Zavrieť

Porady

Nahrada mzdy pri okamžitom skončení

Ahojte. Máme zamestnanca, ktorý okamžite skončil PP a žiada náhradu mzdy za 2 mesiace, ale pracovná zmluva bola na dobu určitú do 27.11. Môže žiadať náhradu mzdy za dva mesiace?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    tak v tomto prípade - áno, má v zmysle § 69 ods. 4 nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Inak nevyplatenie mzdy je trestný čin - to len tak

    eva.toth je offline (nepripojený) eva.toth

    rozvedená, 2 deti eva.toth
    Ako dlho pracoval, viac ako rok, alebo menej ako rok? Ak sa mu bol pracovný pomer viac krát predlžovaný na dobu určitú, doba sa sčítava. Ak pracoval menej ako rok, patrí mu podľa mňa len jedno mesačné odstupné. Patrí mu aj peňažná náhrada za jeden mesiac ale len vtedy, ak bola písomne dohodnutá v pracovnej zmluve. Táto peňažná náhrada nie je odstupné.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    batorek Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Ja by som sa chcela spýtať na to , ak sa zamestnancovi dá výpoveď s okamžitým skončením PP po viacerých upozorneniach pre alkohol § 68, na čo všetko má nárok z finančného hľadiska. Teda má nárok na odstupné???? ďakujem
    Na odstupné nemá nárok, , má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky.

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    Z dôvodu meškania výplaty za august. Splatnosť je do konca nasled. mesiaca, čiže mešká 18 dní.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    lubka0907 Pozri príspevok
    Zamestnanec bol upozornený, že výplata bude meškať.
    ...a on mal na základe toho upozorniť ak má úver - banku, ak má telefón - operátora, predavačky v obchode....?! A čo keď bol upozornený. To zamestnancov upozorním každý mesiac a nebudem platiť celý rok?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    eva.toth Pozri príspevok
    Ako dlho pracoval, viac ako rok, alebo menej ako rok? Ak sa mu bol pracovný pomer viac krát predlžovaný na dobu určitú, doba sa sčítava. Ak pracoval menej ako rok, patrí mu podľa mňa len jedno mesačné odstupné. Patrí mu aj peňažná náhrada za jeden mesiac ale len vtedy, ak bola písomne dohodnutá v pracovnej zmluve. Táto peňažná náhrada nie je odstupné.
    Nesúhlasím!!! Tu sa nejedná o výpovednú dobu, ale o okamžité skončenie PP v zmysle § 69 ods. 1 písm. b) a teda sa neposudzuje nárok na dĺžku výpovednej doby, akú by zamestnanec mal v prípade ak by bola výpoveď daná zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b). A to, čo píšeš s tou peňažnou náhradou, je tiež trocha o inom - tu sa jedná o peňažnú náhradu,ktorú musí platiť zamestnanec zamestnávateľovi, ak nedodrží výpovednú dobu....

    Dovetok: Preto sú to 2 mesiace, pretože ak dá výpoveď zamestnanec, vždy je výpovedná doba 2 mesiace, bez ohľadu na dĺžku trvania PP

    eva.toth je offline (nepripojený) eva.toth

    rozvedená, 2 deti eva.toth
    § 62 Zák.práce odst.2 hovorí, že výpovedná doba je jeden mesiac, ak zákon neustanovuje inak. V odst.6 sa píše, ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dvojmesačná. Preto som sa pýtala,ako dlho trval pracovný pomer. Lebo len ak trval menej ako rok, je výpovedná doba jednomesačná a teda aj nárok na odstupné je len jednomesačné . V otázke sa spomína, že okamžite skončil pracovný pomer, čiže nepracoval vo výpovednej dobe, preto som napísala, že mu patrí aj peňažná náhrada, ak ju náhodou mal uvedenú v pracovnej zmluve. Ospravedlňujem sa, ak som zle pochopila zákon.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    eva.toth Pozri príspevok
    § 62 Zák.práce odst.2 hovorí, že výpovedná doba je jeden mesiac, ak zákon neustanovuje inak. V odst.6 sa píše, ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dvojmesačná. Preto som sa pýtala,ako dlho trval pracovný pomer. Lebo len ak trval menej ako rok, je výpovedná doba jednomesačná a teda aj nárok na odstupné je len jednomesačné . V otázke sa spomína, že okamžite skončil pracovný pomer, čiže nepracoval vo výpovednej dobe, preto som napísala, že mu patrí aj peňažná náhrada, ak ju náhodou mal uvedenú v pracovnej zmluve. Ospravedlňujem sa, ak som zle pochopila zákon.
    O.K. tie výpovedné doby beriem, ale... § 69 dos. 4 nerieši, ako dlho trval PP, lebo nerieši výpovednú dobu, ale náhradu mzdy pri okamžitom ukončení PP zo strany zamestnanca. Peňažnú náhradu, ktorú spomínaš Ty rieši § 62 ods. 8 a týka sa len peňažnej náhrady, na ktorú má nárok zamestnávateľ, ak zamestnanec nedodrží výpovednú dobu v prípade, že zamestnanec ukončuje PP výpoveďou. V tomto prípade však riešime okamžité ukončenie PP zo strany zamestnanca a jeho nároky....

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Dobrý deň.
    Ja by som sa chcela spýtať na to , ak sa zamestnancovi dá výpoveď s okamžitým skončením PP po viacerých upozorneniach pre alkohol § 68, na čo všetko má nárok z finančného hľadiska. Teda má nárok na odstupné???? ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    batorek Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Ja by som sa chcela spýtať na to , ak sa zamestnancovi dá výpoveď s okamžitým skončením PP po viacerých upozorneniach pre alkohol § 68, na čo všetko má nárok z finančného hľadiska. Teda má nárok na odstupné???? ďakujem
    Nie, nemá, veď okamžité skončenie PP je pre neho trest za porušenie PD, a nie ešte mu urobiť láskavosť odstupným.(že dobre robil, že v práci pil)

    horka je offline (nepripojený) horka

    horka
    Ak zamestnanec dal výpoved, plynula mu výpovedná doba, bol však na PN. Je vo výpovednej asi mesiac, ale meškala mu výplata, tak napísal okamžité skončenie z dôvodu nevyplatenia mzdy a chce aj odstupne. Môže meniť dôvod výpovede??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.