Zavrieť

Porady

DPH

Ahojte prosím znovu o pomoc....

Keď som neplatca DPH a beriem tovar zo zahraničia, Čiech, na faktúre musí byť vyznačená DPH? Oni mi tvrdia, že musí... Nevyznám sa v tom vždy som robila s platcami.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Fa je vystavená s českou DPH. Sledujte si obrat 13.941,45 € kedy ste povinny registrovať sa podľa §7
4 0
afrodita3108 afrodita3108

afrodita3108 je offline (nepripojený) afrodita3108

Fa je s českou DPH. A zatiaľ nemáme žiaden obrat, lebo len otvárame obchod...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

afrodita3108 Pozri príspevok
Fa je s českou DPH. A zatiaľ nemáme žiaden obrat, lebo len otvárame obchod...
Súhlasím. Je to správne.
0 0
SIMONAEMMA SIMONAEMMA

SIMONAEMMA je offline (nepripojený) SIMONAEMMA

ja tiež iba začínam podnikať a neviem ako to s DPH je. nie som platcom DPH, už viem,že si musím sledovať obrať podla § 7 a podla toho sa registrovať (pri dovoze z členský krajín EU) .
faktúru zo zahraničia mám s DPH a ja fakturujem ďalej ako???? s DPH alebo bez DPH? prosím ak viete poraďte. dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ak nie ste platiteľ DPH, je DPH z inej krajiny vašim nákladom, t.j. vstupnou cenou nákupnou. DPH SK nemôžete účtovať k predajnej cene .
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

SIMONAEMMA Pozri príspevok
ja tiež iba začínam podnikať a neviem ako to s DPH je. nie som platcom DPH, už viem,že si musím sledovať obrať podla § 7 a podla toho sa registrovať (pri dovoze z členský krajín EU) .
faktúru zo zahraničia mám s DPH a ja fakturujem ďalej ako???? s DPH alebo bez DPH? prosím ak viete poraďte. dakujem
Ak nie si platiteľom DPH, tak faktúruješ bez DPH. Môžeš však konkrétne napísať či obchoduješ iba s tovarom, či aj služby a podobne?
0 0
SIMONAEMMA SIMONAEMMA

SIMONAEMMA je offline (nepripojený) SIMONAEMMA

Ide iba o tovar, nakupujem tovar v rámci EU a tu ho predávam. čiže pri kúpe (dodávateľ-EU) mám fakturu s DPH a ja ked dalej predávam (odberatelská fa) nevyčíslujem DPH. Prepáč to opakovanie - ale píšem to pre istotu aby som si bola na istom. Nechcem na začiatku hned čosi pokašlať.

A pri objednaní služby je to ako? Lebo si chcem objednať službu (inzercia) z firmy z čiech, ktorá ju predáva v tuzemsku a tí ma upozornili, že budem mať vystavenú fakturu bez DPH.

Preto ma pomýlilo vystavovanie faktúr, pri tovaroch v rámci EU mi vystavia fakturu s DPH a pri službách (čechy) tiež EU je faktura bez DPH.

dakujem za pomoc
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri službách máš problém, najskôr sa musíš registrovať podľa §7a)
firma za inzerciu ti vystaví faktúru bez DPH ale budú po tebe chcieť ičDPH a to im musíš dať - hoci aj dodatočne.
ty k faktúre vypočítaš a zaplatíš 20% DPH v SR.
0 0
SIMONAEMMA SIMONAEMMA

SIMONAEMMA je offline (nepripojený) SIMONAEMMA

no tak to sa mi potom ani neoplatí. pretože tá služba ma nevyjde zase toľko aby sa mi oplatilo kvôli tomu registrovať na DU. tak to si radšej nedám do nákladov.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ale potom aj tú firmu upozorni, že si inzerciu objednávaš ako občan "????????????"
oni ti ju vystavia s českou DPH, to sa ti oplatí? Naviac - nedáš ju do výdavkov.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

SIMONAEMMA Pozri príspevok
Ide iba o tovar, nakupujem tovar v rámci EU a tu ho predávam. čiže pri kúpe (dodávateľ-EU) mám fakturu s DPH a ja ked dalej predávam (odberatelská fa) nevyčíslujem DPH. Prepáč to opakovanie - ale píšem to pre istotu aby som si bola na istom. Nechcem na začiatku hned čosi pokašlať.

A pri objednaní služby je to ako? Lebo si chcem objednať službu (inzercia) z firmy z čiech, ktorá ju predáva v tuzemsku a tí ma upozornili, že budem mať vystavenú fakturu bez DPH.

Preto ma pomýlilo vystavovanie faktúr, pri tovaroch v rámci EU mi vystavia fakturu s DPH a pri službách (čechy) tiež EU je faktura bez DPH.

dakujem za pomoc
Pred prijatím služby z členského štátu EU si povinná splniť si registračnú povinnosť pre IČ DPH podľa §7a. Musíš svoju dodávateľovi toto IČ DPH nadiktovať. On ti vystaví FA bez DPH a napíše tam že ty si povinná platiť daň. Ty budeš musieť do 20-teho nasledujúceho mesiaca podať daňové priznanie k DPH a zaplatiť DPH z vyfakturovanej sumy. To sa tyka služieb.

A čo sa týka tovaru:
nakupuješ bez DPH tovar ale musís si sledovať obrat pre povinnú registráciu podľa §7 zas. Dovtedy nakupuješ z iného ČS s ich DPH-ckou ale dalej fakturujes bez DPH. Nie si platiteľ...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

SIMONAEMMA Pozri príspevok
no tak to sa mi potom ani neoplatí. pretože tá služba ma nevyjde zase toľko aby sa mi oplatilo kvôli tomu registrovať na DU. tak to si radšej nedám do nákladov.
To je teraz príklad, ale môžeš chcieť ďalšiu službu zo zahraničia a zas si ju nedáš do výdavkov? Jediná tvoja povinnosť je vyplniť jedno tlačivo na registraciu - vyplniť udaje firmy a nič viac a potom podať DP DPH. Cenovo ťa to vyjde rovnako, majú rovnakú DPH ako my. Kým nekúpiš ďalšiu službu nemáš nijaké povinnosti dalšie.
0 0
SIMONAEMMA SIMONAEMMA

SIMONAEMMA je offline (nepripojený) SIMONAEMMA

ANO ved si to objednam ako sukromna osoba a do nákladov mi nepôjde nič. toho som si vedomá. ale kvôli nejakej malej sume sa mi nechce registrovať na DU a podávať DP - to mi zase za nejakých 15 eur nestojí. ale ked sa mýlim, tak ma vyvedte z omylu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pokiaľ si zabezpečíš objednávku ako nezdaniteľná osoba, tak dostaneš faktúru s českou DPH a neuvedieš dodávateľa do omylu...............tak potom by to eventálne bolo v poriadku.
Až na to, že predmet objednávky dokazuje, že ide o zdaniteľnú osobu.
ale či to pri nejakých - ako píšeš - 15 EUR bude niekto skúmať................asi ťažko.
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Dobrý večer.Viete mi prosím poradiť v tejto veci?Som živnostník,neplatca DPH.Robím pre kolegu,platcu DPH a jemu aj fakturujem vykonanú prácu.Nedávno sme robili v Čechách a chcel som kolegovi vystaviť faktúru na práce v ČR,ale dozvedel som sa,že to nemôžem ,lebo sa tento rok menil nejaký zákon.Dosť ma to štve,lebo v ČR si odpisujem pekné diéty a teraz neviem,čo mám spraviť.Ak nekto vie poradiť,vopred ďakujem
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
akú prácu si fakturuješ ? kolega je slovenský alebo český podnikateľ platca DPH ?
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Montážne práce a kolega je Slovák a je slovenský platca DPH
Naposledy upravil peterkos2 : 09.11.11 at 17:15
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

peterkos2 Pozri príspevok
Montážne práce a kolega je Slovák a je slovenský platca DPH
Moje postrehy z českého zákona o DPH:

Český Zákon o DPH:

§ 94
(13) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, které uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku mimo dovozu zboží, se stávají plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění, pokud jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň. Pokud tyto osoby uskuteční plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou plnění podle § 66, 68 a 69, stávají se plátcem dnem prvního uskutečnění tohoto plnění.

§ 108
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni
c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn, elektřina, teplo nebo chlad soustavami nebo sítěmi nebo elektřina s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku,
*
Z uvedeného mi vychádza:

  • miesto dodania služby je ČR
  • odberateľom je osoba neusadená v ČR
  • nemáte možnosť preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa podľa 108 (ak by Váš odberateľ bol český platca alebo osoba identifikovaná pre daň mali by ste možnosť preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa)
  • podľa § 94 ste povinní uhradiť daň v ČR po dodaní služby s*miestom dodania v*ČR (nemôžete uplatniť prenos podľa § 108)

Moje odporúčanie:

  • Fakturovať samostatne českému odberateľovi (ak je odberateľ zdaniteľná osoba na ktorú je možné preniesť daňovú povinnosť)
  • Informovať sa na českom DÚ ako uhrádzať DPH z poskytnutej služby podľa § 94 a o túto DPH si navýšiť faktúrovanú sumu
Uvítam ked ma niekto doplní ak má iné postrehy
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ešte ma napadá, aby sme si presne ujasnili - tie montáže práce sa týkajú prác na nehnuteľnosti (na budove) alebo na nejakom hnuteľnom majetku (zmontovanie nejakého stroja) ?*
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Je to montáž nábytku napr. v obchodných reťazcoch
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať