Zavrieť

Porady

Dovolenka

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc.
Máme zamestnankyňu na zastupovanie počas materskej.
Jej pracovný pomer vznikol 3.9.2009 a končí 31.8.2011 a teraz riešime jej nárok na dovolenku.

Pracujem v Olympe a ten mi píše nárok na jej dovolenku nasledovne:
za rok 2009 - 5 dní
za rok 2010 - 20 dní
za rok 2011 - 13,5 dní.

Problémom je pre nás rok 2009. Olymp mi to aj po niekoľkých kontrolách píše 5 dní a ona mi tvrdí, že má nárok na 6,5 dňa.

Prosím poraďte mi ako je to správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    katka1905 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som Vás poprosiť o pomoc.
    Máme zamestnankyňu na zastupovanie počas materskej.
    Jej pracovný pomer vznikol 3.9.2009 a končí 31.8.2011 a teraz riešime jej nárok na dovolenku.

    Pracujem v Olympe a ten mi píše nárok na jej dovolenku nasledovne:
    za rok 2009 - 5 dní
    za rok 2010 - 20 dní
    za rok 2011 - 13,5 dní.

    Problémom je pre nás rok 2009. Olymp mi to aj po niekoľkých kontrolách píše 5 dní a ona mi tvrdí, že má nárok na 6,5 dňa.

    Prosím poraďte mi ako je to správne.
    Pri ročnom nároku 20 dní, za rok 2009 jej vznikol nárok na 5 dní dovolenky.
    Ale za rok 2009 by už mala mať vyčerpanú dovolenku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katka1905 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som Vás poprosiť o pomoc.
    Máme zamestnankyňu na zastupovanie počas materskej.
    Jej pracovný pomer vznikol 3.9.2009 a končí 31.8.2011 a teraz riešime jej nárok na dovolenku.

    Pracujem v Olympe a ten mi píše nárok na jej dovolenku nasledovne:
    za rok 2009 - 5 dní
    za rok 2010 - 20 dní
    za rok 2011 - 13,5 dní.

    Problémom je pre nás rok 2009. Olymp mi to aj po niekoľkých kontrolách píše 5 dní a ona mi tvrdí, že má nárok na 6,5 dňa.

    Prosím poraďte mi ako je to správne.
    Len pripomínam, ak má ešte dovolenku z roka 2009, tú jej preplatiť nemôžeš, ani vyčerpať si ju už nemôže.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    katka1905 Pozri príspevok
    Ďakujem za rýchle odpovede. Dám jej link na poradu.
    Ešte raz veľmi pekne ďakujem
    a nech si prečíta §102 zákonníka práce

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Keďže pracovný pomer v sept.2009 netrval celý mesiac, má nárok len na 3/12 ročného nároku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katka1905 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som Vás poprosiť o pomoc.
    Máme zamestnankyňu na zastupovanie počas materskej.
    Jej pracovný pomer vznikol 3.9.2009 a končí 31.8.2011 a teraz riešime jej nárok na dovolenku.

    Pracujem v Olympe a ten mi píše nárok na jej dovolenku nasledovne:
    za rok 2009 - 5 dní nárok má na 3/12 z ročného nároku , takže OK
    za rok 2010 - 20 dní
    za rok 2011 - 13,5 dní. 8/12 tiež OK

    Problémom je pre nás rok 2009. Olymp mi to aj po niekoľkých kontrolách píše 5 dní a ona mi tvrdí, že má nárok na 6,5 dňa.

    Prosím poraďte mi ako je to správne.
    V texte.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    5 je správne číslo (pri nároku 4 týždňov)

    Maary68 je offline (nepripojený) Maary68

    Maary68
    tak nedorozumenie ... nevedela som že ten jeden deň je problém, nie som účtovník, tak som laicky usúdila z odseku ktorý mi bol poslaný mailom a síce ....

    ZP, § 105
    Dovolenka za odpracované dni

    Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

    A keďže som odpracovala 120 dní, rátala som 1/12 ročného nároku x 4 mesiace...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maary68 Pozri príspevok
    tak nedorozumenie ... nevedela som že ten jeden deň je problém, nie som účtovník, tak som laicky usúdila z odseku ktorý mi bol poslaný mailom a síce ....

    ZP, § 105
    Dovolenka za odpracované dni

    Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

    A keďže som odpracovala 120 dní, rátala som 1/12 ročného nároku x 4 mesiace...
    V tvojom prípade neide o nárok na dovolenku za odpracované dni, ale pomernú časť dovolenky za kal. rok (splnila si podmienku odpracovania 60 dní).

    Keďže prac.pomer v septembri netrval celý mesiac, bohužial, máš nárok len na 3/12 ročného nároku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maary68 Pozri príspevok
    tak nedorozumenie ... nevedela som že ten jeden deň je problém, nie som účtovník, tak som laicky usúdila z odseku ktorý mi bol poslaný mailom a síce ....

    ZP, § 105
    Dovolenka za odpracované dni

    Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

    A keďže som odpracovala 120 dní, rátala som 1/12 ročného nároku x 4 mesiace...
    Keď si odpracovala 120 nemáš nárok na dovolenku za KD, ale nárok na ročnú, resp. pomernú časť dovolenky, a tá je len za každý celý kalend. mesiac.

    Maary68 je offline (nepripojený) Maary68

    Maary68
    Ďakujem , to že mám nárok na pomernú časť dovolenky som vedela, len som nevedela, že stačí 1 deň na to, aby som prišla o 1/12 dovolenky.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maary68 Pozri príspevok
    Ďakujem , to že mám nárok na pomernú časť dovolenky som vedela, len som nevedela, že stačí 1 deň na to, aby som prišla o 1/12 dovolenky.
    Bohužiaľ, niekedy to tak výjde.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maary68 Pozri príspevok
    Ďakujem , to že mám nárok na pomernú časť dovolenky som vedela, len som nevedela, že stačí 1 deň na to, aby som prišla o 1/12 dovolenky.
    a nemusí to byť ani pracovný deň ...

    emillka je offline (nepripojený) emillka

    emillka
    Dobrý deň poraďaci,
    potrebujem poradiť ohľadom dovolenky, zamestnanec čerpal dovolenku a po nej už nenastúpil do práce. skončili sme s ním PP dohodou § 60, ide o to že vyčerpal viac dovolenky ako mu vznikol nárok. Teraz sa trápim nad tým ako to vyúčtovať späť. Ak mu dám v poslednej výplate dovolenku mínusom /ide o 2 dni/ tak mu to kráti aj vymeriavací základ na odvody, je to takto v poriadku?? Ešte som v praxi nemala taký prípad. Poradí niekto??
    Ďakujem

    Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

    Mirica-LV
    emillka Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďaci,
    potrebujem poradiť ohľadom dovolenky, zamestnanec čerpal dovolenku a po nej už nenastúpil do práce. skončili sme s ním PP dohodou § 60, ide o to že vyčerpal viac dovolenky ako mu vznikol nárok. Teraz sa trápim nad tým ako to vyúčtovať späť. Ak mu dám v poslednej výplate dovolenku mínusom /ide o 2 dni/ tak mu to kráti aj vymeriavací základ na odvody, je to takto v poriadku?? Ešte som v praxi nemala taký prípad. Poradí niekto??
    Ďakujem
    vymeriavací základ sa v tomto prípade nekráti
    viď stanovisko_SP_precerpana_dovolenka_a_VZ.pdf

    emillka je offline (nepripojený) emillka

    emillka
    Mirica ďakujem pomohlo
    pekný deň všetkým poraďakom, ste super vždy si tú nájdem niečo užitočné, takže vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.