Zavrieť

Porady

Zásoby

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom zásob, resp. účtovania priamo do spotreby v jednoduchom účtovníctve.

O tom, čo považujeme za zásoby hovorí §17 Postupov účtovania
(2) Zásobami sú
a) materiál,
b) nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
c) tovar.

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ..........
b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
c) ..........

Ide o remeselníka - stavbára. Ako pomocné látky môžem chápať v tomto prípade cemet, piesok, klince, skrutky, laky, kvádre, betónové tyče a pod. Všetky tieto zložky sú súčasťou "výrobku" no netvoria podstatu, chápem to správne?

Som už z toho somár, chcem si spraviť internú smernicu, kde nakupovaný tovar a materiál, ktorý je podstatou výrobku pôjde cez sklad a ostatné veci priamo do spotreby, len neviem či mám všetok ten materiál kt.ide priamo do spotreby v tej smernici vypisovať alebo stačí označiť ako POMOCNÝ MATERIÁL, LÁTKY???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    moninask Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som sa poradiť ohľadom zásob, resp. účtovania priamo do spotreby v jednoduchom účtovníctve.

    O tom, čo považujeme za zásoby hovorí §17 Postupov účtovania
    (2) Zásobami sú
    a) materiál,
    b) nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
    c) tovar.

    (3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
    a) ..........
    b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
    c) ..........

    Ide o remeselníka - stavbára. Ako pomocné látky môžem chápať v tomto prípade cemet, piesok, klince, skrutky, laky, kvádre, betónové tyče a pod. Všetky tieto zložky sú súčasťou "výrobku" no netvoria podstatu, chápem to správne?

    Som už z toho somár, chcem si spraviť internú smernicu, kde nakupovaný tovar a materiál, ktorý je podstatou výrobku pôjde cez sklad a ostatné veci priamo do spotreby, len neviem či mám všetok ten materiál kt.ide priamo do spotreby v tej smernici vypisovať alebo stačí označiť ako POMOCNÝ MATERIÁL, LÁTKY???
    Bolo by dobré v internej smernici vymenovať, ktorý materiál budeš účtovať priamo do spotreby, teda nebudeš ho viesť v skladovej evidencii.
    Môže to byť napr.: kancelárske potreby, hygienické potreby, spotrebný materiál (klince - max. výška OC do 0,20 - priznám sa, vôbec neviem, koľko taký kliniec stojí - ale určite vieš, aké najčastejšie používate a koľko stoja, tak si to urobíš tak, aby si ich nemusela viesť na sklade, ...)
    To, čo si určíš v smernici je len na tebe...

    moninask je offline (nepripojený) moninask

    moninask
    ďakujem za odpoveď, no pýtala som sa na to spoločné pomenovanie kvôli tomu, že mesiac čo mesia sú iné drobné veci, záleží to od vykonávanej práce a ja sa bojím že to neviem všetko vymenovať :-/ nedá sa to inak?

    moninask je offline (nepripojený) moninask

    moninask
    Dobrý deň, nevie sa ešte niekto vyjadriť k tejto téme? Nakupovaný materiál, ktorý chcem účtovať priamo do spotrebyje od 0,04 do 50€ za kus. týchto položiek je však okolo 80 typov. Musia byť presne pomenované v internej smernici?

    Ešte raz ďakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.