Zavrieť

Porady

Ako obmedziť spoločníka, ktorý sa nepodieľa na práci v spoločnosti.

Sme malá spoločnosť s tromi spoločníkmi, nemáme zamestnancov a konatelia neberú odmenu za prácu. Staviame a prevádzkujeme isté stavby. Pri prvej stavbe sa zúčastňovali práce všetci traja spolumajitelia, pričom pri ďalšej stavbe už iba dvaja. Dohodli sme sa, že spolumajiteľ, ktorý sa nebude podieľať na stavbe a prevádzke novej stavbe bude mať 10% podiel na majetku a zisku z takéhoto projektu. Valná hromada bude budúci mesiac a potrebujem dovtedy poradiť, ako sa to účtovne dá spraviť?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    mattto Pozri príspevok
    netreba to komplikovať, valné zhromaždenie nerozhoduje o rozdelení podielu z jednotlivých zákazok a účtovníčka neúčtuje na účet každého spoločníka osobitne. Ak som správne pochopil, majú s.r.o., stačí ak pri rozhodovaní o vyplatení podielu na hospodárskom výsledku ostatní dvaja (ktorí sa zúčastnili zákazky) rozhodnú, že tretí spoločník dostane také a také % zo zisku, kde bude zohľadnená skutočnosť, že sa nezúčastnil zákazky...
    ... musím reagovať iba na slovíčko "netreba to komplikovať" ...

    ... z mojej praxe, a je to môj osobný názor, je vzhľadom na vzťahy ( ... a tie ja radím na prvé miesto ... keďže som účtovník ...), takéto komplikovanie ( príspevok č. 2) úplne namiestie a dokonca ho odporúčam ... niekedy aj po roku, či dvoch ... sa takéto "súčty či účty" veru veľmi zišli ...

    ... nie nadarmo sa hovorí, že v s. r. o. je ideálny počet spoločníkov nepárny, ale traja sú už veľa ... či?
    Naposledy upravil promont maja : 03.08.11 at 04:50

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Dôležité je schváliť si to rozdelenie podielu na danej akcii na valnom zhromaždení. Potom už účtovníčka podľa vyčísleného zisku na konkrétnej zákazke bude vedieť čo a ako. No je dôležité pre ňu mať aj analyticky akcie rozúčtované, aby sa to dalo rozdeliť. /eventuálne podľa časového obdobia, ak na seba nejako nadväzujú a nerobia sa súčasne/

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    mattto Pozri príspevok
    netreba to komplikovať, valné zhromaždenie nerozhoduje o rozdelení podielu z jednotlivých zákazok a účtovníčka neúčtuje na účet každého spoločníka osobitne. Ak som správne pochopil, majú s.r.o., stačí ak pri rozhodovaní o vyplatení podielu na hospodárskom výsledku ostatní dvaja (ktorí sa zúčastnili zákazky) rozhodnú, že tretí spoločník dostane také a také % zo zisku, kde bude zohľadnená skutočnosť, že sa nezúčastnil zákazky...
    To vôbec nie je komplikácia. Má to práve veľký význam !

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Economic Pozri príspevok
    To vôbec nie je komplikácia. Má to práve veľký význam !

    nemá to prakticky žiaden právny význam, keďže hospodársky výsledok sa rozdeľuje až po jeho vyčíslení a o jeho použití rozhoduje valné zhromaždenie, keďže sú dvaja proti jednému predpokladám, že majú všetci rovnaký počet hlasov a preto je dôležité, čo valné zhromaždenie odhlasuje...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Economic Pozri príspevok
    Dôležité je schváliť si to rozdelenie podielu na danej akcii na valnom zhromaždení. Potom už účtovníčka podľa vyčísleného zisku na konkrétnej zákazke bude vedieť čo a ako. No je dôležité pre ňu mať aj analyticky akcie rozúčtované, aby sa to dalo rozdeliť. /eventuálne podľa časového obdobia, ak na seba nejako nadväzujú a nerobia sa súčasne/
    netreba to komplikovať, valné zhromaždenie nerozhoduje o rozdelení podielu z jednotlivých zákazok a účtovníčka neúčtuje na účet každého spoločníka osobitne. Ak som správne pochopil, majú s.r.o., stačí ak pri rozhodovaní o vyplatení podielu na hospodárskom výsledku ostatní dvaja (ktorí sa zúčastnili zákazky) rozhodnú, že tretí spoločník dostane také a také % zo zisku, kde bude zohľadnená skutočnosť, že sa nezúčastnil zákazky...

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    mattto Pozri príspevok
    nemá to prakticky žiaden právny význam, keďže hospodársky výsledok sa rozdeľuje až po jeho vyčíslení a o jeho použití rozhoduje valné zhromaždenie, keďže sú dvaja proti jednému predpokladám, že majú všetci rovnaký počet hlasov a preto je dôležité, čo valné zhromaždenie odhlasuje...
    Ale pravidlá odmeňovania by sa v takomto prípade mali určiť na začiatku zákazky, nie až po funuse.... Neviem o čo sa Ti jedná...

    Ako obmedziť spoločníka, ktorý sa nepodieľa na práci v spoločnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.