Zavrieť

Porady

Nejde elektrika

Dnes doobeda mi vypadol prud na jednom obvode (aspon myslim, ze je to jeden) nejdu svetla na WC a kupelke a v kuchyni tiez asi dve zasuvky, no jedn v kuchyni ide... Nevyhodilo istic, ani som necitil ani nevidel nic horiet, alebo iskrit, co to moze byt ? Skusal som poprepinat istice par-krat aj hlavny istic a nic...
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž. Gapo
Ja som to písal, je to norma. Svetelné okruhy sú istené slabším ističom ako zásuvkové.
To sa takto nedá, máš tam tých zásuviek nejak moc, to bude možno dorábka.

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
Ak máš skúšačku, preskúšaj, či pri "nahodenom" ističi je za ním napätie. Ak nie - istič je v háji, ak napätie je, tak potom je chyba v okruhu - často stačí,aby bolo prerušené na prvej zásuvke a celý okruh je odstavený. Potom musíš kontrolovať cestu od ističa k jednotlivým článkom okruhu.

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

iv@n
zlý istič?
mne minule nešiel jeden zásuvkový obvod, čakal som zradu v zásuvke a on bol nakoniec zle utiahnutý kontakt na ističi.

Chobot je teraz online Chobot

Chobot
Timer3 Pozri príspevok
Dnes doobeda mi vypadol prud na jednom obvode (aspon myslim, ze je to jeden) nejdu svetla na WC a kupelke a v kuchyni tiez asi dve zasuvky, no jedn v kuchyni ide... Nevyhodilo istic, ani som necitil ani nevidel nic horiet, alebo iskrit, co to moze byt ? Skusal som poprepinat istice par-krat aj hlavny istic a nic...
Ak nie je problém v ističoch (že sú všetky zapnuté), radšej na to zavolaj elektrikára. Mohlo sa stať, že sa prepálil kábel (napr. v starších bytovkách sa dávali hliníkové a u svokrovcov práčka spálila kábel pod zástrčkou).

A to by si už nemusel vedieť nájsť...
Naposledy upravil Chobot : 04.08.11 at 16:05

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
Gapo, gapo: a čo - nečítaš?
......ani som necitil.......Skusal som....

Chobot je teraz online Chobot

Chobot
Hej Gapo má pravdu, mal som tam predtým ženský rod. Opravil som to, už to neriešte.

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu PotPalo
Takže: otvoriť zásuvku (alebo vypínač), podoťahovať šróbiky držiace káble, a premerať či je tam napätie. Až budeš mať všetky (aj tie dobré), daj vedieť. Šróby držiace káble pri ističoch sa tiež veľmi radi samo sebou povoľujú, neskôr aj povaľujú

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž. Gapo
Čo je to panelák a či dom? Pretože v paneláku je svetelný okruh a zásuvkový okruh zvlášť. Takže ak vypadne svetelný, nemá to nič spoločné so zásuvkami a naopak. V rodinnom dome ak je tam "ľudovoumelecká inštalácia" ktovie?
Ako píše PotPalo, kontrola môstikových krabíc, zásuviek a dotiahnuť. Ale najlepšie je ísť v smere rozvodu a použiť skúšačku.

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

Timer3
Panelak, ale radsej to necham elektrikarovi, lebo hovorim istic je hore zasuvky vyzeraju byt ok.. Tak radsej nech pozre on, lebo nie som vlastnik a pekne mi to hodi do faktury a bude pokoj, no dakujem za rady.

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Vylúčený člen rudopp
PotPalo Pozri príspevok
Takže: otvoriť zásuvku (alebo vypínač), podoťahovať šróbiky držiace káble, a premerať či je tam napätie. Až budeš mať všetky (aj tie dobré), daj vedieť. Šróby držiace káble pri ističoch sa tiež veľmi radi samo sebou povoľujú, neskôr aj povaľujú
Že ty budeš nejaký odborník

PS
Počul si už dačo o samosvornosti ??????????????????????

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
U hliníka to neplatí (samosvornosť) - preto je potrebné u hliníkových vodičov neustále doťahovať skrutky - hliník pod nimi postupne mäkne a uvoľnuje sa.

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu PotPalo
rudopp
Že ty budeš nejaký odborník
No ani moc nie, ale už sa mi stalo že som dal dolu kryt z nefunkčnej zásuvky ktorá "ešte včera fungovala", a šróbiky sa doslova vysypali na podlahu. Ono aj samotné zásuvky na stene niekedy slabo držia a hýbu sa, potom sa pri zapájaní a odpájaní prístrojov hýbu aj kontakty v zásuvke, takže sa môžu uvoľniť alebo aj odlomiť.

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Vylúčený člen rudopp
misoft Pozri príspevok
U hliníka to neplatí (samosvornosť) - preto je potrebné u hliníkových vodičov neustále doťahovať skrutky - hliník pod nimi postupne mäkne a uvoľnuje sa.
tak po lopate :

Samosvornosť platí pre závit/skrutku -- bez zásahu zvonku (striedavýnm pôsobením ťah/tlak ) sa skrutka sama neuvoľní (a že sa vysype je blbosť --- po strate kontaktu sú tam ešte 2-3 závity))
Otlačí sa - tým zmenší svoj rozmer a spoj nie je pevný :
- prechodový odpor
- opaľovanie
- prehrievanie
- strata kontaktu.

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu PotPalo
To si ešte si nevidel často používané 20 až 40 ročné zásuvky, ktoré nikto nikdy nekontroloval. Ja som to už videl. A divil som sa že dotyčný ešte nevyhorel. Pri otázke či nepočul že to v tom iskrí a bzučí povedal že áno, počul, ale pohol zásuvkou a prestalo to, tak to neriešil. Skrutky uvoľnené do takej miery, že niektoré boli už vypadnuté dolu, kábliky mali kontakt len preto že boli nasilu napchané v tej krabici a ako tak sa dotýkali aj bez skrutiek...

Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

Timer3
Takto niekto tu pisal, ze svetla a zasuvky su zvlast.. Svetlo na WC v kupelke, na chodbe, kychyni to male nad linkou a aj velke nejdu. Zasuvka v kupelke ide, zasuvka v kuchyni jedna ide, dve co su vedla seba na stene, za ktorou je kupelka nejdu... V jednej bola pichnuta chladnicka permanentne, takze vytahoval som ju len ked sa rozmrazovala, chladnicka je sice stara, ale teraz je v inej zasuvke a ide v poriadku, v druhej zasuvke bol kavovar, ktory ma asi 4-5 mesiacov, je tiez furt zapnuty, ta podlozka na ktoru ho polozim s vodou je furt v zasuvke a inac prave to bola posledna vec, co som pouzival, ale zasuvka nesmrdi, aj kavovar ide normalne v druhej zasuvke, takze tie srobiky nejak vylucujem,lebo to mam tak zapojene uz par rokov...

canbo je offline (nepripojený) canbo

canbo
Timer3 Pozri príspevok
Takto niekto tu pisal, ze svetla a zasuvky su zvlast.. Svetlo na WC v kupelke, na chodbe, kychyni to male nad linkou a aj velke nejdu. Zasuvka v kupelke ide, zasuvka v kuchyni jedna ide, dve co su vedla seba na stene, za ktorou je kupelka nejdu... V jednej bola pichnuta chladnicka permanentne, takze vytahoval som ju len ked sa rozmrazovala, chladnicka je sice stara, ale teraz je v inej zasuvke a ide v poriadku, v druhej zasuvke bol kavovar, ktory ma asi 4-5 mesiacov, je tiez furt zapnuty, ta podlozka na ktoru ho polozim s vodou je furt v zasuvke a inac prave to bola posledna vec, co som pouzival, ale zasuvka nesmrdi, aj kavovar ide normalne v druhej zasuvke, takze tie srobiky nejak vylucujem,lebo to mam tak zapojene uz par rokov...
Ak je tak , že ističe sú v poriadku ,tak najskôr je problém v rozvodnej krabici pre pripojenie bytového jadra , ktorá sa obvykle nachádza vo WC s perfektným prístupom. Zasmrdí až po otvorení.

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Daniela
Timer3 Pozri príspevok
Dnes doobeda mi vypadol prud na jednom obvode (aspon myslim, ze je to jeden) nejdu svetla na WC a kupelke a v kuchyni tiez asi dve zasuvky, no jedn v kuchyni ide... Nevyhodilo istic, ani som necitil ani nevidel nic horiet, alebo iskrit, co to moze byt ? Skusal som poprepinat istice par-krat aj hlavny istic a nic...

Nie som elektrikar, ale tiez som mal taky problem.Ty si chybu nesposobil, ale pravdepodobne sused nad tebou. Ak nieco prerabal, tak je to vysoka pravdepodobnost, ze mam pravdu. Jadra v starsich panelakoch su prepojene nulakmi. Ked ho sused nad tebou preurusi prides presne o svetlo v jadre a v kuchyni. Mne ho prerusil vrtackou, takze som mal presne ten problem, ktory popisujes. Kabel /nulak/ sa menit nedal ale riesenie je v krabiciach, ktore zvyknu byt v kuchyni nad linkou. Elekrikar musel musel v krabiciach premostit nulaky. Nulak premostil z krabice na zasuvky. Takto mi to fungovalo bez problemov. Pre sikovneho elektrikara je to robota na 20 minut.

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu PotPalo
My to máme tiež tak, že zásuvky sú na svojom okruhu, tam sú použité 10A ističe, a svetlá majú svoj okruh, tam sú 6A ističe.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.