Zavrieť

Porady

Krstní rodičia?

Dobrý deň! Mám takúto situáciu:Chceme dať pokrstiť synčeka v katolíckom kostole, ale krsných rodičov máme troch neviem či to môže byť. chceli by sme môjho brata, ktorý je katolík má príjmanie ale birmovku nemá a máme manželov kde muž (krsný) je evanjelik a neviem či môže byť krsným otcom a jeho manželka (krsná), ktorá je katolíčka a má všetky sviatosti. Chceli by sme všetkých troch ale neviem či by to vôbec bolo možné a ako to je v rímskokatolíckej cirkvi. Či môže byť evanjelik krsný alebo nie? môžu byť traja?počula som niečo o svedkovi pri krste ale neviem čo to znamená...prosím poraďte mi najlepšiu alternatívu, aby sme vyhoveli všetkým a nemuseli sa rozhodnúť len pre dvoch. Je niečo také možné?????Vopred ďakujem za info
Naposledy upravil Dav : 28.07.11 at 21:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    Kódex kánonického práva CIC (1983)

    IV. kapitola
    KRSTNÍ RODIČIA

    Kán. 872
    Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia.

    Kán. 873
    Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.

    Kán. 874
    § 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
    1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
    2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
    3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
    4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
    5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.

    § 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Vždy sú len maximálne dvaja krstní rodičia a nie traja.

    KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

    KoxXxo
    Keby Ti aj niekto poradil, nie je isté, čo na to povie farár, lebo každý má svoje mánie. Takže presne túto istú otázku polož jemu a máš istotu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Z tebou vymenovanych moze byt krstnym rodicom len ta zena.
    Tvoj brat moze byt svedkom pri krste, teda nebude v krstnom liste figurovat ako krstny otec, len ako svedok krstu.
    Ak do toho chcete pribrat brata, jej manzel nemusi byt oficialne nicim (v cirkevnom vztahu k dietatu).
    Naposledy upravil ivka70 : 28.07.11 at 21:00

    AlenockaS je offline (nepripojený) AlenockaS

    stále sa učím AlenockaS
    KoxXxo Pozri príspevok
    Keby Ti aj niekto poradil, nie je isté, čo na to povie farár, lebo každý má svoje mánie. Takže presne túto istú otázku polož jemu a máš istotu.
    presne toto si myslím aj ja, že keždý farár pokrstí podľa seba, ja som krstná mama a sama v živote som bola len pokrstená...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.