Zavrieť

Porady

Nárok na PN-ku

Dobrý deň, od júla som ako SZČO. Minulý rok som pracoval do 1.novembra 2010. Potom som bol na urade práce do 1.Júla 2011. Keď teraz ochoriem mám právo na PN-ku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ivenka Pozri príspevok
    Poprosila by som o radu lebo neviem otvoriť Zákon o soc.pois.tu na Porade.
    Nazvem to osoba lebo dotyčný bol všetkým možným a potrebovala by som vedieť či má nárok na PN ak:
    17.5.2010 - 23.12.2010 DoVP nemal poistenie
    24.12.2010 - 9.1.2011 Nič nemal poistenie
    10.1.2011 - 31.1.2011 DoVP nemal poistenie
    1.2.2011 - 30.4.2011 ZC mal poistenie
    1.5.2011 - trvá SZČO nemal poistenie
    Teoretický by mohol mať z pracovného pomeru ale mala tam byť splnená podmienka 90 dní? nepotrebuje mať 90 dní zo zamestnania, ale pri kratšom dostane PN len z minima. ĎAkujem.
    No ak chce platenú PN tak musí byť zamestnanec. Nemá splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 24 mesiacoch, takže dobrovolné poistenie mu nepomôže.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ladislav Sun Pozri príspevok
    Dobrý deň, od júla som ako SZČO. Minulý rok som pracoval do 1.novembra 2010. Potom som bol na urade práce do 1.Júla 2011. Keď teraz ochoriem mám právo na PN-ku?
    Ak tvoje poistenie zo zamestnania trvallo v posledných dvoch rokoch aspoň 270 dní, môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba a v prípade PN-ky ti vznikne nárok na nemocenské.

    Ako začínajúci živnostník nie si povinne nemocensky poistený, v prípade ochorenia by si nedostal žiadnu nem. dávku.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Poprosila by som o radu lebo neviem otvoriť Zákon o soc.pois.tu na Porade.
    Nazvem to osoba lebo dotyčný bol všetkým možným a potrebovala by som vedieť či má nárok na PN ak:
    17.5.2010 - 23.12.2010 DoVP
    24.12.2010 - 9.1.2011 Nič
    10.1.2011 - 31.1.2011 DoVP
    1.2.2011 - 30.4.2011 ZC
    1.5.2011 - trvá SZČO
    Teoretický by mohol mať z pracovného pomeru ale mala tam byť splnená podmienka 90 dní? ĎAkujem.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Takže vždy platí 270 dní. Ale pokiaľ si teraz ešte neplatí odvody do SP ako SZČO do budúceho roka, tak teoretický "môže" ochorieť až od 1.7.2012 ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano presne tak,
    pri dobrovolnom poistení sa skúma 270 dní v posledných 24 mesiacoch. Pri povinnom poistení sa neskúma počet dní resp. pri povinnom zo zamestnania aby bola PN platená zo skutočného VZ tak musí zamestnanie trvať dlhšie ako 90 dní.

    msa je offline (nepripojený) msa

    msa
    dobrý den, chcem sa spýtať múdrejších: SZČO vznikla v 3/2010, do 3/2011 bola na rodičovskom príspevku, od 4/2011 sa prihlásila ako DNPO z max.VZ, od 1.7.2011 jej vzniklo povinné poistenie z min.VZ. V zákone o soc.poistení v § 55 som sa dočítala, že DVZ NESMIE prekročiť pre tento rok sumu cca 36,7151. Čo to v praxi presne znamená? Pretože v tomto prípade mi vyšlo, že súhrn týchto dvoch poistení /jedná sa mi o nemocenskéP/, by prekročilo tento DVZ. Z ktorého poistenia by sa vyrátavala dávka na PN príp. OČR? z povinného poistenia alebo z dobrovolného poistenia? Môže si v DNP znížiť VZ? alebo čo s tým ešte tento rok môže urobiť? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.