Zavrieť

Porady

Práca na moju živnosť ?

Zdravím,

Mám otca, ktorý dlhé roky pracuje v stavebníctve, no kvoli určitým problemom nemôže mať živnosť na seba a neviem či má v poriadku papiere od zamestnávatelov.
Chcel by som si teda na seba založiť živnosť popri práci, aby mohol na moju živnosť pracovať on.

Ja som však pôvodne elektrotechnik, no posledné roky pracujem ako obchoďák v stavebníctve.
Viem že pri remeselných živnostiach je potrebný bud doklad, alebo prax, alebo neviem čo ešte.
Doklad zo stavbariny samozrejme nemám a ak by som aj ustanovil jeho ako " splnomocnenu osobu", tak neviem či by to vedel zdokladovať ...
Nejde mi však do hlavy odkial maju živnosti na rozne stavbariny mladí chalani so školami ako OA, autoelektrikar, alebo kuchar čašnik

Viete mi prosím niekto poradiť ?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No pomocné stavebné práce či čosi také je aj voľná živnosť tj. bez dokladu.

To chceš otca zamestnávať? Teda že ty budeš mať živnosť a jeho zamestnáš na pracovnú zmluvu?

Tu si kuk http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259 pozri od 18.1 a dalšie volné živnosti
2 0
Erricco Erricco

Erricco je offline (nepripojený) Erricco

Nechcem ho zamestnať, chcem aby mohol on pracovať na moju živnosť. Je takáto možnosť, alebo ho fakt musím zamestnať ???

Vďaka za ten zoznam ! Myslím, že väčšina živnostníkov sa oháňa tým " uskutočnovanie drobných stavieb a ich zmien "
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No musíš ho zamestnať lebo ináč pôjde o čiernu prácu. O čiernu prácu by nešlo ak by bol niekde zamestnaný, no zrejme nie je. Takže musíš ho zamestnávať.
0 0
Erricco Erricco

Erricco je offline (nepripojený) Erricco

Nevyznám sa v tom moc, preto píšem sem
Myslel som to tak, že by v podstate vykonával túto činnosť za mňa, v mojom mene. Čiže všetky papiere, faktury a pod. budú na mňa, len prácu by robil on
Ja ako živnostník ho teda musím u seba zamestnať a platiť zanho všetko potrebné ?

To teda moc situácii nepomôže
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No presne tak ..

lebo ako nezamestnaný by na tvoju živnosť v podstate robil na čierno a hrozila by Vám obom poriadna pokuta od inšpektorátu práce. Mimochodom lietajú po stavbách a fotia si ludí, takže potom by sa nevyvliekol z toho že on tam nerobil.

A prečo otec nemôže na seba otvoriť živnosť?
3 0
Erricco Erricco

Erricco je offline (nepripojený) Erricco

Pretože má nejaké problemy ešte z minulosti, ked podnikal ( naivita ).

Chcel by som mu nejako pomôcť, lebo je fakt šikovný a skúsený, len nemá v poriadku papiere. Navyše nie sme moc v kontakte, lebo žije v BA ... tak ma napadlo takéto riešenie
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm...
no nie je iná možnosť ako zamestnať. A to tebe skomplikuje život, lebo budeš potrebovať niekoho kto Ti bude robiť účto a mzdy, a výkazy ..... atď.
2 1
Erricco Erricco

Erricco je offline (nepripojený) Erricco

na tieto veci mám sesternicu ktorá sa tým živí, takže toho sa nebojím V podstate ho teda zamestnám u seba s tým, že si bude musieť zarobiť na svoju výplatu + odvody a všetko okolo, proste tak aby som ja nemusel nič platiť. Ja nechcem žiadne peniaze z jeho činnosti, len chcem aby som mal ja v poriadku papiere a on prácu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No rátaj aj s odvodami za seba do ZP a aj SP, kedže pri príjmoch prekročíš limity, a ktohovie ako to bude s odvodami od januára 2012 .
A tiež aj s daňou.

Hovorím skomplikuje Ti to život, lebo budeš mať súbeh zamestnanie a živnosť. Ale je pekné, že to chceš pre otca urobiť.
2 0
Erricco Erricco

Erricco je offline (nepripojený) Erricco

Musím zmapovať situáciu, ako sa zhruba pohybujú tieto čiastky a koľko teda bude musieť vyrobiť, aby to zaplatil ...

ďakujem za pomoc Xanti
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nemáš začo,
chystajú sa zmeny v zákonoch, takže asi nikto konkretne Ti nebude vedieť povedať.
Keby si otvoril živnosť teraz tak do konca roka do ZP by si zatial neplatil resp. dal by si si nulové preddavky a doplatil potom naraz ... alebo dal si normálne preddavky 46,06 eur. A čo sa týka SP tak tiež by si nemusel platiť minimálne do konca roka. A potom sa uvidí čo ďalej.
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Pokoj a dobro.
mám obdobný problém. Živnosť ani personalistiku neriešime tu mám vďaka porade trochen jasno. Aspoň do miery mojej potreby. Tiež rozmýšľam nad zamestnaním vlastnej matky. Určite na zmluvu. Len neviem ako lebo pracovala ako upratovačka krajčírka a ako predavačka. Nechce robiť krajčírku ale len predavačku klasika v nejakom obchode. Ten jej kúpiť či prenajať nemôžem. Proste má záujem o robotu medzi ľuďmi. Vyučená je krajčírka. Ľuďom vadí jej vek lebo má nad 50. Ja by ju rád zamestnať len neviem aký druh práce jej vymyslieť. Neviete poradiť prosím?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Alessi,
čo tak novinový stánok na dobrom mieste, bude s ludmi a bude sama sebe paňou. Alebo fornetti piecť a predávať.
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Ono je to komplikované tým že žije asi 300km odo mňa. A žije v malom mestečku.
tie formeti sú super nápad. Rada pečie. Na ne stačí voľna živnosť? Ak áno idem si sadnúť a rátať výdavky. Aby aspoň nájom plus náklady sa vrátili. Nechcem byť lakomec ale živiť svoju rodinu a aj druhú rodinu nezvládam.
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

http://www.biznisbroker.sk/slovak/fr...TOKEN=69164328
fornetti je franšíza....
0 0
Erricco Erricco

Erricco je offline (nepripojený) Erricco

Ono začať " niečo " robiť je najmenej ... niekde však treba dosť peňazí aby si to rozbehol a Fornetti nebude za babku predpokladám. Navyše to pečie už kde kto.
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
nemuselo by to byť klasické forneti,

erricco peniaze ma netrápia. to by som si vyzistil , či je také v danom meste, ale skôr ma oslovil nápad so stánkom. tam vidím problém, ako ho postaviť a to, že s mestom si musím vybaviť nájomné. či to bude fornetti, noviny.... to je pre mna druhoradé. to si necham vyzistiť čo by bolo vhodné. ale vrámci voľných živností. napadlo ma etše zakázkové krajčírstvo s tým, že by to bola miestnosť niekde blízko ľudí.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ak jej celý deň do krajčírstva nikto nepríde?
Do stánku áno,
0 0
Martin Mikláš Martin Mikláš

Martin Mikláš je offline (nepripojený) Martin Mikláš

Dobrá správa: Podľa mňa netreba hneď zamestnávať. Stačí možno práca na dohodu alebo ako brigádnik alebo podobné. Viem, že som sa registroval na nejaké takéto dane na podnet účtovníčky (zatiaľ som tú možnosť nevyužil, pretože každý s kým som spolupracoval už podnikal)...
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Errico pokial ho tvoj otec postaví. Tak potom ok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať