Zavrieť

Porady

DzMV r. 2010

Môžem opraviť zlé zaúčtovanie DzMV 2010 v roku 2011 na 428? ak nechcem robiť dodatočné DP DzP PO? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Opravy nevýznamných nákladov a výnosov minulých účtovných období sa podľa § 5 Postupov účtovania v PÚ účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti ÚJ.Významné opravy nákladov a výnosov sa účtujú na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov.Posúdenie významnosti sumy opravy chýb minulých účtovných období nevyplýva z účtovných predpisov. O tejto skutočnosti rozhoduje ÚJ napríklad stanovením hranice významnosti v internej smernici.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môže ísť do nákladov 2011. Mala si predsa daňovú povinnosť za rok 2010.

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    ďakujem, tak ak som správne pochopila, kľudne to môžem nechať na 531 ako daňový náklad, je tak?

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    V smernici je potrebné stanoviť hranicu aká suma je pre firmu významná. napr. % z obratu firmy - môj názor, môže byť aj konkrétna suma

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    takže treba spraviť smernicu... dúfam, že sa mi tu podarí nájsť nejaký vzor. Moc pekne ďakujem.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    úplne jednoducho - pár viet na základe čoho účtuješ významné a nevýznamné chyby - viď prísp. 3 a k tomu stačí doplniť sumy a to stačí. Ak existuje smernica na účt. tak to môže byť príloha k smernici.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    daňové hľadisko neriešiš podľa významnosti a spôsobu účtovania. Aj pri 428 aj pri 5xx sa môže stať, že dod.DP podať musíš.
    Rozhoduje, či oprava účtovania by zvýšila DP za rok 2010 /musíš DDP/
    alebo znížila. Ak znížila, tak ešte rozhoduje, či naozaj bol zisk-daňová povinnosť /NEMUSIŠ DDP a je to daňový náklad 2011/, alebo strata /nemusíš DDP, ale je to nedaňový náklad 2011/.

    katka s. je offline (nepripojený) katka s.

    katka s.
    KEJKA Pozri príspevok
    daňové hľadisko neriešiš podľa významnosti a spôsobu účtovania. Aj pri 428 aj pri 5xx sa môže stať, že dod.DP podať musíš.
    Rozhoduje, či oprava účtovania by zvýšila DP za rok 2010 /musíš DDP/
    alebo znížila. Ak znížila, tak ešte rozhoduje, či naozaj bol zisk-daňová povinnosť /NEMUSIŠ DDP a je to daňový náklad 2011/, alebo strata /nemusíš DDP, ale je to nedaňový náklad 2011/.
    Prosím vedel by mi toto niekto vysvetliť po lopate? Celý deň sedím pri číslach už mi to asi nemyslí. V roku 2010 som nezaúčtovala daň z MV do nákladov. Uhradená v r. 2011. Za rok 2010 som mala účt. HV stratu + prip. položky = základ dane kladný, čiže platba dane z príjmu. Čo v takomto prípade s tou daňou z MV za rok 2010? Môže ísť do nákladov roku 2011. Podľa mňa nie. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.