Zavrieť

Porady

Paušál - evidencia zásob

Dobrý deň,

začínam podnikať ako SZČO a rozhodol som sa pre paušálne výdavky, pričom si chcem sám viesť evidenciu. V zákone o Dani z príjmu /§ 6, ods.(10)/ som našiel toto:

"Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."

Evidencii príjmov a pohľadávok rozumiem - príjmy budem znižovať o paušálne výdavky a z toho rátam pohľadávky voči ZP a SP. Nerozumiem ale evidencii zásob - viete mi niekto vysvetliť, prečo sa musí pri paušálných výdavkoch viesť a čo sa v nej eviduje? Ďakujem,

Tomáš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    TeZet Pozri príspevok
    Vďaka za odpoveď,

    som úplne nepopísaný list, čo sa účtovníctva týka, takže poprosím o zhovievavosť pri ďaľších otázkach:

    1/ ak nemám sklad, evidencia zásob sa ma netýka a nemusím ju viesť, správne? ÁNo
    2/ odvolávam teda, že mi je jasná evidencia pohľadávok. Skúsme takýto príklad: som paušálnik, v decembri 2011 vystavím faktúru so splatnosťou v januári 2012. Zapíšem ju do evidencie pohľadávok. K 31.12.2011 je účtovná uzavierka za rok 2011. Čo platí pre paušálnika:
    a/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých pohľadávok za rok 2011 Nie b/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých príjmov za rok 2011 ÁNo

    3/ ak je na výpočet dane z príjmov postačujúci buď súčet pohľadávok alebo súčet príjmov prečo musím viesť ako paušálnik evidenciu oboch? Lebo sú to dve rozdielné veci.
    Tomáš
    V texte.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ty budeš mať pohľadáviu voči ZP, SP? hádam záväzok.....ale ak budeš si chcieť odpočítať fondy do SP, ZP - iba zaplatené v príslušnom roku....a na konci účt. obd. vykázať v evidencii prípadné záväzky voči ZP či SP......a sklad? normálne si ho vedieš a na konci roka si urobíš inventúru a vyrovnáš účtovne prípadné invent, rozdiely a zostatok prevádzaš ako počiatočný stav ďalšieho roka.....softvér to zvláda v pohode.....

    TeZet je offline (nepripojený) TeZet

    TeZet
    Vďaka za odpoveď,

    som úplne nepopísaný list, čo sa účtovníctva týka, takže poprosím o zhovievavosť pri ďaľších otázkach:

    1/ ak nemám sklad, evidencia zásob sa ma netýka a nemusím ju viesť, správne?

    2/ odvolávam teda, že mi je jasná evidencia pohľadávok. Skúsme takýto príklad: som paušálnik, v decembri 2011 vystavím faktúru so splatnosťou v januári 2012. Zapíšem ju do evidencie pohľadávok. K 31.12.2011 je účtovná uzavierka za rok 2011. Čo platí pre paušálnika:
    a/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých pohľadávok za rok 2011
    b/ daň z príjmu za rok 2011 sa ráta zo súčtu všetkých príjmov za rok 2011

    3/ ak je na výpočet dane z príjmov postačujúci buď súčet pohľadávok alebo súčet príjmov prečo musím viesť ako paušálnik evidenciu oboch?

    Tomáš

    TeZet je offline (nepripojený) TeZet

    TeZet
    Vďaka zaodpovede Tweety,
    nejakú rozdielnosť medzi pohľadávkami a príjmami tuším, ibaže mi uniká, čo s tým môže robiť paušálnik... O účtovníctve tuším ozaj málo, ale skúsim ďaľší príklad: povedzme, že som živnostník, ktorý vedie PU, v tom prípade chápem, že má význam viesť evidenciu pohľadávok. Ak nejaká pohľadavka nebude uhradená, myslím, že ju môže postupne odpisovať - tj. dávať si ju do nákladov. Ale môže toto robiť aj paušálnik? Tomu sa výdavky určujú natvrdo iba z príjmov - takže aký význam má pre neho viesť evidenciu pohľadávok?? Aby vedel, že mu niekto niekedy niečo neuhradil?? Čo s takou informáciou/evidenciou paušálnik môže robiť?

    Tomáš
    Ahoj,
    protrebujem si ujasnit:
    mam internetovy obchod, podnikam z domu-nemam ziadnu predajnu ani prevadzku, nieco si poobjednavam od dodavatelov dopredu, takze mam doma nejaky ten tovar - to znamena, ze uz mam sklad???
    Ako je definovany sklad?
    resp. mam povinnost si viest evidenciu zasob???ak ano, poprosim konkretny priklad, ako to my vyzerat

    vdaka

    Paušál - evidencia zásob

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.