Zavrieť

Porady

Ako dosiahnuť vyššiu materskú ?

Dobrý deň.

Prosím o radu - súrne !
Ďakujem.


Prípad č. 1

Od 1.1.2011 - 31.12.2011 pracuje žena u jedného zamestnávateľa, kde je nepretržite platené povinné nemocenské poistenie.


Počas tohto roku 2011 mala hrubú mzdu kolísavú, čo znamená, že napr.:
v júli mala hrubú mzdu 650,-
v auguste 720,-
v septembri 750,-
ale na začiatku roka napr. vo februári bola mzda nižšia cca 550,-.

No najvyššia mzda bude v decembri 2011 a to 1200 eur.

Otázka:
1. Z čoho sa bude počítať materská, ak na ňu vznikne nárok v roku 2012 ?
Bude sa počítať z priemeru hrubých miezd za rok 2011 ? Alebo z najvyššej mzdy v roku 2011 ?
Čo je teda rozhodujúce ?


Prípad č. 2

Od 1.1.2011 - 30.11.2011 pracuje žena u jedného zamestnávateľa.
30.11.2011 ukončí pracovný pomer.

1.12.2011 uzavrie žena pracovnú zmluvu u iného zamestnávateľa, kde má hrubú mzdu 1200 eur.

U nového zamestnávateľa pokračuje v pracovnom pomere aj počas roka 2012, čiže povinné nemocenské poistenie trvá nepretržite až do vzniku nároku na materské, čiže bude splnená podmienka platenia 90 dní.

Otázky:
1. Z čoho sa žene počíta materská, keď na ňu vznikne nárok niekedy v auguste roku 2012 ?
2. V prípade, ak sa počíta iba z toho decembra 2011, bude materská dávka najvyššia možná, keďže odvody budú platené z maxima – 1116,75 ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    natalka27 Pozri príspevok
    Toto mi je všetko jasné a prečítala som si to už hádam 1000x, ja len potrebujem na 100%, či ak použijem ten 2. prípad budem mať maximálnu materskú.
    .. však keď ti je to jasné - hádam nechceš, aby ti teraz niekto na 100% povedal, že to tak bude... keď ešte ani sami poslanci nevedia , čo schvália. sama sa musíš rozhodnúť.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    natalka pozri § 54 - odst 1(pre prvý prípad) a odst 2 (pre druhý prípad) .. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2011-a.html#54 .. súčasné znenie zákona
    myslím, že v tomto zmeny nebudú ... tak sa treba snažiť - aby za tieto mesiace do konca roka bol plat čo najlepší - zlepšíš si priemer...
    Naposledy upravil Katy a R : 30.09.11 at 07:50

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    natalka27 Pozri príspevok
    Toto mi je všetko jasné a prečítala som si to už hádam 1000x, ja len potrebujem na 100%, či ak použijem ten 2. prípad budem mať maximálnu materskú.
    Nie nebudeš mať maximálnu materskú ked použiješ druhý prípad.
    Bude vyrátaná z VZ 1116,75 eur.

    Nakoľko od 1.1.2012 sa bude meniť maximálny VZ na nemocenské poistenie smerom dohora o pár eur. Takže maximálnu materskú mať nebudeš, budeš mať temer maximálnu.

    Stačí taká odpoveď?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano presne tak o pár eur. Vždy to tak bolo, vždy sa dvíhal VZ. Takže tie materské z predošlého roka boli vždy len temer maximálne.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    len skúsim odpovedať, počkajte však na odpoved skúsenejších a rozhľadenejších
    1. podľa mňa priemer bude rozhodujúci, súčet VZ za celý rok 2011
    2.1. pri splnení podmienok a mne dnes známeho stavu legislatívy MD sa bude počítať z príjmu od posl.zam-ľa za rok 2011.
    2.2. podľa mňa by to mala byť najvyššia MD
    Toto mi je všetko jasné a prečítala som si to už hádam 1000x, ja len potrebujem na 100%, či ak použijem ten 2. prípad budem mať maximálnu materskú.
    Takéto doporučenia som dostala aj na sociálke, aby som si prečítala taký a taký paragraf v zákone. Čítať viem.
    Dala som konkrétne otázky, na ktoré by som potrebovala odpoveď.
    Prosím šikovných ľudí, aby sa mi ozvali.

    Ďakujem moc za pomoc
    Ďakujem.

    Mne sa jedná len o to, aby sa mi materské rátalo len z toho decembra, pokiaľ nastúpim k inému zamestnávateľovi.

    Zatiaľ som to pochopila tak, že ano. V tomto sa orientovať .... uf.

    Ešte raz dík.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano,
    ak ukončíš PP k 30.11. a nastúpiš od 1.12. k novému zamestnávateľovi, tak PN aj materská po 90 dnoch nového zamestnania sa bude rátať z VZ z obdobia 1.12.-31.12.
    Tak a toto som si potrebovala prečítať :-))) Ďakujem Xanti :-)))
    Prajem ti pekný víkend :-))))

    Socha je offline (nepripojený) Socha

    Socha
    Prosím Vás, ja by som sa ešte chcela opýtať - mám podobný prípad, teda skoro. Známa má živnosť a je tehotná - nástup na MD 1.4.2012. Poistné zo živnosti si platí - podmienka 270 dní bude splnená. Aby dosiahla max.materskú, poradila som jej ukončiť živnosť a zamestnať sa s max.VZ. Takže materská by sa jej mala vypočítať z tohto zamestnania - z roku 2011. Môže jej potom zamestnávateľ v januári 2012 znížiť plat, aby nemusel platiť zbytočne vysoké odvody? Alebo sa môže dať vypísať na PN? Za radu vám budem veľmi povďačná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.