Zavrieť

Porady

rybník od susedov

Ahojte...
žijem na dedine v rodinnom dome s velkou, dlhou zahradou. Sused, ktorý býva nad nami si na zahrade pred 2 tyzdnami vykopal velky rybník, ktorý preteka na nas pozemok. Chcela by som vediet, ci voda, ktorá je u nás (asi tak po clenky, neda sa tam chodit bez gumenych ciziem) tam bude stale, alebo si najde nejaku cestu. Neviem ako sa takato velka jama bude chovat v buducnosti. Nechcem zatial susedovi nic hovorit, najskôr si musim preverit, ako rybnik bude fungovat. So susedmi nemame dobre vztahy, vobec nie su ustretoví, skôr konfliktní.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    buchač Pozri príspevok
    Ďalší konflikt na obzore ???

    Pokiaľ si preveríš ako funguje , možno už aj neskoro môže byť ...teraz len preteká , potom môže zaliať ...

    Vode by som z vlastného pozemku určite pomohol ... čím skôr , tým lepšie ...

    Dobrý sused ....ach jo , pánboh zaplať za toho môjho ...
    ... o švekre ani nehovoriac, však Juraj ?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Pri stavbe rybníka je potrebné postupovať v súlade s platným stavebným zákonom. Tento zákon definuje pojem drobná stavba, ktorá spravidla vystihuje aj rybník. Drobná stavba je doplnková stavba k vlastnej stavbe, ktorá neohrozuje životné prostredie. Na príslušnom stavebnom úrade je potrebné vyplniť žiadosť o povolenie drobnej práce. K tejto žiadosti sa prikladá list vlastníctva a náčrtok pripravovanej stavy.
    Na základe uvedeného a v prípade problémov je potrebné sa obrátiť na príslušný stavebný úrad a požiadať o štátny stavebný dohľad, ktorým sa zistí, či stavebník splnil všetky požadované podmienky a tým zamedzil ohrozeniu účastníkov konania, ktorými sú aj susedia.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    sisima Pozri príspevok
    hmm si si istá?
    ...asi by som to nepísala. V zmysle stavebného zákona § 43a Členenie stavieb podľa ods. 3) Inžinierske stavby sú podľa ods. e) prístavy, plavebné kanály a komory, úpravy tokov, priehrady a ochranné hrádze, závlahové a melioračné sústavy, rybníky.....

    No a čo sa týka povoľovania stavieb, to už je v predmetnom zákone.

    sisima je offline (nepripojený) sisima

    sisima
    to je síce v poriadku len tu nikto nedefinoval veľkosť toho rybníka či veľkej jamy...

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Áno, v tomto prípade je potrebné definovať čo je drobná stavba je to doplnková stavba k vlastnej stavbe, ktorá neohrozuje životné prostredie. Jej rozloha musí byť menšia ako 25 m². Pri podzemných konštrukciách, akými sú aj stavby rybníkov, je obmedzená aj hĺbka (maximálne 3 m). Ak by to nebola drobná stavba, vyžadovalo by sa stavebné povolenie. Každopádne či už ohlásenie stavby alebo stavebné povolenie, je možné sa informovať na stavebnom úrade a tam zadavateľ zistí viac a môže riešiť prípadný problém.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    GabiZ Pozri príspevok
    ...asi by som to nepísala. V zmysle stavebného zákona § 43a Členenie stavieb podľa ods. 3) Inžinierske stavby sú podľa ods. e) prístavy, plavebné kanály a komory, úpravy tokov, priehrady a ochranné hrádze, závlahové a melioračné sústavy, rybníky.....

    No a čo sa týka povoľovania stavieb, to už je v predmetnom zákone.
    GabiZ Pozri príspevok
    Áno, v tomto prípade je potrebné definovať čo je drobná stavba je to doplnková stavba k vlastnej stavbe, ktorá neohrozuje životné prostredie. Jej rozloha musí byť menšia ako 25 m². Pri podzemných konštrukciách, akými sú aj stavby rybníkov, je obmedzená aj hĺbka (maximálne 3 m). Ak by to nebola drobná stavba, vyžadovalo by sa stavebné povolenie. Každopádne či už ohlásenie stavby alebo stavebné povolenie, je možné sa informovať na stavebnom úrade a tam zadavateľ zistí viac a môže riešiť prípadný problém.
    Kto už by staval 25 m2 rybník.

    Obyčyjné jazierko je to

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    guru21 Pozri príspevok
    m2 pojdem rychlo zistit, ale hlbuku zrejme nezistim...
    Ak nevieš plávať - úplne ľahko

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Podľa zákona o rybárstve , sa zákon nevzťahuje na ochranu, chov a lov rýb vo vodných plochách s výmerou do 25 m2

    Rybník je ovládateľná vodná nádrž vybudovaná na
    chov rýb s možnosťou vykonávania pravidelných
    intenzifikačných a melioračných opatrení,

    U tvojho suseda pôjde o
    ostatné vodné plochy sú štrkoviská, prepadliny,
    pieskovne, hliniská, rašeliniská, vodné nádrže lokálneho
    významu v parkoch, sadoch, viniciach,
    chmeľniciach, záhradách a vo zverniciach, požiarne
    a priemyselné nádrže s možnosťou rybárskeho využitia.

    Rybárske právo patrí štátu. O chov rýb musí občan žiadať.

    guru21 je offline (nepripojený) guru21

    guru21
    Vykopana jama, jazierko u susedov ma nad 25 m2, (priblizne 9 x 3 alebo 4 m). Neda sa to presne odhadnut.
    Takze mi radíte obratit sa na stavebny úrad?

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Ak to vykopal za účelom odvodnenia svojho pozemku, tak si veľmi vypisovaním nepomôžeš, iba sa budete mať ešte "radšej", to musí byť ale riadny prítok že máš v záhrade toľko vody ako píšeš, nenatrhol vodovod?. Bude treba preukázať, že všetka voda vyteká z jeho nádrže.
    Podľa mňa sa na jar stoky môžu zaniesť jarnou vodou, máme v záhrade miesto, kde v niektorom roku býva vlhko a ďalšie je sucho suchúce,

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    rudopp Pozri príspevok
    Kto už by staval 25 m2 rybník.

    Obyčyjné jazierko je to
    ....tak na jazierko to nevyzerá

    guru21 Pozri príspevok
    Vykopana jama, jazierko u susedov ma nad 25 m2, (priblizne 9 x 3 alebo 4 m). Neda sa to presne odhadnut.
    Takze mi radíte obratit sa na stavebny úrad?
    ...myslím, že najistejšie je informovať sa tam ak .......Podľa mňa sa na jar stoky môžu zaniesť jarnou vodou, máme v záhrade miesto, kde v niektorom roku býva vlhko a ďalšie je sucho suchúce,......ako píše Viktor. Ale v tomto prípade ide o také množstvo vody, že problém bude asi inde. Susedské vzťahy ak sú narušené, nerobí to dobrotu....nezávidenia hodná situácia.
    Naposledy upravil GabiZ : 14.09.11 at 16:08

    guru21 je offline (nepripojený) guru21

    guru21
    preukazat, ze voda ide z jeho jazera? Je to jednoduche, kedze všade naokolo je sucho a aj bolo sucho kym nevykopal jamu a nenapustil vodu. Presne celu dlzku rybníka cca 10 m máme mokro a voda tam stoji. Nikdy predtým to tam nebolo a to tu zijeme v susedskych vztahoch uz 50 rokov.
    Vodovod nenatrhol, pretoze tam ziadny nie je. Vodu cerpa z maleho potoka, ktorý tecie za nasimi pozemkami.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    guru21 Pozri príspevok
    Ahojte...
    žijem na dedine v rodinnom dome s velkou, dlhou zahradou. Sused, ktorý býva nad nami si na zahrade pred 2 tyzdnami vykopal velky rybník, ktorý preteka na nas pozemok. Chcela by som vediet, ci voda, ktorá je u nás (asi tak po clenky, neda sa tam chodit bez gumenych ciziem) tam bude stale, alebo si najde nejaku cestu. Neviem ako sa takato velka jama bude chovat v buducnosti. Nechcem zatial susedovi nic hovorit, najskôr si musim preverit, ako rybnik bude fungovat. So susedmi nemame dobre vztahy, vobec nie su ustretoví, skôr konfliktní.
    Ďalší konflikt na obzore ???

    Pokiaľ si preveríš ako funguje , možno už aj neskoro môže byť ...teraz len preteká , potom môže zaliať ...

    Vode by som z vlastného pozemku určite pomohol ... čím skôr , tým lepšie ...

    Dobrý sused ....ach jo , pánboh zaplať za toho môjho ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    evuš Pozri príspevok
    ... o švekre ani nehovoriac, však Juraj ?

    ...kto je to švekra , alebo čo je to švekra ???

    Ak sa mám k tej mojej vyjadrovať , tak v tomto spojení henten výraz nepoznám ...
    ...a radšej pomlčím ...nemá zmysel o tom debatu viesť ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.