Zavrieť

Porady

Sklady v JU

Ahojte poraďáci, chcem sa znovu opýtať na účtovanie skladov v JÚ. Môže sa tovar ktorý sa nakúpi a dá na sklad zaúčtovať len jednou sumou, t.j. celú faktúru jednou sumou /nie každú položku z faktúry zvlášť/ a potom keď sa tovar predáva, tak účtovať zase jednou sumou predaj tovaru/tržby/. Napr. nakúpim tovar v hodnote 100€ a na sklade mám v hodnote 2000 €, tak dokopy mám stav tovaru 2100 € a potom mám predaj daného tovaru jeden deň za 100 €, tak si to odrátam a budem mať 2100-100 stav na sklad, atď...
Prosím poraďte začiatočníčke, ak viete a máte trochu času

Vďaka
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nákup tovaru na sklad treba prijať položkovite podľa jednotlivých druhov- vystaví sa príjemka a takisto sa bude tovar zo skladu vydávaťna základe výdajky.
0 0
caribangel caribangel

caribangel je offline (nepripojený) caribangel

a ak niekto nema fyzicky sklad (napr. my ideme otvarat bageteriu), aj vtedy treba vystavit prijemky a vydajky? Ak ano, moze sa vsetko vystavit naraz na ten isty datum - nakupim tovar, prijmem ako keby na sklad a hned posuniem do predajne? dakujem za odpovede
0 0
monika31334 monika31334

monika31334 je offline (nepripojený) monika31334

Ja by som sa chcela pridať k tejto otázke.
Prosím vás, poraďte, ako si môže živnostník "zobrať pre vlastnú potrebu" z tovaru, nakúpeného do vlastného obchodu? Moja klientka má obchod s kozmetickým tovarom, nakúpila cca 300 položiek tovaru, do účtovníctva som účtovala fa jednou sumou ako nákup tovaru. Predáva položkovite cez RP. Keď si chce zobrať krém pre seba, ako to zaúčtujem? Nechce to predávať sama sebe cez RP. Je možné, keď si vedie skladovú evidenciu napr. v exceli, urobiť stĺpček "vlastná spotreba" a ja by som jej trebárs mesačne, alebo na konci roka vylúčila nákup toho tovaru na vlastnú spotrebu z výdavkov? Že by sme spočítali, čo si zobrala pre seba a nákup toho tovaru by sme vylúčili z výdavkov. Môžem to urobiť tak? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monika31334 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela pridať k tejto otázke.
Prosím vás, poraďte, ako si môže živnostník "zobrať pre vlastnú potrebu" z tovaru, nakúpeného do vlastného obchodu?
Moja klientka má obchod s kozmetickým tovarom, nakúpila cca 300 položiek tovaru, do účtovníctva som účtovala fa jednou sumou ako nákup tovaru. Predáva položkovite cez RP. Keď si chce zobrať krém pre seba, ako to zaúčtujem? Nechce to predávať sama sebe cez RP. Je možné, keď si vedie skladovú evidenciu napr. v exceli, urobiť stĺpček "vlastná spotreba" a ja by som jej trebárs mesačne, alebo na konci roka vylúčila nákup toho tovaru na vlastnú spotrebu z výdavkov? Že by sme spočítali, čo si zobrala pre seba a nákup toho tovaru by sme vylúčili z výdavkov. Môžem to urobiť tak? Ďakujem.
Predpokladám, že máte skladovú evidenciu . Vždy v deň keď si berie tovar pre osobnú potrebu , treba výdajkou cez sklad vydať z daného tovaru a na konci roka v rámci účtovných uzávierkových operácii znížite výdavky na nákup tovaru stornom a zaúčtujete ich ako výdavok neovplyvňujúci základ dane pre osobnú spotrebu.Takýto postup je u toho, kto nie je platiteľ DPH .
2 0
monika31334 monika31334

monika31334 je offline (nepripojený) monika31334

Ďakujem za odpoveď.
Skladovú evidenciu si vedie majiteľka len v exceli. A príjemky a výdajky vlastne ani nerobí, lebo nemôže predsa robiť na každú predanú položku výdajku. Len si eviduje mesačne príjem a výdaj tovaru v tej svojej tabuľke. Ja účtujem priebežne z faktúr výdavky na nákup tovaru - vždy jedna faktúra = jedna položka v peňažnom denníku, mesačne z mesačných uzávierok RP účtujem príjem = tržby za tovar a na konci roka vylúčim osobnú spotrebu z výdavkov. Ona bude mať evidenciu tovaru na sklade s konečnými stavmi, ktoré jej musia sedieť na inventúru na konci roka.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Môžte mi prosím napísať, ktorý zákon upravuje účtovanie skladu v JÚ?
Alebo sa stačí držať iba Zákona o účtovníctve?
Ďakujem.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Okrem Zákona o účtovníctve sú dôležité Postupy účtovania v JÚ.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Postupy účtovania mi tiež pripadajú dosť všeobecné, stačí to? Nič sa tam nepíše o príjemkách a výdajkách, ani o tom, ako má vyzerať kniha zásob.
Ide mi o to, že zásoby (tovar) evidujem v exceli dosť jednoduchým spôsobom:
V deň naskladnenia doplním do tabuľky prijatý tovar položku po položke v obstarávacích cenách. Keď sa niečo predá, uvediem vždy k prvej voľnej položke daného tovaru dátum predaja (teda niečo ako FIFO). Plus osobitne za každý deň si značím aktuálny zostatok celého skladu v peniazoch.
Príjemky a výdajky nerobím, už teraz je s tým veľa byrokracie.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Chvalabohu, že sú dosť všeobecné.
Dôležité je to, aby ste vy mali prehľad o pohyboch a stavoch na sklade a tieto pohyby a stavy vedeli zdokumentovať pri kontrole.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Z minulého roka máme na sklade nejaký materiál, ktorý sme niekedy v auguste dodávali inej firme. Na sklade máme materiál v sume 7,50 za ks, ale my ho dodávame v sume 13,5 za ks. Čo s tým rozdielom? Ide mi o to, že mi nesedí suma na výdajke s vystavenou faktúrou za materiál. Ďakujem Vám veľmi pekne.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Z minulého roka máme na sklade nejaký materiál, ktorý sme niekedy v auguste dodávali inej firme. Na sklade máme materiál v sume 7,50 za ks, ale my ho dodávame v sume 13,5 za ks. Čo s tým rozdielom? Ide mi o to, že mi nesedí suma na výdajke s vystavenou faktúrou za materiál. Ďakujem Vám veľmi pekne.
podľa môjho názoru je to oki....
suma položkovitá na sklade je v nákupných cenách....
na výdajke v predajných cenách...
mňa ako zákazníka by možno odradilo, to , že by som videla koľko "zarábate na mne".....
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru je to oki....
suma položkovitá na sklade je v nákupných cenách....
na výdajke v predajných cenách...
mňa ako zákazníka by možno odradilo, to , že by som videla koľko "zarábate na mne".....
Ďakujem, ešte sa opýtam. Ak prijímam materiál na sklad a následne ho vydávam zo skladu už musím výdajku vystaviť v navýšenej sume, alebo môžem aj v rovnakej ako príjemku a pri fakturácii sa cena navýši o náš rabat. Ďakujem.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Podľa môjho názoru zásoby sa oceňujú v obstarávacej cene, nie predajnej. Tak aj na výdajke by mala byť cena taká, v akej bola zásoba prijatá a vedená na sklade. Je to len môj názor, príjemky a výdajky nerobím, viď môj príspevok vyššie.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím si, že výdajka je doklad slúžiaci pre interné účely, takže v nákupných resp. skladových cenách. Zákazníkovi dávame dodací list.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak prijímam materiál na sklad, napr. nejaké drevoskrutky 40 ks v sume 0,03 Eur za ks, cena je s DPH, ja si to prepočítam bez DPH, ale po prepočte mi nesedí celková suma príjemky so sumou na bločku bez DPH. Ide vlastne o rozdiel v zaokrúhľovaní. Čo s tým? Môžem vystaviť príjemku napr. v sume o 4 centy menej ako je na doklade o kúpe materiálu? Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak prijímam materiál na sklad, napr. nejaké drevoskrutky 40 ks v sume 0,03 Eur za ks, cena je s DPH, ja si to prepočítam bez DPH, ale po prepočte mi nesedí celková suma príjemky so sumou na bločku bez DPH. Ide vlastne o rozdiel v zaokrúhľovaní. Čo s tým? Môžem vystaviť príjemku napr. v sume o 4 centy menej ako je na doklade o kúpe materiálu? Vďaka.
Prosím Vás, ak mám na doklade sumu bez DPH napr. 12.48 Eur ale na príjemke mi to prepočíta ks x cena za j. napr. 12.35 je to správne? Čo s tým rozdielom? Ide o to, že niekedy ak mám napr. 20 ks po 0,02 Eur, tak mi to nedá takú sumu, ako na doklade, ale nejaké tie centy "lietajú". Vďaka.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

vytvor si skladovú kartu ,,zaokrúhlovanie,, a tam dávaj tie centové rozdiely..
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

ewita888 Pozri príspevok
vytvor si skladovú kartu ,,zaokrúhlovanie,, a tam dávaj tie centové rozdiely..
Vďaka. A je to niekde v zákone? Pretože mám tých rozdielov viac, ale len tak asi 3 centy a nič som s tým nerobila. Akurát dnes mi vyšiel rozdiel 42 centy, tak ma to napadlo, či sa to má niekde evidovať, alebo to môžem nechať tak. Nechce sa mi veľmi prechádzať všetky príjemky a hľadať tie rozdiely. Ale ak to vyplýva zo zákona, tak potom to musím opraviť. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.
Posúvam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať