Zavrieť

Porady

pozastavenie živnosti -ako ďalej z účtovníctvom

Dobrý deň.

Potrebujem Vašu radu .Ak živnostník chce pozastaviť živnosť na dobu 6 mesiacov ,ako sa potom účtuje v JU ,ak sú v podnikateľskom učte zadané trvalé príkazy na odvody do poisťovni .Živnostník je momentálne sám ,bez zamestnancov,je dôchodca ..Platí iba odvody ,živnosť sa nebude vykonávať .V účtovníctve budú len odvody z účtu do SP. Má tieto odvody platiť samostatne ,nie už z podnikateľského účtu ?.Ďakujem vopred . .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Potrebujem Vašu radu .Ak živnostník chce pozastaviť živnosť na dobu 6 mesiacov ,ako sa potom účtuje v JU ,ak sú v podnikateľskom učte zadané trvalé príkazy na odvody do poisťovni .Živnostník je momentálne sám ,bez zamestnancov,je dôchodca ..Platí iba odvody ,živnosť sa nebude vykonávať .V účtovníctve budú len odvody z účtu do SP. Má tieto odvody platiť samostatne ,nie už z podnikateľského účtu ?.Ďakujem vopred . .
    ak pozastaví živnosť žiadna odvodová povinnosť mu neplynie......

    lbzzahradnik je offline (nepripojený) lbzzahradnik

    som záhradník aj učtovník zároveň ...viac lbzzahradnik
    tak tomu nerozumiem .SP mu vyrátala odvody ,ktoré plsti každy mesiac .Sú to odvody za príjem ,ktorý mal za minuli rok ako živnostník dôchodca .Do ZP neplatí nič ..Nenastane mu teda dlh v SP ,ak tiet
    o odvody prestane platiť ? Ospravedlňujem sa ,ale nerozumiem tomu .

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    tak tomu nerozumiem .SP mu vyrátala odvody ,ktoré plsti každy mesiac .Sú to odvody za príjem ,ktorý mal za minuli rok ako živnostník dôchodca .Do ZP neplatí nič ..Nenastane mu teda dlh v SP ,ak tiet
    o odvody prestane platiť ? Ospravedlňujem sa ,ale nerozumiem tomu .
    tie odvody musí platiť ale iba vtedy ak má platnú (nepozastavenú) živnosť...inak nie....platí to rovnako ako pri platbách do ZP, nakoľko jemu , tým, že je dôchodca (predpokladám, že starobný, popr. invalidný) platí ZP štát.....

    lbzzahradnik je offline (nepripojený) lbzzahradnik

    som záhradník aj učtovník zároveň ...viac lbzzahradnik
    živnosť si chce pozastaviť od novembra na 6 mesiacov .

    lbzzahradnik je offline (nepripojený) lbzzahradnik

    som záhradník aj učtovník zároveň ...viac lbzzahradnik
    Dakujem za Vaše rady aj keď je víkend .Vážim si to .

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    živnosť si chce pozastaviť od novembra na 6 mesiacov .
    zaplatí si posledné fondy do 08.11.2011, popr. zistite si cez pobočku výšku , ak by ste pozastavili nie k 01.
    a DP sa podáva k 31.03. 2012 ako keby ukončil živnosť.....

    lbzzahradnik je offline (nepripojený) lbzzahradnik

    som záhradník aj učtovník zároveň ...viac lbzzahradnik
    ANO to som stihla preštudovať ,len mám obavy ,aby potom nenastal dlh .je to dôchodca na invalidnom dôchodku .je treba aj s podnikateľským účtom niečo urobiť ?

    lbzzahradnik je offline (nepripojený) lbzzahradnik

    som záhradník aj učtovník zároveň ...viac lbzzahradnik
    Ak svoju živnosť obnoví po 6 mesiacoch ,opať začne platiť odvody do SP ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    Ak svoju živnosť obnoví po 6 mesiacoch ,opať začne platiť odvody do SP ?
    áno opäť pokračuje....
    dlhy na fondoch si nerobí......opýtajte sa v príslušnej pobočke SP a ZP.....
    a s bankovým účtom?banka ho bude naďalej viesť, je to pre ňu príjem a nemalý.....ale o účte budete účtovať ku dňu pozastavenia živnosti.....
    a či si ho živnostník zruší, alebo ho bude používať potom ked obnoví živnosť je to na jeho rozhodnutí.....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    ANO to som stihla preštudovať ,len mám obavy ,aby potom nenastal dlh .je to dôchodca na invalidnom dôchodku .je treba aj s podnikateľským účtom niečo urobiť ?
    No ja by som doporučila ten podnikteľský účet zrušiť ... a potom, keď znova začne, nech si založí nový - obyčajný, bez poplatkov len to potom musí nahlásiť aj na DU.
    Samozrejme, môže si ten účet nechať aj ďalej ... len sú to podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Len pozor , ak neobnoví živnosť do 31.3.2012, tak upravuje ZD (§17 odst.8 a 9) v daňovom priznaní za rok 2011, ako keby živnosť ukončil.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Zita5 Pozri príspevok
    Len pozor , ak neobnoví živnosť do 31.3.2012, tak upravuje ZD (§17 odst.8 a 9) v daňovom priznaní za rok 2011, ako keby živnosť ukončil.
    riešené v príspevku 7 a 8.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.