Zavrieť

Porady

výdavky na motorové vozidlo

Podnikám ako SZČO nákup a predaj drevnej hmoty, som plátca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo.
Pre zabezpečenie príjmov používam súkromné motorové vozidlo, za ktoré som zaplatil daň z motorových vozidiel.
Čo si môžem uplatniť do výdavkov na toto motorové vozidlo?
Napr. Cenu PHM crátane DPH, alebo odpočítať DPH, paušálne náhrady za km atď. ?

ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Na drsr je toto.
    F.A.Q.
    Daň z príjmov fyzických osôb
    Daňové výdavky
    Spotrebované pohonné látky, výdavky na pracovné cesty

    otázka:
    Aké výdavky si môžem ako podnikateľ zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

    Odpoveď:
    Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
    Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
    Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.
    katkap17 Ako je to potom v prípade nákladného auta nezahrnutého do podnikania čo si môže dať do výdavkov, neplatí to isté ako pri osobnom vozidle?
    marjankaj NIE. Veď prečo by inak do zákona písali, že sa to týka iba vlastného OSOBNÉHO vozidla?

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    peniakperes Pozri príspevok
    Podnikám ako SZČO nákup a predaj drevnej hmoty, som plátca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo.
    Pre zabezpečenie príjmov používam súkromné motorové vozidlo, za ktoré som zaplatil daň z motorových vozidiel.
    Čo si môžem uplatniť do výdavkov na toto motorové vozidlo?
    Napr. Cenu PHM crátane DPH, alebo odpočítať DPH, paušálne náhrady za km atď. ?

    ďakujem.
    - daň z motorových vozidiel,
    - náhrady za spotrebované pohonné látky (spotrebu PHL vypočítaš podľa údajov v TP vozidla) cenu za PHL je potrebné preukázať dokladom o nákupe)
    - základnú náhradu za každý km jazdy - 0,183 €/km
    - ďalšie výdavky súvisiace s použitím vozidla na pracovnú cestu - diaľničné poplatky, parkovacie poplatky

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Ja nesúhlasím s ďalšími výdavkami, ktoré súvisia s použitím vozidla - dialničné nálepky, parkovacie karty. Paušálna náhrada vo výške 0,183 €/km je náhrada za amortizáciu,opravy a všetky ostatné výdavky týkajúce sa tohto auta.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Tak zadávateľ otázky nech doplní ako myslel súkromné MV - zaradené do majetku alebo nie. Ináč sa tu budeme dohadovať ako to myslel.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    pridávam užitočný link - daňové výdavky na automobil , je to tam pekne rozpísané, podľa toho či je automobil v podníkaní alebo nie, obstaraný finančným lízingom alebo prenajatý automobil

    http://www.podnikam.webnoviny.sk/aut...utomobil/22998

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Mala som daňovú kontrolu, pri ktorej mi boli náklady za parkovné neuznané ako daňový výdaj /MV nebolo v majetku firmy- bola poskytovaná základná náhrada za km ../. Kontrolór mi to odôvodnil takto: Základná náhrada - teraz vo výške 0,183 €/km - zahŕňa všetky ostatné náhrady, ktoré súviasia s MV.

    ešte by som doplnila zákony :
    zákon o dani z príjmu par 19 odst 2 písm e)....ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

    87 - zákon o cestovných náhradách par. 7 - v tomto paragrafe sa nepíše o žiadnych ďalších daňových výdajoch
    marjankaj A čo tak §19 ods.3 písm.j?

    alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

    alohamercy
    Takže ako to vlastne je? Môže si SZČO, kt. používa súkromné motorové vozidlo aj na prevádzkovanie SZČ a vedie JU uplatnťt vo výdavkoch zaplatenú daň z MV, alebo je táto daň zohľadnená v amortizácii? Ďakujem
    marjankaj Nie, nie je. Viď môj príspevok.

    výdavky na motorové vozidlo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.