Zavrieť

Porady

mam narok na 20 dni dovolenky ?

dobrý deň vám vsetkým želám .Píšem sem prvý krát, tak dúfam že to zvladnem . Potrebovala by som poradiť. Do zamestnania som nastúpila 3. januára , kedže 1 januara bola sobota a 2. bola nedela mam na pracovej zmluve od 3. januara, avšak odrobených mam toplko isto pacovných dní ako všetci ostatní, Mám nárok na 20 dní dovolenky ? PRETOžE NA VýPLATNEJ PáSKE MáM LEN 19. Nerozumiem tej nespravodlivosti , preco mi dali 19 dní.
Prosím poradte mi . mam 25 rokov ak to zaváži .
Dakujem velmi pekne .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    KEJKA Pozri príspevok
    kvôli tým dvom dňom to krátené nebudeš mať.
    over si to u mzdovej účtovníčky.
    No u nás by to tiež krátené nemala, ale u niektorého zamestnávateľa môže mať, je to v súlade so zákonom:
    pracovný pomer netrval počas celého kalendárneho roka - zmluva len od 3.1.2011
    pomerná časť je jedna dvanástina za celý kalendárny mesiac trvania PP - takže za január jej mohli pokrátiť a nárok má na 11/12, čo je pri zaokrúhlení nahor 19 dní.


    § 101
    Dovolenka za kalendárny rok

    Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>ácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>ípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

    § 102
    Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    luxara Pozri príspevok
    hlavne sme ludia , a personalna agentura(kde pracujem) by mala tieto veci ovladat a z ludskeho hladiska mi nemala ukratit dovolenku o 1 den zbytocne , kazdeho by to stvalo .
    dakujem za rady , asi si zamestnavatela treba dobre preverit v prvých 3 mesiacoh , nie len on nas ale aj my jeho .
    To ale nie je o ludoch, to je o zakone, ktory striktne dodrziavaju.
    Inak novy zakonnik prace od 1.9. 2011 uz umoznuje zamestnavatelovi dovolenku nekratit v takomto pripade.
    Doteraz ale zamestnavatel musel postupovat takto. Takze mzdarka je v tom nevinne

    O ludoch je to, ze ti zmluvu mali dat od 1.1. (lebo ich by to nic nestalo a mala by si zmluvu na cely mesiac januar)
    To je aj poucenie do buducnosti, pretoze u nas vela mesiacov zacina sviatkom a dost zacina sobotou ci nedelou, dohodnut si uz pred nastupom do zamestnania zaciatok prac. zmluvy na 1. v mesiaci.

    Problem pre zamestnanca nastava najma v pripade, ze prechadza z jedneho zamestnania do druheho, kde skonci k poslednemu dnu v predch. mesiaci a zrazu zisti, ze 1-2 dni na zac. mesiaca nepatri nikam.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kvôli tým dvom dňom to krátené nebudeš mať.
    over si to u mzdovej účtovníčky.

    luxara je offline (nepripojený) luxara

    luxara
    práve mzdová účtovníčka mi povedala že tak jej to systém vypočítal , používa nejaký profit, či čo. a už 9 mesiacov mám o jeden den menej , tak ma to štve

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kolko zobrazuje je jedna vec, máš nárok na 20 dní, počet D sa v SW dá vždy aj zobraziť.
    Účtovníčka je na to, aby aj kontrolovala SW.
    D sa kráti pri 100 dňoch PN-ky, tak aký argument okrem uvedeného môže uviesť? nech sa na soft nevyhovára.

    halúzka je offline (nepripojený) halúzka

    rada sa smejem aj keď vonku prší... ...viac halúzka
    Ja som toho názoru, že mzdová účtovníčka konala správne, nakoľko nástup do zamestnania bol až 3.1. a nie 1.1!
    Poporiadku:
    §101 ZP hovorí: ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka, máš nárok na pomernú časť dovolenky ( celý rok je od 1.1.-31.12), takže sa vzťahuje na Teba pomerná časť, a o tom hovorí § 102 ZP: pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru 1/12 dovolenky za kalendárny rok...
    Viem, že je to nespravodlivé, ale je to tak.

    Opakujem sa, príspevok č.5 bol rýchlejší...

    luxara je offline (nepripojený) luxara

    luxara
    hlavne sme ludia , a personalna agentura(kde pracujem) by mala tieto veci ovladat a z ludskeho hladiska mi nemala ukratit dovolenku o 1 den zbytocne , kazdeho by to stvalo .
    dakujem za rady , asi si zamestnavatela treba dobre preverit v prvých 3 mesiacoh , nie len on nas ale aj my jeho .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je to nespravodlivé, hlavne kvôli tomu, že 1. a 2. 1.2011 sa nepracovalo.
    Takže zam-yňa mala mať evidovaný nástup - uzavretie HPP 1.1..
    Hm, a teraz máš aj smolu v tom, že 1-2.1.2011 asi nemáš pokryté ZP, tam bude ZP vyžadovať doplatok ako samoplatiteľ - ale to už je mimo témy.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    luxara Pozri príspevok
    hlavne sme ludia , a personalna agentura(kde pracujem) by mala tieto veci ovladat a z ludskeho hladiska mi nemala ukratit dovolenku o 1 den zbytocne , kazdeho by to stvalo .
    dakujem za rady , asi si zamestnavatela treba dobre preverit v prvých 3 mesiacoh , nie len on nas ale aj my jeho .
    Veď ona ovláda, nárok si mala na 18,33333 dňa, takže Ti pridali pol dňa. Postupovali štandardne, v súlade so ZP. Netreba sa na nich hnevať.

    luxara je offline (nepripojený) luxara

    luxara
    DAKUJEM vám vsetkym za odpovede

    nepochopím tieto zákony kde robiš celý rok a mam menej , akože toto ja fakt nechapem , ja sa na nich nehnevam zistujem aby som sa potom nehnevala zbytocne
    to je super , fakt ma to potesilo ako ochotne ste mi odpovedali. tweety mozno preto mam ten nastup od 3. januara

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    možno preto. každý šetrí, kde môže. Ale ty si kludne mohla trvať na úprave pracovnej zmluvy, alebo nemohla?
    Over si ešte to ZP.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Mali proste urobiť PP od 1.1.2011, ja to tak robím štandardne, či je sviatok, sobota, nedeľa ... Práve kvôli chýbajúcim dňom poistenia a dovolenke je to dosť podstatné. Aj keď viem, že niektorí zamestnávatelia sú v tom, že nemôžu dať zmluvu od 1.1. keď je to sobota, dokonca sviatok a zamestnanec nastúpi do práce až 3.1.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    práve, to sa kludne mohlo stať iba nedopatrením, ale spätne nič nenarobíš, akurát by si si mohla v dobrom vyreklamovať ten 1 deň dovolenky, lebo zamestnávateľ síce môže ale nemusí /krátiť/.
    Hlavne si dorieš ZP na to obdobie 1-2.1.2011

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.