Zavrieť

Porady

pristupova cesta k stavbe a vlastnemu pozemku

Dobry den, chystame sa kupit nehnutelnost, ku ktorej vedie pristupova cesta a pozemky pod tou cestou su v KN uvedene ako Nezalozený LV....Cesta je vraj v sprave obce. Chcem sa spytat, ak sa najde nejaky vlastník, ci s tym nebude problem a mohol by nam branit v pristupe na pozemok...Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tieto prípady s cestami sa riešia vecným bremenom, ktoré nemusí však byť bezodplatné.
    S vlastníkom pozemku pod cestou sa dá aj dohodnúť odkúpenie určitého podielu, takže by ste sa stali spoluvlastníkmi.

    Občiansky zákonník

    § 151o

    (3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    arizona, Xanti, Lubaba, Katy a R, Kvaka, evian, Stefan2005
    7

    dan501 je offline (nepripojený) dan501

    dan501
    kazdy pozemok ma vlastnika ,ked nie je zapisana na LV v registi C moze byt zapisana na LV v registri E, pripade v pozemkovej knihe ak v danom katastri neprebehol ROEP. Uz sa tu o tom pisalo skus pohladat v starsich clankoch

    evian je offline (nepripojený) evian

    evian
    Dakujem za odpovede, na kastri vsak nefiguruje ziadny vlastnik...na pozemok pod pristupovou cestou nie je na Katasrti "zalozeny list vlastníctva"...zmamena to, ze nikomu nepatri? Aj ked sa o to stara obec, obavame sa, ze sa k tomu v buducnosti niekto prihlasi...Nerozumiem sa niektorym odbornym vyrazom,aj preto som ziadala o pomoc. Neviem presne co v praxi znamena "nezalozeny list vlastnictva". este raz pekne dakujem.

    timko50 je offline (nepripojený) timko50

    timko50
    Dvajte pozor ci vlasnikom nie je Slovensky pozemkovy fond odkupenie trva straaaasne dlho . Ja som cakal cca 2 roky!!!!

    pristupova cesta k stavbe a vlastnemu pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.