Zavrieť

Porady

Majetkové vyrovnanie dcér počas života rodičov

Dobrý deň. Rodičia chcú ešte počas ich života darovať každej zo svojich dospelých dcér majetok rovnakej hodnoty. Jednej dcére už kúpili byt, v ktorom býva, právne však neriešili formou darovacej zmluvy alebo odkúpenia bytu dcérou od rodičov. Vlastníkom bytu je dcéra. Druhej dcére teraz idú darovať tiež byt (asi v rovnakej hodnote), v ktorom doteraz celá rodina bývala. Rodičia sa už odsťahovali a nepotrebujú ďalej tento byt užívať. Všetci s daným postupom súhlasia, pričom druhá dcéra už je vydatá.
Otázky:
Akou právnou formou najlepšie previesť byt na druhú dcéru?
Akou formou riešiť ochranu získaných majetkov pri dedičskom konaní (ako právne doriešiť byt prvej dcéry)?
Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    2. dcera je vydata, takze ak sa chcete poistit, ze by v pripade rozvodu byt bol vylucne jej vlastnictvom a nemusela z neho vyplacat podiel manzelovi, tak urcite darovaciu zmluvu, aby z nej bolo jasne, komu byt darujete,aku ma hodnotu.
    / to sa po case nemusi pacit manzelovi,lebo sa moze ohradit, ze nebude investovat do bytu,ktoru nevlastni.../

    1. dcera je slobodna, takze ma svoj majetok iba pre seba.
    Ak sa chcete poistit do buducnosti, aby nahodou nenastali nejake komplikacie v pripade dedicstva, tak by som to riesila asi tiez darovacou zmluvou, aby dcera napr. nemohla zapriet sestre, ze ten byt od vas dostala darom... / alebo peniaze nan /

    Takto je zjavne, ze obe dostali neobvyklí dar rovnakej hodnoty pocas vasho zivota, no a zbytok dedicstva si rozdelia na polovicu

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Lubaba, danushka, Tamila, Mária27, terezamaria, rodina1, Kvaka
    7

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Len doplnim, ze v pripade, ze sa prevadza byt na dceru inak ako darovacou zmluvou a dcera je vydata, je dobre spisat u notara zapisnicu o zuzeni BSM, aby bolo jasne, ze tento nadobudla od rodicov vyhradne pre seba.

    Jeden nikdy nevie a manzelstva casto netrvaju az po hrob...

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    rodina1, Zitulda, Lubaba, arizona, Kvaka, Mária27
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Robí to tak asi väčšina rodičov.
    Sestry by si pre každý možný prípad do budúcna mohli potvrdiť, že dostali od rodičov majetok v rovnakej hodnote. Alebo to môžu rodičia uviesť v darovacej zmluve druhej dcére - ako potvrdenie pre prípadné nárokovanie prvej dcéry v dedičskom konaní ...

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    arizona Pozri príspevok
    2. dcera je vydata, takze ak sa chcete poistit, ze by v pripade rozvodu byt bol vylucne jej vlastnictvom a nemusela z neho vyplacat podiel manzelovi, tak urcite darovaciu zmluvu, aby z nej bolo jasne, komu byt darujete,aku ma hodnotu.
    / to sa po case nemusi pacit manzelovi,lebo sa moze ohradit, ze nebude investovat do bytu,ktoru nevlastni.../

    1. dcera je slobodna, takze ma svoj majetok iba pre seba.
    Ak sa chcete poistit do buducnosti, aby nahodou nenastali nejake komplikacie v pripade dedicstva, tak by som to riesila asi tiez darovacou zmluvou, aby dcera napr. nemohla zapriet sestre, ze ten byt od vas dostala darom... / alebo peniaze nan /

    Takto je zjavne, ze obe dostali neobvyklí dar rovnakej hodnoty pocas vasho zivota, no a zbytok dedicstva si rozdelia na polovicu
    Prvá dcéra byt už vlastní, takže po právnej stránke môže ošetriť iba darovanie financií na ten byt.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    2mm Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, aby som si to mohol zhrnúť, mohol by mi niekto teraz presne popísať postup, čo urobiť v akom poradí? Predpokladám, že treba napísať správnu darovaciu zmluvu s náležitosťami, ktoré treba. A potom akou formou vyriešiť písomné odsúhlasenie oboch dcér, že dostali od rodičov rovnaký majetok? Háčik je v tom, že cena bytov je len cca rovnaká, s tým však všetci rátajú a nechcú na cent vyrovnávať. Len to treba písomne správne naformulovať čo ja neviem ako... S kým sa to potom rieši? Nesačí matrika? Ďakujem
    Nemusia si dcéry ani odsúhlasovať, nech matka napíše tú jednu vetu do darovacej zmluvy, že sa týmto vyrovnáva dar bytu druhej dcére. Problém totiž môže byť len pri dedičstve, keby prvá dcéra chcela dar sestry započítať ale svoj dar zatajiť.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    2mm Pozri príspevok
    Dobrý deň. Rodičia chcú ešte počas ich života darovať každej zo svojich dospelých dcér majetok rovnakej hodnoty. Jednej dcére už kúpili byt, v ktorom býva, právne však neriešili formou darovacej zmluvy alebo odkúpenia bytu dcérou od rodičov. Vlastníkom bytu je dcéra. Druhej dcére teraz idú darovať tiež byt (asi v rovnakej hodnote), v ktorom doteraz celá rodina bývala. Rodičia sa už odsťahovali a nepotrebujú ďalej tento byt užívať. Všetci s daným postupom súhlasia, pričom druhá dcéra už je vydatá.
    Otázky:
    Akou právnou formou najlepšie previesť byt na druhú dcéru?
    Akou formou riešiť ochranu získaných majetkov pri dedičskom konaní (ako právne doriešiť byt prvej dcéry)?
    Veľmi pekne ďakujem.
    Ak sú dcéry normálne - nijako.
    Ak je zamračené - napríklad súhlasným prehlásením (rodičov a prvej dcéry) v notárskej zápisnici.

    2mm je offline (nepripojený) 2mm

    2mm
    Dobre, a ako si ošetrí darovanie financií na ten byt, keď už ho dva roky vlastní? Inak je to nekonfliktná rodina, rodičia jednoducho chceli spravodlivo odmeniť svoje dcéry do života, rozhodli sa formou zabezpečenia bývania pre každú z nich. Čo si zároveň o takomto postupe myslíte? Hl. o darovaní bytu dcére ktorá už je vydatá, výhradne do jej vlastníctva. Nevyznám sa veľmi v týchto témach, ďakujem za odpovede.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    danushka Pozri príspevok
    Len doplnim, ze v pripade, ze sa prevadza byt na dceru inak ako darovacou zmluvou a dcera je vydata, je dobre spisat u notara zapisnicu o zuzeni BSM, aby bolo jasne, ze tento nadobudla od rodicov vyhradne pre seba.

    Jeden nikdy nevie a manzelstva casto netrvaju az po hrob...
    Máloktoré z novších

    2mm je offline (nepripojený) 2mm

    2mm
    Ďakujem za odpovede, aby som si to mohol zhrnúť, mohol by mi niekto teraz presne popísať postup, čo urobiť v akom poradí? Predpokladám, že treba napísať správnu darovaciu zmluvu s náležitosťami, ktoré treba. A potom akou formou vyriešiť písomné odsúhlasenie oboch dcér, že dostali od rodičov rovnaký majetok? Háčik je v tom, že cena bytov je len cca rovnaká, s tým však všetci rátajú a nechcú na cent vyrovnávať. Len to treba písomne správne naformulovať čo ja neviem ako... S kým sa to potom rieši? Nesačí matrika? Ďakujem

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    rudopp Pozri príspevok
    Máloktoré z novších
    predtým boli ženy oveľa viac závislé na mužoch....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.