.2011).
Dňom 31.7.2011 mi ale končí zmluva u zamestnávateľa, čiže od 1.8.2011 budem nezamestnaná.
Mám nárok na vyplácanie nejakej výšky z DNP aj keď nie som pripoistná 270dní ?
Ako to bude od 1.8., keď už budem nezamestnaná? Z čoho mi budú vymeriavať PN ?
Naposledy upravil klimeska : 26.07.11 at 14:09
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klimeska Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa spýtať. Som dobrovoľne nemocensky pripoistená od 26.12.2010 a momentálne som od 24.7.2011 na PN (zatiaľ do 8.8.2011).
Dňom 31.7.2011 mi ale končí zmluva u zamestnávateľa, čiže od 1.8.2011 budem nezamestnaná.
Mám nárok na vyplácanie nejakej výšky z DNP aj keď nie som pripoistná 270dní ?
Ako to bude od 1.8., keď už budem nezamestnaná? Z čoho mi budú vymeriavať PN ?
odkedy trvá súčasný pracovný pomer ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
klimeska klimeska

klimeska je offline (nepripojený) klimeska

Súčasný pracovný pomer trvá od 31.7.2009
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klimeska Pozri príspevok
Súčasný pracovný pomer trvá od 31.7.2009
Máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Započítava sa aj predch.ukončné nem.poistenie, v tvojom prípade zo zamestnania. V prípade začiatku PN-ky po skončení prac.pomeru ti vznikne nárok na nemocenské z DNP.
2 0
klimeska klimeska

klimeska je offline (nepripojený) klimeska

čiže nemusím byť dobrovolne pripoistená 270 dní stačí byť len nemocensky poistená ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klimeska Pozri príspevok
čiže nemusím byť dobrovolne pripoistená 270 dní stačí byť len nemocensky poistená ?
súčasná výplata nemocenského zo zamestnania nekončí ukončením prac.pomeru. Dávku naďalej vypláca SP, prechodku po skončení prac.pomeru trreba nosiť tam.

Podmienky, o ktorých som písala, sa vzťahujú na príp. novú PN-ku po skončení prac.pomeru. DNP však musí byť aktívne - počas poberania nemocenského (z príp. novej PN-ky) ho platiť nemusíš
1 0
klimeska klimeska

klimeska je offline (nepripojený) klimeska

Nejak tomu nerozumiem. Ja som na Pn ešte počas trvania pracovného pomeru a PN sa mi prenesie aj po jeho ukončení, keďže trvá do 8.8. a bude pravdepodobne aj dlhšie. Takže zamestnávateľ mi preplatí 7 dní a zvyšok už SP.Ide o to, akú čiastku mi vyplatia? Zahŕňa to aj to moje dobrovoľné pripoistenie ? vyplatia mi vyššiu sumu ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klimeska Pozri príspevok
Nejak tomu nerozumiem. Ja som na Pn ešte počas trvania pracovného pomeru a PN sa mi prenesie aj po jeho ukončení, keďže trvá do 8.8. a bude pravdepodobne aj dlhšie. Takže zamestnávateľ mi preplatí 7 dní a zvyšok už SP.Ide o to, akú čiastku mi vyplatia? Zahŕňa to aj to moje dobrovoľné pripoistenie ? vyplatia mi vyššiu sumu ?
ak by si chcela nemocenské aj z DNP, lekár ti musí vystaviť po skončení prac.pomeru ešte jednu PN-ku ako dobrovolne poistenej osobe.

Počas trvania prac.pomeru nemáš nárok na nemocenské z DNP, lebo ešte nesplňaš podmienku 270 dní nem.poistenia.
1 0
klimeska klimeska

klimeska je offline (nepripojený) klimeska

A to sa robí bežne, či musím na to svojho lekára upozorniť ?Nebude s tým nejaký problém ? Mám teda ísť 1.8. k lekárke a povedať jej, že ma prepustili ? A ako je potom možné, že po ukončení prac.pomeru už čerpať z DNP môžem ?
0 0
pupavka11 pupavka11

pupavka11 je offline (nepripojený) pupavka11

Mohla by som sa opytat tych, co rozumeju uctovnictvu a vypoctu davky DNP, kolko sa plati maximalna davka DNP u nezamestnanej

ID v tomto roku a kedy sa meni vyska platenej sumy. Vedela som, ze v juli je nejaky novy prepocet, ale v soc. poistovni mi radili pri

okienku, ze si mam zistovat, aku sumu mam uhradzat aj okolo januara. Ako je to prosim? DNP som zacala platit este v roku 2009,

medzitym som bola na PN - v nemocnici, po skonceni PN-ky mi urcili tu istu sumu, len o 0,02 eura vyssiu, ktoru teraz platim. Myslim

si, ze suma za uhradu DNP sa od r. 2009 zvysovala a s tym aj vyplacana suma pocas PN. Vedel by mi niekto poradit, ak by som

chcela mat maximalnu DNP, ci je to suma 47, 02 eura / mesacne maximalna, alebo si mam sama poziadat o zvysenie? Nechce sa

mi totiz verit, ze by sa za dva roky nezvysovala platba a nechcela by som ostat dlznickou, ved poctivo si platim kazdy mesiac. O

nejaku dobu by som mala byt znova hospitalizovana a nerada by som sa dostala do problemov len preto, ze tomu nerozumiem.

Dakujem za to, ze su tu ludia, ktori vedia poradit a vysvetlit aj nam, ktori si to nevieme sami prepocitat. Vdaka
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Ako je to s plnenim davky z DNP pri osetrovnom??? Manzelka pocas materskej brala na 1 den malinko nad 20€ ( max mozna suma z DNP ). Nedavno bola na osetrovnom a za tych 10 dni jej vyratali na 1 den len polovicu z tej sumy, cize nieco malinko nad 10€... Pri nemocenskom je za prve 3 dni 25% z DVZ a od 4teho dna 55% z DVZ. Pri osetrovnom to je od prveho dna 55% z DVZ, preto nechapem ako prisli na sumu cca 10€ a nie ako mala pocas materskej po stvrtom dni cca 20€....
Naposledy upravil stanco007 : 09.08.11 at 06:49
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
Ako je to s plnenim davky z DNP pri osetrovnom??? Manzelka pocas materskej brala na 1 den malinko nad 20€ ( max mozna suma z DNP ). Nedavno bola na osetrovnom a za tych 10 dni jej vyratali na 1 den len polovicu z tej sumy, cize nieco malinko nad 10€... Pri nemocenskom je za prve 3 dni 25% z DVZ a od 4teho dna 55% z DVZ. Pri osetrovnom to je od prveho dna 55% z DVZ, preto nechapem ako prisli na sumu cca 10€ a nie ako mala pocas materskej po stvrtom dni cca 20€....
kedy nastupovala na materskú ? V akej výške si platila DNP v roku 2010?
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

veronikasad Pozri príspevok
kedy nastupovala na materskú ? V akej výške si platila DNP v roku 2010?
Matersku jej plnili do 22.4.2011 a uz je na rodicovskom prispevku. A DNP ma max, cize 49.13€
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
Matersku jej plnili do 22.4.2011 a uz je na rodicovskom prispevku. A DNP ma max, cize 49.13€
odkedy si platí DNP, nemala ho zrušené počas poberania materského ? Ak nové DNP trvá menej ako 26 týždňov, bez ohladu na vymeriavací základ je dávka z minima.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

veronikasad Pozri príspevok
odkedy si platí DNP, nemala ho zrušené počas poberania materského ? Ak nové DNP trvá menej ako 26 týždňov, bez ohladu na vymeriavací základ je dávka z minima.
Nie, nemala ho prerusene a stale ho plati ako ma... Po materskej si doplatila od 23-30.4.2011 a potom plati stale kazdy masiac do max cize 49.13€. Preto mi to nesedi. Jej to takto vychadza ze ma 25% z DVZ... A nie 55% ako by mala mat. Idem do SP. A este... Pocas materskej ho neplatila lebo pocas nej nemusi ako ani pocas PN...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
Nie, nemala ho prerusene a stale ho plati ako ma... Po materskej si doplatila od 23-30.4.2011 a potom plati stale kazdy masiac do max cize 49.13€. Preto mi to nesedi. Jej to takto vychadza ze ma 25% z DVZ... A nie 55% ako by mala mat. Idem do SP. A este... Pocas materskej ho neplatila lebo pocas nej nemusi ako ani pocas PN...
Vymeriavacím základom pre výpočet ošetrovného je rok 2010.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pupavka11 Pozri príspevok
Mohla by som sa opytat tych, co rozumeju uctovnictvu a vypoctu davky DNP, kolko sa plati maximalna davka DNP u nezamestnanej

ID v tomto roku a kedy sa meni vyska platenej sumy. Vedela som, ze v juli je nejaky novy prepocet, ale v soc. poistovni mi radili pri

okienku, ze si mam zistovat, aku sumu mam uhradzat aj okolo januara. Ako je to prosim? DNP som zacala platit este v roku 2009,

medzitym som bola na PN - v nemocnici, po skonceni PN-ky mi urcili tu istu sumu, len o 0,02 eura vyssiu, ktoru teraz platim. Myslim

si, ze suma za uhradu DNP sa od r. 2009 zvysovala a s tym aj vyplacana suma pocas PN. Vedel by mi niekto poradit, ak by som

chcela mat maximalnu DNP, ci je to suma 47, 02 eura / mesacne maximalna, alebo si mam sama poziadat o zvysenie? Nechce sa

mi totiz verit, ze by sa za dva roky nezvysovala platba a nechcela by som ostat dlznickou, ved poctivo si platim kazdy mesiac. O

nejaku dobu by som mala byt znova hospitalizovana a nerada by som sa dostala do problemov len preto, ze tomu nerozumiem.

Dakujem za to, ze su tu ludia, ktori vedia poradit a vysvetlit aj nam, ktori si to nevieme sami prepocitat. Vdaka
Vymeriavací základ si dobrovoľne poistená osoba určuje sama. SP jej ho nemení... samozrejme, pokiaľ je tá stanovená suma medzi minimálnym a maximálnym VZ.
Ale ak si platila z minimálneho VZ .. tak v tom prípade sa pri zmene min VZ automaticky mení (zvyšuje) aj tvoj VZ.
.. tu máš tabuľku - pre jednotlivé obdobia .. skontroluj si http://www.socpoist.sk/tabulky-plate...istneho/31487s
3 0
pupavka11 pupavka11

pupavka11 je offline (nepripojený) pupavka11

Katy a R, velmi pekne dakujem, presne taku tabulku som hladala, ale nenasla. Ak mozem k tomu este doplnujucu otazku. Od 1.7.2009 som platila max. DNP = 47,70 eur, bola som viac ako rok na PN a po prichode z nemocnice mi obv. doktorka zrusila spatne PN k datumu, ktory zodpovedal dlzke PN 1rok, takze som sa v soc. poist. informovala o doplateni a hned som to uhradila. Samozrejme, chcem platit max. sumu, ktora je podla tabulky, ktoru si mi teraz poslala, 49.13 eur. Ked mi pracovnicka napisala sumu 47.72/mes., myslela som, ze to je maximum. Docitala som sa v tej tabulke, ze si mozem urobit zmenu, ktora mi bude platit od 1.9.2011 na max. sumu 49.13 eura.
Doteraz mam vazne zdrav. problemy a o nejaku dobu mam lekarkou doporucenu dalsiu hospitalizaciu, ktoru sme uz dohodli a to bude v case, ked mi uplynie doba pokracujuceho platenia DNP, t.j. 26 tyzdnov, takze od nastupu do nemocnice budem PN.
Ako dlho je potrebne platit tu upravenu, zvysenu sumu 49.13 eur, aby som dostala najvyssiu DNP, alebo je to mozne aj spatne uhradit?
Ako sa z toho, prosim ta, vypocita, aka je suma, ktoru budem dostavat pri tejto sume, ktoru uhradzam a v pripade, ze by to slo zmenit?
V soc. poist som nedostala kompletnu odpoved, tak po tom patram, aby som zbytocne nedoplacala na svoju nevedomost.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Pupavka,
nič nemeň. Zvýšenie DNP v tomto roku by ovplyvnilo VZ až na budúci rok, a uvažuje sa o jeho zrušení. Tento rok Ti aj tak budú vyplácať PN z VZ z roku 2010.

Máš skoro maximum.
Lebo tvoj VZ je okolo 1083 eur, a terajšie maximum je 1116,75 €, to je malinký rozdiel.
0 0
pupavka11 pupavka11

pupavka11 je offline (nepripojený) pupavka11

Xanti, dakujem, moja hospitalizacia bude ku koncu tohoto roka a PN bude musiet pokracovat aj v buducom roku a potom este nejake doliecovania, bud nova PN, alebo pokracovanie, to ja neviem. Prosim, ako zistim tu sumu, ktoru vyplaca poistovna a kedy by som tu zmenu na max. zvysenie mohla urobit bez nasledkov? Dam si poradit. DNP chcem platit aj do buducnosti, pokial to teda nezrusia, takze by ma zaujimalo, kedy vlastne mam tu zmenu vykonat. Ved za tento rok som teraz len doplatila dlznu sumu (kedze v soc. p. mi povedali, ze pokial som PN, nic nemam platit a ked mi spatne ukoncili PN, musim spatne doplatit) a to neviem, ci mam spravne, takze to este nemam s poistovnou asi doriesene. Taketo veci chcem mat v poriadku, len z roznych odpovedi z poistovne mam zmatok, po slovensky gulas
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
Nie, nemala ho prerusene a stale ho plati ako ma... Po materskej si doplatila od 23-30.4.2011 a potom plati stale kazdy masiac do max cize 49.13€. Preto mi to nesedi. Jej to takto vychadza ze ma 25% z DVZ... A nie 55% ako by mala mat. Idem do SP. A este... Pocas materskej ho neplatila lebo pocas nej nemusi ako ani pocas PN...
stanco, čo si zistil v SP ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať