Zavrieť

Porady

Pozastavená živnosť, platiteľ DPH vlastník pozemku - DU chce zrušiť registraciu DPH

Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu. Živnostník platiteľ DPH v čase keď podnikal, kúpil od platiteľa DPH pozemok, a teda si z pozemku odpočítal DPH. Teraz cca po trištvrte roku od pozastavenia živnosti /živnosť pozastavil do 2014) mu prišla výzva z DÚ o preukázaní opodstatnenosti registrácie pre DPH. Chceme podať "žiadosť" o nezrušenie registrácie do konca roka 2012, ale v prípade ak by nám DÚ nevyhovel:

Vie mi niekto povedať, či uvažujem správne?

bude živnostník musieť predmetnú DPH odviesť celú štátu nakoľko sa nejedná o odpisovaný majetok?

V prípade, ak by chcel pozemok previesť do osobného užívania z podnikania? Tiež by musel odviesť DPH - chápem to ako dodanie za protihodnotu?

Ak by ho chcel predať do svojej sro, tak tiež predáva s DPH. Tu mám ale inú otázku, v akej cene predá pozemok? V reálnej trhovej - musí mať nejaký znalecký posudok? Alebo v hodnote za akú ho nakúpil + prípadne nejaký zisk?

Ďakujem za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    SSAndrea Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcem poprosiť o radu. Živnostník platiteľ DPH v čase keď podnikal, kúpil od platiteľa DPH pozemok, a teda si z pozemku odpočítal DPH. Teraz cca po trištvrte roku od pozastavenia živnosti /živnosť pozastavil do 2014) mu prišla výzva z DÚ o preukázaní opodstatnenosti registrácie pre DPH. Chceme podať "žiadosť" o nezrušenie registrácie do konca roka 2012, ale v prípade ak by nám DÚ nevyhovel:

    Vie mi niekto povedať, či uvažujem správne?

    bude živnostník musieť predmetnú DPH odviesť celú štátu nakoľko sa nejedná o odpisovaný majetok? ak mu zrušia registráciu k DPH, dostane aj posledné zdaňovacie obdobie a bude musieť vráti DPH, ktorú si pri kúpe odpočítal.

    V prípade, ak by chcel pozemok previesť do osobného užívania z podnikania? Tiež by musel odviesť DPH - chápem to ako dodanie za protihodnotu? myslíš správne a táto úvaha vychádza z predpokladu, že registráciu DU nezruší?

    Ak by ho chcel predať do svojej sro, tak tiež predáva s DPH. Tu mám ale inú otázku, v akej cene predá pozemok? V reálnej trhovej - musí mať nejaký znalecký posudok? Alebo v hodnote za akú ho nakúpil + prípadne nejaký zisk?
    ide o významnú hodnotu majetku a bude potrebný znal.posudok, kedže ide o prepojené osoby. - už sme to tu na Porade preberali, dokonca nedávno, nájdeš aj citáciu zákona.
    Ďakujem za skorú odpoveď.
    v texte

    namor111 je offline (nepripojený) namor111

    namor111
    Ahoj Kejka veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Ja zvažujem všetky možnosti - to mi dal daný živnostník "za úlohu", že čo by bolo pre neho najideálnejšie, aby tú DPH nemusel odviesť (momentálne nemá na to dostatok finančných prostriedkov). Skúsim podať žiadosť o nezrušenie registrácie. Ale ak neuspejeme, tak ako najlepšie riešenie mi vychádza predaj na sro - ale to bude musieť tiež obnoviť živnosť? Alebo to bude môcť vykonať v rámci toho posledného zdaňovacieho obdobia?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v rámci posledného zdaňovacieho obdobia.............predá a odvedie ako FO, a sro si DPH odpočíta - to môže byť dobré riešenie.

    Pozastavená živnosť, platiteľ DPH vlastník pozemku - DU chce zrušiť registraciu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.