Zavrieť

Porady

Auto-leasing-živnostník

Som začínajúci živnostník a chcem poradiť. Mám auto na leasing. Leasingovú zmluvu som uzavrel v 01/2004. Musím vložiť do podnikania automobil znížený o odpisy aby som si mohol dať mesačnú splátku + odpis do nákladov? Lebo v Poradcovi 11-12 píše istý Ing. Dobšovič, že ak má podnikateľ auto na leasing môže si dať do nákladov v prípade finančného prenájmu odpisy aj nájomné.
Čo si myslíte?
..:Odpovedať ->
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Prevzatie predmetu lízingu zaevidujete ako podnikateľ v knihe dlhodobého majetku alebo na inventárnej karte dlhodobého hmotného majetku. Urobíte si plán odpisov, kde vyčíslite odpisy účtovné (4 roky) a daňové (36 mesiacov).

    Zaplatenie prvej zvýšenej splátky - výdaj neovplývňujúci základ dane
    Zaplatenie poplatku za uzatvorenie LZ- prevádzková réžia
    Zaplatenie mesačnej lízingovej splátky - prevádzková réžia
    Na konci účtovného obdobia v 12/2004 upravíte v rámci uzavierkových operácií zaúčtovanie výdavkov do výšky podľa zákona o dani z príjmov.
    Do daňových výdavkov si môžete uplatniť:
    1. odpisy zo vstupnej ceny v pomere pripadajúcom na rok 2004
    2. poistné
    3. lízingový úrok pripadajúci na rok 2004

    Rozdiel daňovo uznaných výdavkov oproti zaúčtovaným výdavkom (mesačné lízingové splátky) doúčtujete v rámci uzávierkových operácií do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane-prevádzková réžia.

    JST je offline (nepripojený) JST

    JST
    Lenze ja som zabudol napisat, ze podnikat som zacal v auguste a za 7 mesiacov som platil leasing ako sukromna osoba. Poradite mi co mam robit v tomto pripade?

    Dudo je offline (nepripojený) Dudo

    snažím sa dohnať to, čo som počas štúdia zanedbával :) ...viac Dudo
    accad: neviem preco mi viac sedia 4 roky danovych odpisov a 48 mesiacov uctovnych...nepomylil si sa? Vopred dakujem za vysvetlenie...

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Pre Dudo:
    Zákon o DzP § 26 ods.8 - Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu (36 mesiacov) do výšky 100% obstarávacej ceny zistenej u prenajímateľa. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
    Z toho mi vyplýva, že podľa tohto § odpisy je možné uplatniť do daňových výdavkov rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby nájmu. Prenajatý majetok je možné daňovo odpísať počas 60% zákonom stanovenej doby odpisovania podľa jeho zaradenia do konkrétnej odpisovej skupiny. Doba odpisovania však nesmie byť kratšia ako tri roky.
    Postupy účtovania § 20 -
    (1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov.
    (2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania. (počet rokov 4 je len príklad, účtovné odpisy si určí podnikateľský subjekt individuálne).
    atď S pozdravom Edita

    Dudo je offline (nepripojený) Dudo

    snažím sa dohnať to, čo som počas štúdia zanedbával :) ...viac Dudo
    Dakujem Edita
    Este jeden dotaz. Niekde som pocul, ze ludia radsej odpisuju tym sposobom, ze sa im zhoduju uctovne odpisy s danovymi. Preco?

    Dusan

    Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

    Fidlo
    Dudo
    Dakujem Edita
    Este jeden dotaz. Niekde som pocul, ze ludia radsej odpisuju tym sposobom, ze sa im zhoduju uctovne odpisy s danovymi. Preco?

    Dusan
    Aby si nekomplikovali život počítaním dvojakých odpisov, keď z daňového hľadiska si môžete aj tak uplatniť iba daňové odpisy, tak načo mám počítať ešte aj účtovné, ktoré by boli iné ako daňové. Najjednoduchšie ak sa rovnajú.

    Dudo je offline (nepripojený) Dudo

    snažím sa dohnať to, čo som počas štúdia zanedbával :) ...viac Dudo
    Aby si nekomplikovali zivot...to mi je jasne..cize jediny hacik je v tom ze by museli robit 2 rozne vypocty, ano?

    Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

    Fidlo
    Dudo
    Aby si nekomplikovali zivot...to mi je jasne..cize jediny hacik je v tom ze by museli robit 2 rozne vypocty, ano?
    Presne tak.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Chcem sa len informovať účtovanie leasingu v JÚ chápem, ale accad píše, že v rámci uzávierkových operácii upravíme leasingový úrok pripadajúci na rok 2004. Nefungujem JÚ na princípe zaplatím a dám do nákladov? Takto sa predsa účtuje leasingový úrok v PÚ. Alebo sa to upraví pre leasingu aj v JÚ?

    Auto-leasing-živnostník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.