Zavrieť

Porady

kontrola hlavnej knihy

Dobrý večer, začal som pracovať ako výpomoc u účtovníka a dal mi skontrolovať hlavnú knihu. Idem to robiť prvý krát a neviem ako na to. Kde začať a čo mi k tomu treba ešte mať. Čo hlavne kontrolovať a kde sú najčastejšie problémy. Ďakujem veľmi pekne za každú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    samozrejme, že máš. Ak si vieš poradiť s tým, čo si popísal, že vieš, tak postupne sa naučíš aj to ostatné. Niekto ťa má pod dohľadom? možno len skúša čo vieš, čo ťa treba doučiť - to všetko príde s praxou.
    jasné ti je okrem 331,336 aj 342, tiež 343, 345? Vlastne by ti mohli byť jasné všetky účty triedy 3, včítane skupiny 38x - pozor na poč.stavy, aby si náhodou neprenášal do r.2012, niečo čo má byť vysporiadané v r. 2011.
    211.pozri 261, či tam netrčia nejaké eura z dotácie pokladnice, z výberu BU

    majetok-odpisvaný, to môže byť problém, musíš vedieť sysstém odpisovania, mať k tomu podklady......to si zisti.
    ale napr. 042 MD je obstaranie, ak bolo všetko zaradené, tak rovnaká suma by mala byť na účtoch 08xMD
    ak bolo vyradené - tak 08xMD = 02x DAL

    zásoby - závisí od SW, ja sommala najradšej ak strana Dal účtov zásob.112, 132 bola rovná strane MD účtov 501, resp.504
    prípadne k tomu ešte bolo treba napočítať 543, 549,.........
    ale hlavne, potrebuješ výsledok fyzickej inv.zásob a porovnať so zosttakom účtov zásob.

    N a V - tam ťažko niečo skontroluješ - tam by si potreboval položkové výpisy a prečítať, či nahodou nejaký popis alebo niečo neidikuje zlé účtovanie.

    Tie linky v prvej odpovedi boli len príklad, o kontrolách je tu popísané strašne veľa.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je zlá otázka, ale skúsil si vyhľadávač? V akom SW pracuješ?
    Čo vieš, aké máš vzdelanie? Aké skúsenosti s účtovníctvom?
    Ako vyzerá tá HK? Rôzne SW si zamieňajú pojmy HK a Obratová predvaha.
    Upresni, či máš sumárne obraty za mesiac a od začiatku roka, poč.stavy a konečné zostatky
    alebo
    či máš rozpisy všetkých účtov, jednotlivých účtových prípadov

    už sme kontrolu na Porade riešili, napr.
    http://www.porada.sk/t112584-kontrol...ml#post1055691
    http://www.porada.sk/t47555-zaciatoc...tovnictvo.html
    Naposledy upravil KEJKA : 20.11.11 at 09:50
    dakujem, mám vyštudovanú OA, som prvák na VŠ. Skúsenosti s kontrolami nemám ešte žiadne, bežne účtujem došlé, vyšlé faktúry, banku a pokladne. Hlavna kniha je sumárna, vidím tam PS obraty MD, D a KS. Ked som si zbežne preštudoval odporúčané príspevky tak ako prvé si viem odkontrolovať či na účtoch ktoré nemajú vykazovať zostatky náhodou zostatky nemám. Vytlačím si knihu pohľadávok a závazkou pre odkontrolovanie 321, 311 a jasné mi je odkontrolovanie 331 a 336. Zostatok v pokladni nesmie byt mínusový čo vidím vo svojej HK, že mám takže mi to treba hlbšie kontrolovať a zistiť chybu. Čo ďalej s kontrolou majetku, opravkami, odpisy, nákladové účty, tržby. Nejak sa v tom strácam, mám šancu to niekedy vedieť...

    kontrola hlavnej knihy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.