Zavrieť

Porady

telefon

Zdravim vsetkych na Porade.

Mam takuto otazocku:
Ak mam miesto podnikania doma ale nie je to moja prevadzkaren a mam na seba (na zivnost) vedenu aj pevnu linku, mozem si faktury za telekom. sluzby uplatnit ako danovo uznany naklad?

A mam predsa len dalsiu:
Ak by som si chcel kupit napr. tlaciaren, ale v uctovnictve nemam vedeny PC, mam ho ako domaci PC, tak aj toto je danovo uznany N? (Tlaciaren potrebujem, pre svoje podnikanie)

Buly
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    ADD 1: áno môžeš, ale iba po zdokladovaní firemných hovorov (podrobný výpis hovorov) v určitom pomere
    ADD 2: predopokladám, že tlačiareň nepoužívaš bez PC, takže určite tlačiareň môžeš zaradiť ako drobný HM a na PC si urob kúpno predajnú zmluvu, predaj si ho a normálne odpisuj.
    :-)

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    v druhej otázke som za s Braňom, lebo dlhodobý majetok musí spĺňať 3 podmienky (myslím, použiteľnosť viac ako 1rok, cena nad 30 000 Sk a samostanosť použitia -alebo tak nejak), čiže tlačiareň sama-o-sebe nerobí nišť! Maximálne svieti, ale určite netlačí! čiže k tlačiarni musíš mať nejaké zariadenie - tvoj prípad PC a s týmto to už pôjde. čiže riešenie: zmluva (kúpiš PC), zaradenie do majetku (odpisuješ ako celok).
    Pekný deň

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ... aj tvoja??? :-)))

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    jasne,ja mam multifunkcne zar a raz za cas tam prebehne nejaky test a vtedy tak zalostivo vzdychne

    zeel je offline (nepripojený) zeel

    zeel
    Celkom ma zaujala táto debata ...:-)
    1. - nemyslíte, že tlačiareň nemusí odpisovať ??? - veď to by bola drahá tlačiareň čo by stála viac ako 30.000 .... dokonca si myslím, že by bolo výhodnejšie "urobiť" to tak, aby prípadne tlačiareň + PC neboli drahšie ako 30.000 a môže ich dať rovno do nákladov ...
    2.- ako si predstavujete kúpno-predajnú zmluvu sám so sebou ??? - ide to vôbec ??? v iných debatách mi niekto písal, že nemôžem niečo predať sám sebe aj keď by to bolo medzi súkr.osobou a FO ...
    3.- myslíte, že by napr.manželka mohla predať nejaký tovar manželovi ako FO ??? - napr. ma napadlo, že vybaviť si spotrebný úver ako SZČO je dosť veľký problém, ale manželka ako zamestnanec môže kupovať na splátky čo len chce ... tak by to zobrala na splátky a rovno predala manželovi na podnikanie ... čo vy nato ???

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    1. Jasné, že nemusí odpisovať. Rovno dá do spotreby a má to vo výdavkoch - nebude sa to postupne premietať do výdavkov, ale naraz jednou sumou, v jeden deň (rok). Ale myslím, že sa tam musí zachovať, že PC+tlačiareň spolu nepresiahnu sumu 30 000,-.
    2. kúpno-predajnú zmluvu sám so sebou si neviem predstaviť (ja som to robila tak, že som predala PC môjmu otcovi-živnostníkovi), takže kľudne môže rodinný príslušník, alebo aj niekto mimo rodiny predať živnostníkovi "skoro hocičo" :-)
    Pekný deň

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Pokiaľ má už PC obstaraný, môže ho len zaradiť do ponikania ako osobný vklad a tlačiareň ako režiu, teda ak je do 30 tis.

    Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

    Miro77
    Kolotoč problémov:
    Add1: Aby som mohol z domu firemne telefónovať potrebujem výpis za telefón a telefónny zoznam, že som nevolal v súkromnej veci. A čo keď som volal matke, aby ma zajtra prišla zastúpiť do predajne. To si to mám nahrať na pásku načo som ten telefonát využil?
    Add2: Tlačiareň potrebuje počítač ináč netlačí
    - Počítač potrebuje operačný systém ináč sa nerozbehne
    - toto všetko potrebuje elektrinu, za čas asi v budúcnosti budeme musieť dokladovať aj nákup elektrární.
    To sa človek nemôže rozhodnúť pre vlastné poradie nákupu hardvéru ?
    Veď tlačiareň používa výhradne služobne a počítač súkromne aj služobne. Čo keď mu budú potom vytýkať, že PC používa zase SÚKROMNE ?
    Ale tlačiareň sa dá už dnes pripojiť priamo na foťák. Potom sa to môže zdôvodniť ako digitálna kopírka. Odfotím papier a vytlačím.

    zeel je offline (nepripojený) zeel

    zeel
    Keď už riešime problém s telefónom, tak skúsim pridať jednu otázku aj ja:
    Ak mám na živnosť registrovaný mobil a mám ešte ďalší mobil ako súkromná osoba - musím rovnako dokladovať hovory výpisom ??? Veď predsa môžem povedať, že jeden je na podnikanie a druhý na súkromné hovory ...

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ... ale to aj foťák by si musel mať v účte, hm?

    ... a vieš, že nie si prvý, čo sa takto "znervózňuje", ale vieš čo? Myslím, že ti nikto tu na Porade nepomôže :-) my, ľudkovia za znenia zákonov nemôžeme a nemôžeme ich ani ovplyvniť. A na druhej strane, strááááášne veľa závisí od osadenstva, ktoré ti príde na kontrolu a budú sa ťa pýtať a pýtať :-)
    Pekný deň

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    A ešte, neviem o akú tlačiareň ide. Ja som teraz kúpila tlačiareň s označením HP 3330 a zaradila dom ju ako kopírku. Je to vlastne muntifunkčné zariadenie. Nie je to tiež niečo podobné? Teraz sú tie tlačiarne všelijaké.

    stefan je offline (nepripojený) stefan

    stefan
    vladan
    1. Jasné, že nemusí odpisovať. Rovno dá do spotreby a má to vo výdavkoch - nebude sa to postupne premietať do výdavkov, ale naraz jednou sumou, v jeden deň (rok). Ale myslím, že sa tam musí zachovať, že PC+tlačiareň spolu nepresiahnu sumu 30 000,-.
    2. kúpno-predajnú zmluvu sám so sebou si neviem predstaviť (ja som to robila tak, že som predala PC môjmu otcovi-živnostníkovi), takže kľudne môže rodinný príslušník, alebo aj niekto mimo rodiny predať živnostníkovi "skoro hocičo" :-)
    Pekný deň
    ked kupim PC OD Otca za 20000 musi on podat danove priznanie ako sukromna osoba, alebo inak do akej sumy mi moze predat PC aby nemusel podavat danove priznanie a nasledne platit dan.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Predaj hnuteľných vecí je oslobodený od platenia dane z príjmov podľa § 9 ods. 1) písm. d) zákona o dani z príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.