Zavrieť

Porady

Praceneschopnost zamestnanca - strasiak pre zamestnavatela?

Zaujimalo by ma,ci mate niekto podobnu skusenost.Kedze sa v dosledku istych zivotnych zmien,ale aj praci zacali u mna prejavovat zdravotne problemy,bol som nuteny minuly skolsky rok niekolkokrat ist na specialne vysetrenia,ktore sa robia len v dopoludnajsich hodinach.K tomu som vyuzil zakonom stanovene dni na osetrenie (tzv.paragraf) a ked to bolo nutne,musel som byt aj praceneschopny (nikdy nie viac ako 1 pracovny tyzden suvisle).
Na zaciatku tohto skolskeho roka mi bolo zastupkynou naznacene, ze si vedenie nepraje,aby sa to opakovalo.Mam pocit,ze je to zasah do mojich ludskych prav a obmedzovanie mojho prava na lekarsku starostlivost. Neviem, preco by som mal na ukor svojho zdravia preferovat pracovne povinnosti, co by v konecnom dosledku mohlo viest aj k zhorseniu celkoveho zdravotneho stavu.Co chrani zamestnancov v skolstve v takychto pripadoch?Alebo je to normalne,ze sa zamestnavatel bude vyhrazat pracovnikom len preto,ze maju zdravotne problemy a v pripade potreby alebo zhorsenia stavu su nuteni chodit na vysetrenia alebo byt praceneschopni?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    randel Pozri príspevok
    Zaujimalo by ma,ci mate niekto podobnu skusenost.Kedze sa v dosledku istych zivotnych zmien,ale aj praci zacali u mna prejavovat zdravotne problemy,bol som nuteny minuly skolsky rok niekolkokrat ist na specialne vysetrenia,ktore sa robia len v dopoludnajsich hodinach.K tomu som vyuzil zakonom stanovene dni na osetrenie (tzv.paragraf) a ked to bolo nutne,musel som byt aj praceneschopny (nikdy nie viac ako 1 pracovny tyzden suvisle).
    Na zaciatku tohto skolskeho roka mi bolo zastupkynou naznacene, ze si vedenie nepraje,aby sa to opakovalo.Mam pocit,ze je to zasah do mojich ludskych prav a obmedzovanie mojho prava na lekarsku starostlivost. Neviem, preco by som mal na ukor svojho zdravia preferovat pracovne povinnosti, co by v konecnom dosledku mohlo viest aj k zhorseniu celkoveho zdravotneho stavu.Co chrani zamestnancov v skolstve v takychto pripadoch?Alebo je to normalne,ze sa zamestnavatel bude vyhrazat pracovnikom len preto,ze maju zdravotne problemy a v pripade potreby alebo zhorsenia stavu su nuteni chodit na vysetrenia alebo byt praceneschopni?
    ZP pripúšťa prekážky v práci podľa §141. Takže v tomto prípade ide o zasahovanie do práv zamestnanca.

    brontosaurus je offline (nepripojený) brontosaurus

    brontosaurus
    Zamestnávateľ nemá právo obmedzovať zamestnanca, čo sa týka toho že potrebuje absolvovať lekárske vyšetrenia a ani nemá právo zasahovať do toho ako je dlho človek práceneschopný. To stanovuje lekár a zamestnávateľ musí akceptovať každé potvrdenie o práceneschopnosti či o absolvovanom vyšetrení. Zamestnanec je akurát povinný ohlásiť zamestnávateľovi všetky vopred naplánované vyšetrenia, operácie, liečebné pobyty a podobne, aby zamestnávateľ vedel v predstihu za neho zabezpečiť zastupovanie či náhradu.
    Aj podľa mňa ide o zasahovanie do práv zamestnanca.
    Ako vieme, celý problém je v tom, že školstvo je na tom finančne tak ako je. Pre riaditeľov je každý jeden zamestnanec, ktorý si dovolil ochorieť, výdavok v podobe zvýšených nákladov na zastupovanie, ktoré musí zabezpečiť v tom čase a následne ho preplatiť. Ale aj napriek tomu to tak nesmie byť!

    Praceneschopnost zamestnanca - strasiak pre zamestnavatela?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.