Zavrieť

Porady

vrátka tovaru a PÚ

Odberateľ mi fakturuje vrátku tovaru ako faktúru dôvod zle označenie tovaru. Na aký účet by ste to dali?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Je nezvyčajné, aby odberateľ vystavil faktúru za vrátený tovar. Tá nezvyčajnosť spočíva v tom, že pri faktúre požadujem úhradu za svoj vlatstný produkt, alebo náhradu za škodu, ktorú mi niekto spôsobil.

    Z otázky nie je celkom zrejmé, či požaduješ náhradu za škodu, alebo vraciaš tovar.

    Pri vrátenom tovare je normálne, že dodávateľ preberie tovar späť a vystaví dobropis. Ja, ktorý som mal problémy s tým, že mi bol dodaný nepoužiteľný tovar a mal som s tým spojené náklady si formou faktúry uplatním náhradu mojich nákladov napríklad, doprava zo železničnej stanice, mzda personálu v sklade, vykurovanie skladu a podobne. Tieto náklady je možné požadovať k náhrade na základe zmluvy s dodávateľlom ako zmluvnú pokutu, alebo jednoducho ako náhradu. Pohľadávka z titulu zmluvnej pokuty sa bude inak správať vo vzťahu k DPH ako aj ovplyvňovaniu základu dane z príjmu.

    apo

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Mikolajova
    Odberateľ mi fakturuje vrátku tovaru ako faktúru dôvod zle označenie tovaru. Na aký účet by ste to dali?
    Ide vlastne nie o faktúru, ale ťarchopis. Táto forma sa využíva napr. vtedy, ak dodávateľ nepošle v nejakej rozumnej lehote dobropis za jemu vrátený tovar a ja ako odberateľ to chcem mať usporiadané (môj názor).

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    liba2
    Ide vlastne nie o faktúru, ale ťarchopis. Táto forma sa využíva napr. vtedy, ak dodávateľ nepošle v nejakej rozumnej lehote dobropis za jemu vrátený tovar a ja ako odberateľ to chcem mať usporiadané (môj názor).
    Presne tak. Nejde o faktútu. Mala si mu vystaviť dobropis a ten zaúčtovať ako mínusový výdaj zo skladu t.j. -311/-132.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.