Zavrieť

Porady

výpoveď daná zamestnancom

Dobrý deň,
mala by som takú otázku. chcela by som ukončiť pracovný pomer výpoveďou k 31.10.2011. U zamestnávateľa nepracujema ani rok. Chcela by som vedieť aká je moja výpovedná doba a čo sa stane ak počas tejto výpovednej doby nezotrvám u zamestnávateľa? Je za to možný nejaký postih?

Ďakujem vopred za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Ak chceš ukončiť k 31.10.2011 - tak jedine dohodou.
    Ak dáš výpoveď do 31.10.2011 - VD je jeden mesiac a PP by končil 30.11.2011.
    V prípade, že v zmluve máš uvedenú klauzulku - ak z-c nezotrvá u z-ľa VD, má právo z-ľ na peň.náhradu v sume priem.zárobku za 1 mesiac.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mila123, Tweety, Kvaka, VERONIKA6, Tamila, Mária27
    6

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Misickaa4 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mala by som takú otázku. chcela by som ukončiť pracovný pomer výpoveďou k 31.10.2011. U zamestnávateľa nepracujema ani rok. Chcela by som vedieť aká je moja výpovedná doba a čo sa stane ak počas tejto výpovednej doby nezotrvám u zamestnávateľa? Je za to možný nejaký postih?

    Ďakujem vopred za rady
    pozri si § 62 ZP.....
    § 62
    Výpovedná doba

    Na začiatok

    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

    (2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
    dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
    tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.


    (4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

    (5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.

    (6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.

    (7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    (9) V kolektívnej zmluve možno vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými je možné v pracovnej zmluve dohodnúť rozsah peňažnej náhrady za nezotrvanie počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa odchylne ako je ustanovené v odseku 8, najviac však v sume násobku výpovednej doby, počas ktorej zamestnanec nezotrval u zamestnávateľa, a sumy priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Ak máš v zmluve napísané: výp.doba je 2 mesiace tak od 1.9.2011 platí nový ZP a podľa príspevku č.3 je VD 1 mesiac, lebo tam nerobíš viac ako rok.
    Ďalej:
    (8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná
    - čiže na výpl.páske za 11/2011 síce budeš mať hrubú mzdu ale zároveň aj strhnutú náhradu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš, zákon to vyslovene nezakazuje. môžeš pracovať mať súbežné PP, v jednom čerpať dovolenku, v druhom PP robiť.
    a čo etika?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Ak pracovný pomer trval menej ako rok, výpovedná doba je jeden mesiac.

    Misickaa4 je offline (nepripojený) Misickaa4

    Misickaa4
    Ďakujem,,a ak to nemám o tej peňažnej náhrade v zmluve? Môžem sa teda už počas tej výpovednej doby zamestnať u iného zamestnávateľa?

    Misickaa4 je offline (nepripojený) Misickaa4

    Misickaa4
    ďakujem, a čo etika? to v tejto firme nikomu nič nehovorí.takže na to by ste sa mohli spýtať ich.

    Misickaa4 je offline (nepripojený) Misickaa4

    Misickaa4
    Ešte by som sa chcela spýtať. V zmluve mám uvedenú výpovednú dobu 2 mesiace. Avšak ja u zamestnávateľa nepracujem ani rok , takže vd je 1 mesiac alebo 2, ako je v zmluve?
    A to s tou peň. náhradou v zmluve uvedené mám, to znamená, že ak november nebudem chodiť do práce nezaplatí mi október alebo november alebo bude odo mňa žiadať peniaze?

    Ďakujem za odpovede

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    Ak zamestnanec podal písomnú žiadosť o výpoveď dohodou 20.2. k 29.2. a zamestnávateľ s dohodou nesúhlasil, len s dvojmesačnou výpoveďou (pracoval 5rokov) a zamestnanec od 1.3. nechodí do práce - čo má zamestnávateľ robiť, a nie je to tresné že zamestnanec porušil zákonník práce a nechodí do práce?????? Načo je vlastne potom výpoveď dohodou - ak si robí zamestnanec čo chce. Zamestnávateľovi tým vznikajú straty, nakoľko musí za zamestnanca niekto zaskakovať atď. atď. .....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Vlastas Pozri príspevok
    Ak zamestnanec podal písomnú žiadosť o výpoveď dohodou 20.2. k 29.2. a zamestnávateľ s dohodou nesúhlasil, len s dvojmesačnou výpoveďou (pracoval 5rokov) a zamestnanec od 1.3. nechodí do práce - čo má zamestnávateľ robiť, a nie je to tresné že zamestnanec porušil zákonník práce a nechodí do práce?????? Načo je vlastne potom výpoveď dohodou - ak si robí zamestnanec čo chce. Zamestnávateľovi tým vznikajú straty, nakoľko musí za zamestnanca niekto zaskakovať atď. atď. .....
    ZP nepozná pojem výpoveď dohodou. Ak zamestnanec vo VD a nechodí do práce a má v PZ túto klauzulu (prísp.9) zamestnáv. má nárok na náhradu.

    pacmaga5 je offline (nepripojený) pacmaga5

    pacmaga5
    Dobrý deň.Syn pracuje vo firme 6 mesiacov ma zmluvu na dobu určitú prácu zobral s tým že ak sa mu ozve zamestnávateľ ktorému poslal žiadosť ešte minulý rok a pre túto prácu je aj vyškolený že mu pri výpovedi nebudú robiť žiadne problémy.Ani v zmluve nemá klauzulu §62 o náhrade ak nezotrvá ten jeden mesiac vo VD.Zamestnávateľ sa ozval a aha pustiť ho nechcú.Podal písomnú výpoveď podľa §67 ZP ktorú si kompetentný prehadzujú ako horúci zemiak.Poraďte môže odísť bez toho aby nemal problémy?ĎAKUJEM

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    pacmaga5 Pozri príspevok
    Dobrý deň.Syn pracuje vo firme 6 mesiacov ma zmluvu na dobu určitú prácu zobral s tým že ak sa mu ozve zamestnávateľ ktorému poslal žiadosť ešte minulý rok a pre túto prácu je aj vyškolený že mu pri výpovedi nebudú robiť žiadne problémy.Ani v zmluve nemá klauzulu §62 o náhrade ak nezotrvá ten jeden mesiac vo VD.Zamestnávateľ sa ozval a aha pustiť ho nechcú.Podal písomnú výpoveď podľa §67 ZP ktorú si kompetentný prehadzujú ako horúci zemiak.Poraďte môže odísť bez toho aby nemal problémy?ĎAKUJEM
    Môže odísť Dohodou alebo výpoveďou. S dohodou musia súhlasiť, ale výpoveď skončí uplynutím VD, na to ich súhlas nepotrebuje . VD bude jednomesačná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.