Zavrieť

Porady

Murovanie z kamena

Rad by som pocul vase nazory a skusenosti s murovanim z kamena.
Na zahrade mame staru studnu, kopanu, s betonovymi skruzami, chcem okolo nej vymurovat murik.
V sucasnosti je posledna skruz na urovni terenu.

Plan je nasledovny:
vybetonovat zaklad okolo skruze
murovat

tu by som vsak potreboval poradit...

Odizolovat kamenny murik od zakladu? Alebo napevno spojit?

Davat zelezo aj do muriva? (zaklad bude samozrejme vystuzeny zelezom).

Aky "silny" beton pouzit na zklad - pomer strk/cement (prosim, prosim, nepiste mi tu pevnostne triedy, z toho som jelen, staci len, aky cement a x lopat cementu na x lopat strku, dakujem)

Cim murovat? Teda ake spojivo pouzit? Vapennu maltu? (to snad nie) Cementovu maltu - piesok+cement - aky pomer? alebo kupit nejaku hogo-fogo drahu murovaciu zmes?

Kamene pred ukladanim do murika navlhcit, aby nestiahol vodu z malty prirychlo? Je to lomovy kamen z kamenolomu niekde pri Nitre... mozno vapenec "prerasteny" niecim ako kremen

Tak, to je asi vsetko.... vopred dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Základ stačí 30 cm, železo nieje nutné ,ako ho požijete nič zlé sa nestane.Murovať na beton najlepšie piesok riečny 0-4 frakcia,alebo šaštínsky piesok miešať s cementom v pomere 1:3.Kameň netreba vlhčiť len umyť od prachu a hliny.Pri murovaní špáry dostatočne vyplnte maltov betonom po hodinke od položenia kameňa na miesto špáru vytvarujte kusom drievka do požadovanej hĺbky ,pretrite štetcom namočeným vo vode ,poriadne očistite znečistený kameň umyte ho ,s tým štetcom, špáry môžete po pár dňoch prípadne pretieť farbou na beton.
    Je to ťažko vysvetliť ,ale čím hlbšie špáry tým krajší výsledok práce.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alltracboy cize malta na lepenie kamena je len riecny piesok a cement? ziadne vapno?
    Indeed presne tak, žiadne vápno
    alltracboy a ten pomer je mysleny 3 diely piesku na diel cementu? lebo napisane je to tak ze vyznieva opacne (3 diely cementu a diel piesku)
    Indeed 3 diely piesku na 1 diel cementu, ale šparovať možno aj mazaninou z čisteho cemntu a vody, vtedy je to najtrvácnejšie
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.