Zavrieť

Porady

ODPISY % ??????????

prosím vás už naozaj nevládzem: prebral som firmu k 30.6. až teraz sa mi dostali do rúk karty majetku, z ktorých som paf. Ide o nákladné autá, ktoré sú na leasing. na karte je poznačené: odpis - daňový - časový/leasing/ odpis napr. 6,82%, na inej14,60% a pod.
účtovný - neopisovať.
Podľa mna musí byť vždy účtovný len daňový sa dá prerušiť..
Všetky autá boli kupené v min roku a pritom som dostal hlavnú knihu a tam je na 082 oprávky a je tam uvedená suma taká aká na danových odpisoch.
Viete mi prosím poradiť.
Veľmi ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    pravdepodobne predchádzajúci účtovník chcel aby sa daňové odpisy rovnali účtovným.
    Tým percentám tiež nerozumiem. Dôležité je, kedy sa autá kúpili, v ktorom mesiaci, možno si iba vypočítal správnu výšku odpisov a potom napočítal aké je to percento. Všetko to závisí, aj v akom programe to robil. Najlepšie by však bolo spojiť sa s predchádzajúcim účtovníkom a zistiť, prečo to tak robil...

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    určite sa s tou pani spojím, len nechápem ved cena : 4 roky a je to všetko jasné. ak sa účtovné rovnajú daňovým nie je čo riešiť. Ale ona napísala do karty majetku, že účtovné - neodpisovať, len daňové a to sa mi zdá obrovská blbosť. musia sa predsa robiť účtovné a daňové sa dajú odložiť - ale to je zobrazené iba v daňovom priznaní.A mýli ma aj to že účtovné - neodpisovať, ale na 082 sú uvedené. je to v programe alfa.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Aldan Pozri príspevok
    určite sa s tou pani spojím, len nechápem ved cena : 4 roky a je to všetko jasné. ak sa účtovné rovnajú daňovým nie je čo riešiť. Ale ona napísala do karty majetku, že účtovné - neodpisovať, len daňové a to sa mi zdá obrovská blbosť. musia sa predsa robiť účtovné a daňové sa dajú odložiť - ale to je zobrazené iba v daňovom priznaní.A mýli ma aj to že účtovné - neodpisovať, ale na 082 sú uvedené. je to v programe alfa.
    Tak mňa mýli tá Alfa a účet 082.Alfa je predsa jednoduché účtovníctvo...
    Odpisy pri leasingu sa nesmú prerušovať (ani daňové) a ich dlžka je závislá od dĺžky leasingu, odpisuje sa každý mesiac pomerná časť, nie je to ako vy hovoríte, 1/4....

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    nevšímajte si kartu majetku v alfe- áno to je jednoduché. Neviem prečo, ale ona niečo účtovala v MRP, karty majetku robila v alfe. /asi preto že majetok v MRP treba nový modul/je pravda ak je na leasing danové sa neprerušujú. ja som spomenul že pri normálnom aute v odpisoch sa môžu danové odložiť, ale účtovné musia byť vždy. ja som myslel tými odpismi: vypočítanie cena auta : 4 roky = daňový odpis za jeden rok. a ak sa daňové rovnajú účtovným tak musia byť rovnaké.
    V mojom prípade neviem čo robiť ked na karte majetku sú uvedené len daňové odpisy za min. rok a v účtovných je napísané- NEODPISOVAŤ, ale pritom v hlavnej knihe sú uvedené oprávky na 082. mám prerábať karty majetku alebo ako to urobiť aby mi to sedelo, lebo jej to evidentne nesedí.vôbec neviem ako vypočítala to % daňového odpisu. Dám príklad:
    auto na leasing na 4 roky kupiené v 9. mesiaci 2010 cena 37500, vypočítaný daňový odpis za rok 2010 6,67%= 2500. Účtovný-neodpisovaný, teda nie je zobrazený žiaden, ale pritom je to zajúčtované na 551/082.
    Som z toho blb.
    Viete niekto čo s tým? prosím

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    nevšímajte si kartu majetku v alfe- áno to je jednoduché. Neviem prečo, ale &nbsp;ona niečo účtovala v MRP, karty majetku robila v alfe. /asi preto že majetok v MRP treba nový modul/je pravda ak je na leasing danové sa neprerušujú. ja som spomenul že pri normálnom aute &nbsp;v odpisoch sa môžu danové odložiť, ale účtovné musia byť vždy. ja som myslel tými odpismi: vypočítanie cena auta : 4 roky = daňový odpis za jeden rok. a ak sa daňové rovnajú účtovným tak musia byť rovnaké.<BR>V mojom prípade neviem čo robiť ked na karte majetku sú uvedené len daňové odpisy za min. rok a v účtovných je napísané- NEODPISOVAŤ, ale pritom v hlavnej knihe sú uvedené oprávky na 082. mám prerábať karty majetku alebo ako to urobiť aby mi to sedelo, lebo jej to evidentne nesedí.vôbec neviem ako vypočítala to % daňového odpisu. Dám príklad:<BR>auto na leasing na 4 roky kupiené v 9. mesiaci 2010 cena 37500, vypočítaný daňový odpis za rok 2010&nbsp; 6,67%= 2500. Účtovný-neodpisovaný, teda nie je zobrazený žiaden, ale pritom je to zajúčtované na 551/082. <BR>Som z toho blb.<BR>Viete niekto čo s tým? prosím

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Aldan Pozri príspevok
    nevšímajte si kartu majetku v alfe- áno to je jednoduché. Neviem prečo, ale &nbsp;ona niečo účtovala v MRP, karty majetku robila v alfe. /asi preto že majetok v MRP treba nový modul/je pravda ak je na leasing danové sa neprerušujú. ja som spomenul že pri normálnom aute &nbsp;v odpisoch sa môžu danové odložiť, ale účtovné musia byť vždy. ja som myslel tými odpismi: vypočítanie cena auta : 4 roky = daňový odpis za jeden rok. a ak sa daňové rovnajú účtovným tak musia byť rovnaké.<BR>V mojom prípade neviem čo robiť ked na karte majetku sú uvedené len daňové odpisy za min. rok a v účtovných je napísané- NEODPISOVAŤ, ale pritom v hlavnej knihe sú uvedené oprávky na 082. mám prerábať karty majetku alebo ako to urobiť aby mi to sedelo, lebo jej to evidentne nesedí.vôbec neviem ako vypočítala to % daňového odpisu. Dám príklad:<BR>auto na leasing na 4 roky kupiené v 9. mesiaci 2010 cena 37500, vypočítaný daňový odpis za rok 2010&nbsp; 6,67%= 2500. Účtovný-neodpisovaný, teda nie je zobrazený žiaden, ale pritom je to zajúčtované na 551/082. <BR>Som z toho blb.<BR>Viete niekto čo s tým? prosím
    mne to podľa týchto údajov vychádza, že leasing je na 5 rokov

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    aj mne vychádza patrocny leasing... t.j. 5*12=60 mesiacov

    danovy odpis je 37500/60= 625 4 mesiace v majetku (9,10,11,12) 4*625=2500

    učtovny odpis si zrejme stanovila uctovna jednotka mesacne tiez vo vyske 625 a ten je evidovany na ucte 551

    skuste teda pozriet splatkovy kalendar leasingu...

    pripadne pozrite ake boli uplatnene danove odpisy v danovom priznani...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.