Zavrieť

Porady

Dočasná pracovná neschopnosť

Dobrý deň, poprosila by som o radu. Po viac ako roku mi ochorela zamestnankyňa a doniesla papier od lekárky - potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti... Viem že sa za ten rok veľa pomenilo, preto Vás chcem poprosiť o radu aby som na niečo nezabudla kde všade mám poslať podklady potrebné k vyplateniu nemocenských dávok. Viem že na kontrolu pôjde 25.8. a už teraz viem že bude maródiť viac ako 10 dní... Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jelenka Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Po viac ako roku mi ochorela zamestnankyňa a doniesla papier od lekárky - potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti... Viem že sa za ten rok veľa pomenilo, preto Vás chcem poprosiť o radu aby som na niečo nezabudla kde všade mám poslať podklady potrebné k vyplateniu nemocenských dávok. Viem že na kontrolu pôjde 25.8. a už teraz viem že bude maródiť viac ako 10 dní... Ďakujem
Prvých 10KD jej preplatíš náhradu príjmu, potom odošleš jednu časť dokladu-žiadosť o nemocenské aj s VZ na nemocenské do SP, ktorá už bude preplácať nemocenské.
0 0
suzliky suzliky

suzliky je offline (nepripojený) suzliky

A ešte nahlásiš na príslušnú ZP zmenu platiteľa poistného pri začiatku PN a aj pri jej ukončení. Toto je ale hneď od prvého dňa PN.
0 0
Erislava Erislava

Erislava je offline (nepripojený) Erislava

Časť II sa posiela na SP ak bude PN dlhšia ako 10 dní, spolu s touto časťou treba potom poslať Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Po ukončení PN zaslať IV. časť na SP. Ak bude PN pokračovať aj v septembri, treba Preukaz o trvaní dočasnej PN. Na ZP oznámenie o zmene platiteľa - kód zmeny 1O.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Uvedené odpovede platia za predpokladu, že nemocensky poistená je zamestnankyňa u vás viac ako 90 dní.
Ak je menej ako 90 dní, tak do SP neposielaš potvrdenie o VZ pre uplatnenie nároku na nemocenské.
Naposledy upravil rodina1 : 15.08.11 at 09:00 Dôvod: Doplnenie - viac
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rodina1 Pozri príspevok
Uvedené odpovede platia za predpokladu, že nemocensky poistená je zamestnankyňa u vás ako 90 dní.
Ak je menej ako 90 dní, tak do SP neposielaš potvrdenie o VZ pre uplatnenie nároku na nemocenské.
Zadávateľká píše, že ochorela po viac, ako roku, takže to asi nie je tento prípad. Ale inak súhlas.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
môže to byť aj tak myslené, že celý rok nebol u zamestnávateľa nik PN a teraz po roku ochorela zamestnankyňa ...
Bola to len taká pripomienka ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, dá sa to pcchopiť dvojako. Veď ja som to nepísala v zlom, nehnevaj sa za to na mňa.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Majka, ja sa vôbec nehnevám ...
... my tu píšeme, a zadávateľka nikde ...
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

takže ja som natom rovnako pn som ešte nerobila nikdy a vaše vysvetlenia som moc nepochopila
z-c mi doniesol dnes zo socpoist 2 papiere jeden červený a čierny
teraz zavolam do ZP a nahlasim pn ako to potom bude z vypočtom do zp na páske?
pn bude dlhšie ako 10 dni
a HPP je od 21.3.11 píšete že po 10tich dnoch pošlem do sp papier kotrý? červený? a ktomu potvrdenie zam. o zam-c na učely upl. naroku na ND (to je čo?)
tiež po 10 dnoch nahlasim dalšiu zmenu v ZP - kod 10
a potom ked bude na pn aj v septembri tak preukaz o trvani pn (to tiež nevie čo je..)
ked sa vrati z pn zas niečo poslat do sp ale čo?
fakt som to nerobila a vôbec neviem ako čo kde a v soc poist nezdvihaju telefon!!
dakujem za každu radu
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

no tak v soc mi konečne zdvihli takže tam postup už viem až po 10 dnoch poslat červený papier v vym zakladom do soc posit a ak bude dlho pn tak 31.8 mi zamestnanec donesie paoier a ten pošlem na socialku
a zp a vypočet mzdy mi ešte stale neni jasny..
0 0
Erislava Erislava

Erislava je offline (nepripojený) Erislava

Do ZP poslať Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa - zadať dátum začiatku PN a kód zmeny 1O, a po ukončení PN to isté, len sa zadá dátum ukončenia PN. A výpočet mzdy predsa zabezpečí program.Prvých desať PN dní bude platiť zamestnávateľ náhradu príjmu a potom už platí SP.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Mne pomohla táto odpoveď, je to síce Olymp, ale myslím, že pomôže
http://www.porada.sk/1466653-post426.html
2 0
lubi28 lubi28

lubi28 je offline (nepripojený) lubi28

Taká obyčajná PN
1/ zamestnanec je na Pn - donies potvrdenie
čierna časť - Náhrada príjmu pri doč.prac.neschopnosti
červená časť . II. diel Žiadosť o nemocenské - táto sa zasiela na soc.poistovnu až po 10 kal. dnoch trvania práceneschopnosti zamestnanca
2/ kedže pracovný pomer začal tento rok - Potvrdenie zame-teľa o zam-covi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku - nezasielame (len vtedy ak by jeho pracovný pomer bol založený ešte v roku 2010) /tlačivo je možné stiahnut zo stránky Soc.poistovne /Formuláre
3/ Ak pracovná neschopnosť pokračuje k 1.9. - zamestnanec zašle zamestnávateľovi tlačivo Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti , ktoré mu vystaví ošetrujúci lekár- toto sa potom zasiela do sociálnej poistovni.
4/Zdravotná poistovna - na tlačive Hromadné oznámenie zamestnávateľa ... - vykážeme Pn- nasledovne
1OZ - den začiatku
1OK - den ukončenia /až ked skutočne ukončí PN/
nič iné s tým už nerobíme.

Čo sa týka PN- pre pracovný úraz - je tam toho oveľa viac, ale to je iná kapitola.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Dobrý deň, prosím Vás, prvýkrát budem vypočítať dočasnú prac. neschopnosť, pre skúsenejších je to iste ľahká, ale pre mňa sú nejasnosti: zamestnanec je zamestnaný vo firme od 2004, čiže má odpracované 90 dní, od 04.05.2012 je práceneschopný, jeho rozhodujúce obdobie bude rok 2011? Vymeriavací základ v r. 2011 pre pána bol 3863,16 s príspevkom zo sociálneho fondu / 365=10,584. Zamestnanec nebol práceneschopný, odpracoval celý rok. Neviem či som dobre rátala, jeho denný vym. základ je 10,584 z toho 25% 2,646 - na prvé tri dni je: 7,938
a 55% 5,8212 od štvrtého dňa do 10.-eho dňa je 40,7484
spolu 48,6864. Bude dlhší čas vypísaný. Do soc.poisť. netreba oznámiť, že je práceneschopný a mám povinnosť poslať - Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku? Do ZP som poslala oznámenie, dúfam, že z mojej strany sú vykonané všetky povinnosti. Čakám na Vaše odpovede, komentáre, s pozdravom, pekný deň.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Difi Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, prvýkrát budem vypočítať dočasnú prac. neschopnosť, pre skúsenejších je to iste ľahká, ale pre mňa sú nejasnosti: zamestnanec je zamestnaný vo firme od 2004, čiže má odpracované 90 dní, od 04.05.2012 je práceneschopný, jeho rozhodujúce obdobie bude rok 2011? Vymeriavací základ v r. 2011 pre pána bol 3863,16 s príspevkom zo sociálneho fondu / 365=10,584. Zamestnanec nebol práceneschopný, odpracoval celý rok. Neviem či som dobre rátala, jeho denný vym. základ je 10,584 z toho 25% 2,646 - na prvé tri dni je: 7,938
a 55% 5,8212 od štvrtého dňa do 10.-eho dňa je 40,7484
spolu 48,6864. Bude dlhší čas vypísaný. Do soc.poisť. netreba oznámiť, že je práceneschopný a mám povinnosť poslať - Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku? Do ZP som poslala oznámenie, dúfam, že z mojej strany sú vykonané všetky povinnosti. Čakám na Vaše odpovede, komentáre, s pozdravom, pekný deň.
Prvých 10 KD preplatíte náhradu, potom doklad o PN postúpite SP, tá bude preplácať nemocenské. Potvrdenie už nie je potrebné . PN oznamujete na tlačivku ZP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Difi Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, prvýkrát budem vypočítať dočasnú prac. neschopnosť, pre skúsenejších je to iste ľahká, ale pre mňa sú nejasnosti: zamestnanec je zamestnaný vo firme od 2004, čiže má odpracované 90 dní, od 04.05.2012 je práceneschopný, jeho rozhodujúce obdobie bude rok 2011? Vymeriavací základ v r. 2011 pre pána bol 3863,16 s príspevkom zo sociálneho fondu / 365=10,584. Zamestnanec nebol práceneschopný, odpracoval celý rok. Neviem či som dobre rátala, jeho denný vym. základ je 10,584 z toho 25% 2,646 - na prvé tri dni je: 7,938
a 55% 5,8212 od štvrtého dňa do 10.-eho dňa je 40,7484
spolu 48,6864. Bude dlhší čas vypísaný. Do soc.poisť. netreba oznámiť, že je práceneschopný a mám povinnosť poslať - Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku? Do ZP som poslala oznámenie, dúfam, že z mojej strany sú vykonané všetky povinnosti. Čakám na Vaše odpovede, komentáre, s pozdravom, pekný deň.
potvrdenie o príjme do SP už posielať nemusíš. Denný vymer.základ pre výpočet náhrady príjmu pri DPN si vypočítaš ako súčet vymeriavacích základov na nem.poistenie(z mesačných výkazov) : počet kal. dní nem.poistenia (ak nebol PN, tak 365).
Náhrada príjmu je prvé 3 dni 25 % DVZ, ďalších 7 dní 55 % DVZ. Od 11. dňa vypláca nemocenské SP.
2 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Ďakujem za rýchlu reakciu, tak dobre som pochopila zákon, príspevky a ukľudňujúci pocit, že môžem spoľahnúť na Vás a na poradu. Posledná otázka: čo je to tlačivo ZP?
Pekný deň.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Difi Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu reakciu, tak dobre som pochopila zákon, príspevky a ukľudňujúci pocit, že môžem spoľahnúť na Vás a na poradu. Posledná otázka: čo je to tlačivo ZP?
Pekný deň.
Do zdr.poisťovne nahlasuješ do konca nasl.kal.mesiaca od začiatku alebo konca PN-ky zmenu platitela poistného. (ak nie je začiatok a koniec PN v jednom mesiaci, nahlasuješ samostatne)

V ktorej ZP je zamestnanec poistený ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Difi Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu reakciu, tak dobre som pochopila zákon, príspevky a ukľudňujúci pocit, že môžem spoľahnúť na Vás a na poradu. Posledná otázka: čo je to tlačivo ZP?
Pekný deň.
Každá poisťovňa má svoje, volá sa
Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie takže prvá vec je zistiť, v ktorej poisťovni je.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Trošku bola som mimo, to som vybavila včera, asi trošku skoro, nevedela som že mám nato čas oznámiť. Dúfam, že zato nebudem mať problémy. S pozdravom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať