Zavrieť

Porady

Exekučné konanie - nehnuteľnosť

Dobrý deň, mám vo vlastníctve 1/3 staršieho domu po rodičoch. Dostal som sa do dlhodobého sporu s jednou faktoringovou (vymáhačskou) spoločnosťou, pri splácaní odkúpenej pohľadávky. Moja finančná situácia neumožnuje splácanie dlhu a neustále narastajúce enormné úroky a penále v požadovaných splátkach. Všetky pokusy o úpravu splátkového kalendáru a mimosúdneho riešenia problému zlyhali. Táto spoločnosť sa dostala ku kópii listu vlastníctva z katastra a vyhrážajú sa exekučným konaním na túto nehnuteľnost, ktorej vlastním 30%. Obýva ju môj brat, ktorý je väčšinovým vlastníkom a je jediný kto tam má trvalý pobyt. Moja otázka znie či môže exekútor v prípade exekučného konania nejakým spôsobom siahnuť na tento majetok, poprípade ak áno ako sa dá proti tomu brániť. Ďakujem za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Exelučný poriadok

    § 166
    Predaj spoluvlastníckeho podielu

    (1) Na exekúciu predajom spoluvlastníckeho podielu na hnuteľnej veci alebo na nehnuteľnosti sa použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností. O vykonaní exekúcie upovedomí exekútor ostatných spoluvlastníkov.

    (2) Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.

    (3) Nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu podlieha schváleniu súdom.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Xanti, lujza.j, danushka, Lubaba, negotiant, Kvaka, truch, pandorasbox, arizona
    9

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Len pre istotu: Siahnuť môže iba na podiel dlžníka nie na celú nehnuteľnosť. V každom prípade sa ale oplatí zabrániť prevodu podielu do "nepovolaných" rúk, napríklad spôsobom, ako je uvedené vyššie. Podiel na nehnuteľnosti totiž znamená možnosť túto nehnuteľnosť užívať.

    Exekučné konanie - nehnuteľnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.