Zavrieť

Porady

Neoprávnená zrážka zo mzdy.

Podľa zákonníka práce (§131) mi môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy peniaze v tam vymedzených prípadoch. Zjavne tam nie je uvedený exekútor exekuujúci peniaze pre súkromnú spoločnosť a tak bola zrážka zo mzdy nezákonná a po podaní žiadosti mi zamestnávateľ zrazenú sumu musí doplatiť?


Druhý prípad je zložitejší. Iný exekútor vykonáva exekúciu pre Krajské riaditeľstvo policajného zboru, ktorého rozhodnutie spadá pod prípady uvedené v uvedenom zákone, ale exekútor nespadá. Je zrážka v prospech exekútora zákonná? Nemalo o zrážku žiadať policajné riaditeľstvo?


PS: Mimochodom, exekútor žiadajúci písomne "účtovníčku" zamestnávateľa o zrážanie peňazí zo mzdy zamestnancovi (bez súdneho príkazu, len s platobným rozkazom) ju "neuvádza úmyselne do omylu"?


Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Exekútor vykonáva exekučný titul, najčastejšie právoplatné rozhodnutie súdu alebo iného orgánu. Vykonáva svoju činnosť podľa Exekučného poriadku (233/95 Zb.z.). Právomoc exekútora vydať zamestnávateľovi príkaz ku zrážkam zo mzdy mu vyplýva z tohto zákona. Zamestnávateľ je povinný príkaz exekútora vykonať. Povinný (zamestnanec) má možnosť sa voči exekúcii brániť, ak je tu niektorý z dôvodov pre ktorý je exekúcia neprípustná podľa Exekučného poriadku podaním námietok voči Upovedomeniu o začatí exekúcie, ktoré predchádza vydaniu exekučného príkazu. K vykonaniu exekúcie musí byť samozrejme exekútor poverený príslušným súdom.
    Zamestnávateľ príkaz exekútora musí vykonať.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fordy Pozri príspevok
    Exekučný poriadok je vyšší, ako zákonník práce?

    Mám za to, že mi zamestnávatel môže zraziť zo mzdy len buď s mojím písomným súhlasom, alebo podľa vyššie uvedeného v zákonníku práce. Takže ak zamestnávateľa požiada exekútor, tak nie. Ale ak dostane (právoplatné) rozhodnutie, že zamestnávateľ ten a ten má zraziť zamestnancovi tomu a tomu zo mzdy toľko a toľko, tak áno.
    Výsledkom by malo byť, že keď exekútor zistí, že nie je iná možnosť uspokojiť pohľadávku inak ako zrážkami zo mzdy, tak musí najprv s týmto oboznámiť súd a požiadať ho o vydanie rozhodnutia o príkaze zrážok zo mzdy.

    Zaujímavé bude, keď to budú naprávať. Už sa mi to stalo minulý rok, že Okresný súd zrušil platobný rozkaz a exekútor požiadal súd o zrušenie exekúcie.
    Pokiaľ oprávnený (veriteľ zamestnanca) navrhne vykonanie exekúcie, exekútor požiada súd o vydanie poverenia na vykonanie exekúcie. Ak súd poverenie vydá, v ďalšom exekútor postupuje samostatne a je teda na ňom, aký spôsob vykonania exekúcie zvolí.
    Exekútor zamestnávateľa nežiada o vykonanie zrážok zo mzdy - on mu prikazuje.

    § 131
    Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
    Na začiatok

    (1)

    (2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
    a)
    b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
    práve § 131, ods.2 písmeno b sa týka tohto prípadu

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fordy Pozri príspevok
    Ešte hypotetická otázka: Hrozí firme (mzdárke) postih za nesplnenie "príkazu" exekútora?
    Myslím, že nie.
    R.
    Marenie výkonu úradného rozhodnutia

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Ale vyplýva, a to z § 131 ods. 3 ZP, povinnosť zamestnávateľa vykonať zrážku zo mzdy je povinnosť podľa osobitného predpisu - Exe. poriadok, porušenie ktorej zakladá dôvod na podanie poddlžníckej žaloby oprávneným voči zamestnávateľovi.

    fordy je offline (nepripojený) fordy

    fordy
    Dáša_ Pozri príspevok
    ...Vykonáva svoju činnosť podľa Exekučného poriadku (233/95 Zb.z.). Právomoc exekútora vydať zamestnávateľovi príkaz ku zrážkam zo mzdy mu vyplýva z tohto zákona. Zamestnávateľ je povinný príkaz exekútora vykonať.
    Exekučný poriadok je vyšší, ako zákonník práce?

    Mám za to, že mi zamestnávatel môže zraziť zo mzdy len buď s mojím písomným súhlasom, alebo podľa vyššie uvedeného v zákonníku práce. Takže ak zamestnávateľa požiada exekútor, tak nie. Ale ak dostane (právoplatné) rozhodnutie, že zamestnávateľ ten a ten má zraziť zamestnancovi tomu a tomu zo mzdy toľko a toľko, tak áno.
    Výsledkom by malo byť, že keď exekútor zistí, že nie je iná možnosť uspokojiť pohľadávku inak ako zrážkami zo mzdy, tak musí najprv s týmto oboznámiť súd a požiadať ho o vydanie rozhodnutia o príkaze zrážok zo mzdy.

    Zaujímavé bude, keď to budú naprávať. Už sa mi to stalo minulý rok, že Okresný súd zrušil platobný rozkaz a exekútor požiadal súd o zrušenie exekúcie.

    fordy je offline (nepripojený) fordy

    fordy
    Re: Dáša.

    OK.
    Je tu pravdepodobné, že súd exekúciu zruší (pochybil pri vyznačení právoplatnosti). Kde si budem uplatňovať škodu (2x100€)?
    Dik.

    Minulý rok sa mi stalo to isté (260€ dlh splácaný pre ZSE) a veci sa pohli až po odvysielaní v Lampárni. Neskôr mi Okresný súd škodu neuznal pre nedostatočné preukázanie. Min.vnútra v šesť-mesačnej lehote neodpovedalo, je to teda určené na ESĽP. :-(

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fordy Pozri príspevok
    Re: Dáša.

    OK.
    Je tu pravdepodobné, že súd exekúciu zruší (pochybil pri vyznačení právoplatnosti). Kde si budem uplatňovať škodu (2x100€)?
    Dik.

    Minulý rok sa mi stalo to isté (260€ dlh splácaný pre ZSE) a veci sa pohli až po odvysielaní v Lampárni. Neskôr mi Okresný súd škodu neuznal pre nedostatočné preukázanie. Min.vnútra v šesť-mesačnej lehote neodpovedalo, je to teda určené na ESĽP. :-(
    a prečo si nepodal námietky, keď si dostal upovedomenie o začatí exekúcie?

    fordy je offline (nepripojený) fordy

    fordy
    Veď práve. Nedostal som nič. Žiadne vyjadrenie od súdu a žiadne od exekútora. V podstate doteraz netuším, za čo je tá exekúcia. Zajtra sa pôjdem opýtať mzdárky.
    Buď je to za pokutu od policajtov (a s tým neurobím v podstate nič), alebo banka odpredala môj 1000€-ový záväzok nejakej spoločnosti a tá to asi dala na súd a ... :-(
    Cez poštu posielam upresnenie.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fordy Pozri príspevok
    Veď práve. Nedostal som nič. Žiadne vyjadrenie od súdu a žiadne od exekútora. V podstate doteraz netuším, za čo je tá exekúcia. Zajtra sa pôjdem opýtať mzdárky.
    Buď je to za pokutu od policajtov (a s tým neurobím v podstate nič), alebo banka odpredala môj 1000€-ový záväzok nejakej spoločnosti a tá to asi dala na súd a ... :-(
    Cez poštu posielam upresnenie.
    no vieš, zamestnávateľ s tým nič nenarobí, on nemôže skúmať príkaz exekútora. ty musíš komunikovať v prvom rade s exekútorom. A preberať si poštu.

    fordy je offline (nepripojený) fordy

    fordy
    Tak som dnes zistil u mzdárky, že je to od exekútora exekuujúceho staré pokuty (2002) od policajtov, ktoré som doteraz v pohode splácal, ale problém nastal preto, že som im na políciu pred dvomi mesiacmi poslal inšpekciu za jedno "spackané" dokazovanie priestupku a tak mám toho exekútora urýchleného "za odmenu". :-)

    S týmto sa už nedá robiť nič, ale v iných prípadoch sú ešte možnosti.

    Ešte hypotetická otázka: Hrozí firme (mzdárke) postih za nesplnenie "príkazu" exekútora?
    Myslím, že nie.
    R.

    fordy je offline (nepripojený) fordy

    fordy
    Hmm, exekútor nie je "úradná osoba" :-)
    Ale keď budem mať čas, tak kuknem ten "exekučný poriadok".
    Dik.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.