Zavrieť

Porady

Aky je rozdiel medzi platcom DPH a osobou, ktora sa registruje pre daň?

Muž
Dobrý deň,
niesom plátca DPH a budem vystavovať faktúry do zahraničia (v EÚ iba), náklady nebudem mať žiadne.... Dočítal som sa, že sa musím ale registrovať pre daň, ale že na slovensku stále ostanem neplátca dane. Sú tieto informácie správne? Existuje také niečo? A čo vlastne mám povedať na daňovom úrade, že sa chcem registrovať na daň? Nepochopia to tak, že chcem byť platiteľom dane?
Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zakon o DPH
§ 7a


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...epl_122009.pdf
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

skuste napísat aj predmet faktúracie, teda ci idete fakturovat nejaky tovar do Eu alebo sluzbu...

nejake naklady asi mat budete ci?
0 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
Sarlotka Pozri príspevok
skuste napísat aj predmet faktúracie, teda ci idete fakturovat nejaky tovar do Eu alebo sluzbu...

nejake naklady asi mat budete ci?
Predmet fakturácie bude:
Reklamné služby za mesiac ....
To je všetko. Naklady nebudem mať žiadne, lebo sa jedná o zverejnenie reklamy na internete, ale už je to taka veľka čiastka, že to musím dať na firmu.
Dakujem 1dara, a ako zistim či som už registrovany? Lebo mam doma kartičku "Osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla" je tam desatmiestne číslo BEZ SK. No a ešte ma zaujima, že čo im mam povedať na úrade, že čo chcem spraviť? Dakujem veľmi.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to čo máš je DIČ pre daň z príjmu, ty sa musíš registrovať pre DPH podľa §7a) zákona o DPH.
Na DU povieš, že ideš fakturovať služby do EU a potrebuješ registráciu podľa §7a), oni už vedia. Tam zaškrtneš túto možnosť, lebo tlačivo je univerzálne.
Lepšie by bolo, keby si mal na tieto veci účtovníčku - kto ti robí DPFO a účtovníctvo ako také?
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
KEJKA Pozri príspevok
to čo máš je DIČ pre daň z príjmu, ty sa musíš registrovať pre DPH podľa §7a) zákona o DPH.
Na DU povieš, že ideš fakturovať služby do EU a potrebuješ registráciu podľa §7a), oni už vedia. Tam zaškrtneš túto možnosť, lebo tlačivo je univerzálne.
Lepšie by bolo, keby si mal na tieto veci účtovníčku - kto ti robí DPFO a účtovníctvo ako také?
Aha, tak už chapem. Učtovnictvo mi robi jedna znama, s ktorou sa veľmi nestretavam, ale asi by bolo treba ako tak vidim... No a čitam povinnosťi registrovaneho podľa 7a a to treba posielať každy štvrťrok výkaz na danový úrad ak dodávam službu?
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Prečítaj si napr. toto:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...epl_122009.pdf

Po zaregistrovaní budeš musieť podávať štvrťročne súhrnné výkazy elektronickou formou, o tom nájdeš info tu:

https://www.drsr.sk/wps/portal/registracia
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, ak dodáš v danom kalendárnom štvrťroku službu do EU, tak podáš SV DPH na DU,
musíš vedieť ičDPH odberateľa z EU, aj ten musí byť registrovaný.
SV sa podávajú výlučne elektronicky, tak to prekonzultuj so svojou známou, či je na to pripravená, inak si to budeš musieť vybaviť sám.
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
Ok,no už som pozeral tie elektronicke služby daňoveho a zrejme to budem robiť ja. Len ma napadlo ešte, ak sa to teda podava štvrťročne, tak by bolo najlepšie to podať asi vždy posledný týždeň toho štvrťoku, teda za tento štvrťrok to bude posledný decembrový týžden ano?
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

derek191919 Pozri príspevok
Ok,no už som pozeral tie elektronicke služby daňoveho a zrejme to budem robiť ja. Len ma napadlo ešte, ak sa to teda podava štvrťročne, tak by bolo najlepšie to podať asi vždy posledný týždeň toho štvrťoku, teda za tento štvrťrok to bude posledný decembrový týžden ano?
Podáva sa do 20-teho nasledujúceho mesiaca po skončení daného štvťrkoku. Čiže za tento 4. štvrťrok do 20. januára 2012.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno - až po skončení štvrťroka, teda 1-20.1.2012
1 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Tu je postup registrácie autorizovaného používateľa elektronických služieb
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
super. Zrovna sme na zlomku roka. Ak reklamu na stranke budem mať v decembri, peniaze na účet mi prídu v Januári po 20tom, tak tú sumu zahrniem do výkazu za prvý štvrťrok?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

derek191919 Pozri príspevok
super. Zrovna sme na zlomku roka. Ak reklamu na stranke budem mať v decembri, peniaze na účet mi prídu v Januári po 20tom, tak tú sumu zahrniem do výkazu za prvý štvrťrok?
Záleží čo uvedieš na FA, aký dátum dodania služby. Ak uvedieš decembrový dátum pojde do 4q. Ak uvedieš januárový tak pojde do 1q2012

A pýtaš sa že ako budu vedieť že sa registruješ pre IC DPH a nie pre platiteľa dph... Tak tu je tlačivo, tam zaskrtnes ty sám podla coho sa registrujes. Ty sa budes podla §7a... teda riadky 33,34.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/zoregto.pdf
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
dakujem, hned som viac pripraveny na to, že ma čakaju taketo formulare. A ešte ma teda zaujima, že toto dodavam reklamu do zahraničia ale na internete a teraz zrovna idem kupovať také reklamné rámy z českej republiky, je to jednorazový náklad, čiže to nebude pravidelné, zmení sa pre mna niečo po tejto registrácii, či zostáva všetko po starom a normálne to kúpim aj s ich DPH?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
teraz kupovať v EU bez registrácie nemôžeš. Ak chceš nakúpiť službu v EU, musíš sa najskôr registrovať podľa §7aň, tak ako sme to už uviedli vyššie.
Až budeš mať ičDPH, resp. aspoň podanú žiadosť, tak sa dohodni s dodávateľom, že ičDPH mu budeš schopný dať neskôr. On ti to predá bez českej DPH a ty to dodaní v SR a DPH odvedieš za ten mesiac v ktorom službu kúpiš-budeš mať doklad vystavený.
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
A to prosím Vás ako zasa ja tú DPH odvediem?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

a co su to tie ramy... sluzba ci tovar?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

ano kedze nie ste platitelom DPH boli by ste len registrovany podla § 7 tak v pripade ze by ste nadobudli sluzbu z EU na fakture by nebol DPH ale vasou povinnostou by bolo dodanenie tejto sluzby na SR ...
1 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
Sarlotka Pozri príspevok
a co su to tie ramy... sluzba ci tovar?
je to tovar, vyzera to aako obraz. A bude v nich uverejnovana reklama, čiže ten rám nebudem predávat.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

KEJKA Pozri príspevok
teraz kupovať v EU bez registrácie nemôžeš. Ak chceš nakúpiť službu v EU, musíš sa najskôr registrovať podľa §7aň, tak ako sme to už uviedli vyššie.
Až budeš mať ičDPH, resp. aspoň podanú žiadosť, tak sa dohodni s dodávateľom, že ičDPH mu budeš schopný dať neskôr. On ti to predá bez českej DPH a ty to dodaní v SR a DPH odvedieš za ten mesiac v ktorom službu kúpiš-budeš mať doklad vystavený.
no neviem ja na sr by som mu to bez udania Ic dph a jeho skontrolovani prostrednictvom danoveho portalu nevyfakturovala... pred fakturaciu vzdy overujem ic dph odberatela ... klientom zakazujem fakturovat bez overenie ic dph pred fakturaciou...

Platitelia dane si môžu overiť nasledovnými spôsobmi, či je konkrétne daňové
identifikačné číslo pre DPH platné v danom členskom štáte:
1. Na oddelení MAS Daňového riaditeľstva SR:
· telefonicky, na telefónnom čísle 048/4369 113
· e-mailom, na e-mailovej adrese overovanie@drsr.sk
· faxom, na faxovom čísle 048/4369 128
· písomne, na adrese Daňové riaditeľstvo SR, oddelenie medzinárodnej
administratívnej spolupráce (MAS), Nová 13, 975 61 Banská Bystrica
2. Na Portáli daňovej správy SR www.drsr.sk položka overovanie IČ DPH v EÚ
3. Na Portáli európskej komisie www.europa.eu.int/vies
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať