Zavrieť

Porady

príplatok pri nepretržitej prevádzke za prácu vo sviatok

Ahojte,má zamestnanec nárok pri nepretržitej prevádzke na 12hod.prac.zmenách /06.00-18.00,18.00-6.00,voľno/na príplatok za prácu vo sviatok/teraz 15.9,/ak na tento deň mu podľa kalendára vyjde pracovná zmena?Zamestnanec poberá zároveň príplatok za nepretržitú prevádzku vo výške -60€ mesačne.Kolektívna zmluva neexistuje.Vďaka.
sttanley
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    sttanley Pozri príspevok
    Ahojte,má zamestnanec nárok pri nepretržitej prevádzke na 12hod.prac.zmenách /06.00-18.00,18.00-6.00,voľno/na príplatok za prácu vo sviatok/teraz 15.9,/ak na tento deň mu podľa kalendára vyjde pracovná zmena?Zamestnanec poberá zároveň príplatok za nepretržitú prevádzku vo výške -60€ mesačne.Kolektívna zmluva neexistuje.Vďaka.
    sttanley
    Odpoveď je v ZP.

    § 122
    Mzda a náhrada mzdy za sviatok
    (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové
    zvýhodnenie najmenej 50% jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

    Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

    Pukluš
    Prosím Vás, a ako preplatiť sviatok 25.12., keď všetko bolo zatvorené a niektorým vyšla smena?

    rozimova je offline (nepripojený) rozimova

    rozimova
    Prosím o radu, či musím platiť sviatok keď nie je v práci predavačka. Majú zmluvy na 5 hodinový úväzok, pracujú na 2 smeny /ráno a poobede/ do 19, hod.
    Veľkonočnú nedeľu a pondelok sme mali zatvorené, neboli v práci a chcú, aby som im preplatila sviatok. V zmluve majú dohodnutú hodinovú mzdu. Musím im preplatiť sviatky, ktoré nebudú v práci?

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    rozimova Pozri príspevok
    Prosím o radu, či musím platiť sviatok keď nie je v práci predavačka. Majú zmluvy na 5 hodinový úväzok, pracujú na 2 smeny /ráno a poobede/ do 19, hod.
    Veľkonočnú nedeľu a pondelok sme mali zatvorené, neboli v práci a chcú, aby som im preplatila sviatok. V zmluve majú dohodnutú hodinovú mzdu. Musím im preplatiť sviatky, ktoré nebudú v práci?
    mávate v nedeľu normálne otvorené?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rozimova Pozri príspevok
    Prosím o radu, či musím platiť sviatok keď nie je v práci predavačka. Majú zmluvy na 5 hodinový úväzok, pracujú na 2 smeny /ráno a poobede/ do 19, hod.
    Veľkonočnú nedeľu a pondelok sme mali zatvorené, neboli v práci a chcú, aby som im preplatila sviatok. V zmluve majú dohodnutú hodinovú mzdu. Musím im preplatiť sviatky, ktoré nebudú v práci?
    Áno, je to dané ZP.
    §122

    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

    lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

    lydus2001
    aj ja mám ohľadom preplácania sviatkov smenovým pracovníkom jednu otázku...
    naši vrátnici pracujú systémom denná - nočná - voľno - voľno.
    ak zamestnanec mal na veľkonočnú nedeľu dennú a vo veľkonočný pondelok nočnú, ako má nárok na prípaltok za sviatok...?
    a ak im smena na sviatok nevyšla, tak nárok na príplatok nemajú, či?
    ďakujem za každú radu

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    za dni,ktoré odpracoval,má nárok na príplatok,teda za nedeľu aj pondelok.Ak mu na sviatok pripadlo voľno,tak má voľno,žiadny príplatok.

    lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

    lydus2001
    ďakujem za odpoveď,
    pravda je, že som akosi na tu veľkonočnú nedeľu zabudla, brala som to ako víkend, nie ako sviatok a príplatok som mu dala iba za veľkonočný pondelok... čiže ak tomu dobre rozumiem, tak aj veľkonočná nedeľa je sviatok a nie obyčajný víkendový deň...

    lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

    lydus2001
    ďakujem, o piatku viem, skôr som domotaná z víkendu, čiže veľkonočná nedeľa sa berie ako sviatok a čo potom biela sobota...tiež je to sviatok? možno sa pýtam hlúpo, ale kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie, no nie

    ELENAMARINA je offline (nepripojený) ELENAMARINA

    ELENAMARINA
    Ja som sa dočítala toto:
    "Ktoré dni sú sviatkami, ustanovuje zákon č. 241/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Zamestnávatelia aj zamestnanci sa často pýtajú, či je sviatkom aj Veľkonočná nedeľa. Veľkonočná nedeľa nie je podľa zákona o štátnych sviatkoch sviatkom. Zamestnanec preto nemá za prácu v tento deň nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok v zmysle § 122 ods. 1 Zákonníka práce, ani na príplatok za prácu vo sviatok podľa § 18 zákona č. 553/2003 Z.z. "(Čo má vedieť mzdová účtovníčka 2/2009)

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    Dobrý deń,
    dňa 5.7. bol štátny sviatok a zamestnanec mi v tento deň nastúpil na nočnú od 22:00 do 6:00. Ako a či vôbec mám mu dať príplatok za prácu vo sviatok, keď sa dni prelínajú a sviatok bol iba 5.7.. ďakujem za rýchle rady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.