Zavrieť

Porady

Davky v nudzi

Od konca oktobra budem nezamestnany , na podporu nemam narok a moja manzelka studuje na vysokej skole a nema ziaden prijem, takze obaja zostaneme bez koruny , deti nemame , byvame u mojich rodicov v podnajme , oplati sa mi vobec v takomto pripade poziadat o davky v hmotnej nudzi ci mi to automaticky zamietnu ... dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    whiscool Pozri príspevok
    Od konca oktobra budem nezamestnany , na podporu nemam narok a moja manzelka studuje na vysokej skole a nema ziaden prijem, takze obaja zostaneme bez koruny , deti nemame , byvame u mojich rodicov v podnajme , oplati sa mi vobec v takomto pripade poziadat o davky v hmotnej nudzi ci mi to automaticky zamietnu ... dakujem
    ani sa nepokúsiš???? za to nič nedáš.....

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    To závisí od príjmu tzv. okruhu spoločne posudzovaných osôb v domácnosti. Požiadaj príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny o priznanie dávky v hmotnej núdzi a nedaj sa odbiť verbálnym vyjadrením, že Ti nárok nevznikne. Ide o to, že v odôvodnení rozhodnutia bude to, čo potrebuješ vedieť a síce, prečo nemáš nárok alebo ti dávku priznajú.

    svedia je offline (nepripojený) svedia

    svedia
    ahojte,, poprosím vás o radu ak ide sa ide žiadať o dávku v hmotnej núdzi posiela sa žiadosť + doklady o príjme posudzovaných má sa aj zároveň žiadať aj o príspevok na bývanie, existuje aj tu nejaké tlačivo? ĎAKUJEM

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Tu je tlačivo na žiadosť o dávky v hmotnej núdzi. Súčasťou je aj potvrdenie pre účely posúdenia žiadosti o príspevok na bývanie.
    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226


    Naposledy upravil GabiZ : 17.10.11 at 06:04

    svedia je offline (nepripojený) svedia

    svedia
    svedia Pozri príspevok
    ahojte,, poprosím vás o radu ak ide sa ide žiadať o dávku v hmotnej núdzi posiela sa žiadosť + doklady o príjme posudzovaných má sa aj zároveň žiadať aj o príspevok na bývanie, existuje aj tu nejaké tlačivo? ĎAKUJEM
    ešte taká otázočka, dá sa to vybaviť aj poštou - poposielať alebo všetko osobne? ďiky

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Napísané v pokynoch je, že žiadosť občan podáva písomne na príslušný úrad práce, soc. vecí a rodiny. Ja by som tam na vašom mieste so žiadosťou a dokladmi zašla osobne.

    allizommm je offline (nepripojený) allizommm

    allizommm
    Kedy sa žiada o dávky v hmotnej núdzi a kedy o doplatenie životného minima? Akosi mi to nie je jasné , podľa čoho sa to posudzuje a delí ? Môže napríklad nezamestnaný poberať životné minimum , či len dávky v hmotnej núdzi a existuje nejaká výnimka alebo okolnosť ” nato , aby poberal to životné minimum ? A opačne môže zamestnaný poberať dávky v hmotnej núdzi ? Ďakujem za odpoveď.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No ja osobne neviem aby štát doplácal do životného minima.

    Aj zamestnanej osobe môžu výjsť dávky v hmotnej núdzi. Ak je členov domácnosti viac, a príjem zamestnaného je minimálny.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    whiscool Pozri príspevok
    Od konca oktobra budem nezamestnany , na podporu nemam narok a moja manzelka studuje na vysokej skole a nema ziaden prijem, takze obaja zostaneme bez koruny , deti nemame , byvame u mojich rodicov v podnajme , oplati sa mi vobec v takomto pripade poziadat o davky v hmotnej nudzi ci mi to automaticky zamietnu ... dakujem
    Whiscool pri tvojom zadaní mi chýba Váš vek teda tvoj a tvojej manželky. Je to podstatná informácia, bez ktorej sa nedá odpovedať na tvoju otázku.

    nicolet je offline (nepripojený) nicolet

    nicolet
    Tiež by ma zaujímalo, či osoba ktorá má 25 rokov, býva s rodičmi, skončila jej podpora v nezamestnanosti má nárok na dávku v hmotnej núdzi. Teda či sa pri posudzovaní berie aj príjem jej rodičov.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak má 25 rokov a jeden deň je posudzovaná samostatne. Takže má nárok na dávku v hmotnej núdzi.

    nicolet je offline (nepripojený) nicolet

    nicolet
    Ďakujem, tiež som si to myslela ale na úrade tvrdia niečo iné, že spolu s rodičmi.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tak by som im dala otázku kde sa o tom píše...
    lebo na ich stránke sa píše toto a neni tam rodičia a deti nad 25 rokov.


    Spoločne posudzované osoby
    Na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa spoločne posudzujú:
    · manžel, manželka
    · rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
    · rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s nimi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.
    Fyzické osoby sa neposudzujú spoločne, ak nežijú v domácnosti z dôvodu, že im je poskytnutá odborná pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie podľa § 62 ods. 1 zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, alebo z dôvodu, že je fyzickej osobe poskytovaná starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou.

    Zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

    svedia je offline (nepripojený) svedia

    svedia
    Krásny deň prajem.. aká doba sa posudzuje pri žiadosti o dávku v núdzi? koľko do zadu rok? mesiace? teraz akurát mu končí pol rok čo nezamestnaný poberal dávky na podporu v nezamestnanosti.. može ísť vôbec žiadať po tým čo poberal tieto dávky pol roka? Ďakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No ja som šla hneď. A trvá to nejaký deň kým sa vybehajú všetky potvrdenia.

    dobrava je offline (nepripojený) dobrava

    dobrava
    Prosím, ako sa posudzuje príjem osôb pre posúdenie nároku na dávku v hmotnej núdzi?
    Manžel: momentálne nezamestnaný, do 31.12.2011 bol SZČO, mal príjmy /čo musí predložiť na preukázanie príjmov?/
    Manželka: dlhodobo nezamestnaná, do 30.5.2011 poberala dávku v nezamestnanosti, odvtedy žiadny príjem /len rodinné prídavky a vyplácanie OČR z dobrovoľného nem. poistenia/
    2 školopovinné deti

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dobrava Pozri príspevok
    Prosím, ako sa posudzuje príjem osôb pre posúdenie nároku na dávku v hmotnej núdzi?
    Manžel: momentálne nezamestnaný, do 31.12.2011 bol SZČO, mal príjmy /čo musí predložiť na preukázanie príjmov?/
    Manželka: dlhodobo nezamestnaná, do 30.5.2011 poberala dávku v nezamestnanosti, odvtedy žiadny príjem /len rodinné prídavky a vyplácanie OČR z dobrovoľného nem. poistenia/
    2 školopovinné deti
    Manžel preukazuje príjem výpisom z DP, ktorý mu po podaní DP vydá DU.
    Potvrdenie o výške vyplateného ošetrovného vydá manželke SP.

    dobrava je offline (nepripojený) dobrava

    dobrava
    veronikasad Pozri príspevok
    Manžel preukazuje príjem výpisom z DP, ktorý mu po podaní DP vydá DU.
    Potvrdenie o výške vyplateného ošetrovného vydá manželke SP.
    Ďakujem za odpoveď, asi bola zle naformulovaná otázka - ide mi o to, že:
    u manžela - aký príjem z DP sa berie pre nárok na dávku v HN - čistý príjem, bez výdavkov, alebo ZD?
    u manželky - vstupuje do nároku na dávku v HN vyplatené ošetrovné,príp. PN?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dobrava Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, asi bola zle naformulovaná otázka - ide mi o to, že:
    u manžela - aký príjem z DP sa berie pre nárok na dávku v HN - čistý príjem, bez výdavkov, alebo ZD? základ dane (inak základ dane=čistý príjem)
    u manželky - vstupuje do nároku na dávku v HN vyplatené ošetrovné,príp. PN? ano
    v texte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.