Zavrieť

Porady

Vypoved a odchod do dochodku - co sa viac oplati?

Dňa 13.9.2011 som dostal výpoveď z pracovného pomeru podľa §-u 63, ods. 1. písm. b) Zákonníka práce
dĺžka výpovednej doby tri mesiace. Výpovedná doba od 1.10.2011 do 31.12.2011 alebo dohodou uplatnením
odstupného podľa kolektívnej zmluvy na rok 2011. V mojom prípade trojnásobku priemerného mesačného
zárobku.
Dňa 9.10.2011 dovŕšim 60-rokov a teda mi vznikne nárok na predčasný starobný dôchodok.

otázka č.1

ktorí termín odchodu zo zamestnania je pre mňa výhodnejší
30.9.2011 dohodou + odstupné
15.10.2011 dohodou + odstupné skrátené o alikvotnú časť
31.12.2011 bez odstupného

otázka č. 2 mám nárok prihlásiť sa na úrad práce a kedy
otázka č. 3 v prípade úradu práce aké výšky podpory môžem očakávať a na ako dlhú dobu
otázka č. 4 má vplyv na výšku dôchodku aj dĺžka prihlásenia sa na úrade práce
otázka č. 5 ku ktorému dátumu mám požiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Faba, vzhľadom na tvoj vek, ak sú pracovné podmienky na pracovisku v priebehu plynutia výpovednej doby znesitelné a nedôjde ku kráteniu mzdy, výhodnejšie pre teba je zotrvať v prac.pomere do uplynutia výpovednej doby (31.12.2011). Potom sa prihlásiť na UP, vyčerpať dávku v nezamestnanosti a po skončení výplaty DvN požiadať o predčasný starobný dôchodok. Len dúfam, že sa nezmenia podmienky a nepredlži doba, v ktorej bude možné o PSD požiadať. Lebo podľa doteraz platného zákona sa suma SD kráti o 0,5 % za každých 30 dní skoršieho odchodu do dôchodku.

    Možno by bolo dobré ale ukončiť pracovný pomer pár dní skôr ako 31.12. a isť sa zaevidovať na UP pred koncom roka 2011. lebo by malo dôjsť k zmenám výšky dávky v nezamestnanosti - rôzne % podľa mesiacov poberania (teraz je nárok 50 % po dobu 6 mesiacov) - v konečnom dôsledku nižšia dávka ako doteraz.

    Ak do 7 dní od skončenia prac.pomeru začneš PN-ku, výplata dávky v nezamestnanosti sa preruší a obnoví sa až po skončení PN. (tým si vlastne skrátiš čas odchodu do PSD a znížiš % krátenia). To ale tiež platí len do konca roka, či bude aj po 1.1.2012 ....

    Desire33 je offline (nepripojený) Desire33

    Desire33
    Dobrý deň,
    potrebujem poradiť. Manželovi bol posudkovým lekarom sociálnej poisťovne priznaný čiastočný invalidný dôchodok s tým, že môže pracovat ale nie v nočných smenách. Dva mesiace po tomto rozhodnutí bol manžel na preventívnej prehliadke a pracovný lekár mu tie nočne smeny povolil. Chcela by som sa informovať rozhodnutie ktorého lekara je pred zákonom "právnejšie" Manžel je v patovej situácii zamestnávateľ žiada aby pracoval aj v noci a manžel sa bojí aby mu štát daný invalidný dôchodok nezobral iba na základe toho že tie nočne mal od PL SP zakázané. Za informácie ďakujem.

    Vypoved a odchod do dochodku - co sa viac oplati?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.