Zavrieť

Porady

import / export EU-Juzna Korea

Od 1 jula 2011 vstupila v platnost zmluva o volnom obchode medzi EU a Juznou Koreou.
Vedel by niekto poradit ako postupovat aby som nemusel platit cla pri importe (a exporte)?
Naposledy upravil c84 : 08.10.11 at 14:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Alenka98 je offline (nepripojený) Alenka98

    Alenka98
    re: 2 otazka

    vyhlasenie o povode sa poskytuje na fakture, dodacom liste alebo obdobnom dokumente, ktory ma dostatocne informacie o produkte (Cl. 15 na strane 1350), nebudes teda ziadat ziadny specialny "doklad"ale klasicku FA, dod.list. rozdiel bude iba v tom, ze ten doklad ma obsahovat vyhlasenie o povode. vzory su uvedene v prilohe c. III EU/KR dohody. V podstate je to takyto text:

    Vývozca výrobkov uvedených v tomto dokumente (číslo povolenia … ( 1 )) vyhlasuje, že okrem zreteľne označených, majú tieto výrobky preferenčný pôvod v … ( 2 ).


    Ale v AJ:

    The exporter of the products covered by this document (customs authorisation No … ( 1 )) declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of … ( 2 ) preferential origin.

    cislo povolenia sa vyplna v pripade, ak sa jedna o schvaleneho vyvozcu (ten vystavuje tieto vyhlasenia o povode bez akehokolvek limitu). Ostatni iba ak je hodnota tovarov do 6.000 EUR

    re: 1 otazka; ak je 1 tovar s nulovou sadzbou cla a druhy so sadzbou cla, tak ti vyrubia clo iba na ten 2.vyrobok (pozn.: oslobodenie sa vztahuje iba na clo, do colneho dlhu vstupuje aj DPH a ta sa platit bude aj ked je v platnosti Dohoda, teda pri dovoze zaplatis colnu hodnotu vo vyske DPH aj na tovar ktory ma 0% sadzbu cla). Sadzbu je nalepsie overit si v Taricu na stranke colnej spravy.

    feri510 je offline (nepripojený) feri510

    feri510
    Je to doklad preukazujúci že vyvážaný výrobok spĺňa pravidlá pre získanie preferenčného pôvodu v zmysle tejto dohody. Ak je tovar kupovaný v EÚ, tak potrebujete mať dodávateľské vyhlásenie od dodávateľa tovaru. Vzor nájdete v príloha Nariadenia rady (ES) č. 1207/2001 z 11. júna 2001 alebo viď. linka http://www.povod.orava.sk/index_povod_v_eu.htm
    Musiš mať doklad o pôvode tovaru zmysle tejto dohody. Pri dovoze je to buď vyhlásenie na faktúre t.j. do hodnoty 6000€ tovaru alebo vyhlásenie na faktúre schvaleného vývozcu. Obdobne je to aj pri vývoze. Najlepšie je sa na to priamo informovať na colnici a maš presne informácie. Ale aby si nebol prekvapeny, nie sú ihneď nulove cla tie sa znižuju postupne asi v lehote piatich rokoch

    c84 je offline (nepripojený) c84

    c84
    vdaka za presnu a jednoduchu odpoved.Nakoniec som sa dopracoval k tomu istemu po tom ako som si precital (asi 5 krat kym som to pochopil;-) zmluvu o volnom obchode eu-korea str1352 artikel 15,16,17,18,19.Len s dvoma vecami som si nie isty:
    1.co sa deje v pripade ze posielam napr 2 produkty-a jeden je bez cla a druhy s clom.
    2.nie som vyrobca,len exporter-aky je presny nazov dokumentu ktory mam vyziadat od vyrobcu:je to ,,long-term supplier declaration of origin,,?

    c84 je offline (nepripojený) c84

    c84
    moja otazka c2 z 16.10.
    Mne ide o clanok 16 bod 3 strana 1352 dohody.
    exporter ktory vytvori vyhlasenie o povode na fakture musi byt na poziadavku colneho uradu predlozit doklady dokazujuce povod tovaru.Takze aky je to doklad ktory by som mal pytat od producenta a ktory moze po mne ziadat colny urad?Osobne si myslim ze je to ako je horeuvedene ,long-term supplier declaration of origin, len som si neni isty

    import / export EU-Juzna Korea

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.