Zavrieť

Porady

zivnost a jej postupenie na surodenca

Dobry vecer,mam takuto otazku! Chcela by som zacat podnikat,ale bohuzial nemozem skor ako koncom feb 2012,problem je v tom ze po dlhom hladani su na prenajom od januara 2012 super obch.priestory v akych si to viem predstavit! Chcem to spravit tak ,ze by si brat urobil zivnost za mna a po 2-3 mesiacoch by ju previedol na mna alebo pozasatvil. Len neviem ci sa to tak da,previest zivnost na ineho,alebo pozastavit a ci su za to nejake poplatky. Neviete mi poradit? uz som zufala ze mi niekto tie priestory vyfukne.poradte prosim ako na to? dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak od januára - to sa predsa vieš dohodnúť s prenajímateľom, zložiť kauciu, podpísať zmluvu o budúcej zmluve, resp. ak budeš mať živnosť, aj tak NZ bude na tvoje meno - len tam doplnite IČO - napr. dodatkom.
    Priestory isto budeš aj upravovať, takže tie cca dva mesiace by sa asi veľmi nepodnikalo, či?
    ============
    živnosť sa previesť nedá, zrušiť, pozastaviť áno, ale brat by mal zbytočné výdavky.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Hannah.K Pozri príspevok
    Dobry vecer,mam takuto otazku! Chcela by som zacat podnikat,ale bohuzial nemozem skor ako koncom feb 2012,problem je v tom ze po dlhom hladani su na prenajom od januara 2012 super obch.priestory v akych si to viem predstavit! Chcem to spravit tak ,ze by si brat urobil zivnost za mna a po 2-3 mesiacoch by ju previedol na mna alebo pozasatvil. Len neviem ci sa to tak da,previest zivnost na ineho,alebo pozastavit a ci su za to nejake poplatky. Neviete mi poradit? uz som zufala ze mi niekto tie priestory vyfukne.poradte prosim ako na to? dakujem.
    Živnosť sa nedá presunúť na rodinného príslušníka. Ale obchodný podiel v eseročke áno. Aj to by bol jeden tip na vyriešenie tvojho problému.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    A prečo by si si nemohla urobiť živnosť už teraz? Nemáš 18 rokov?

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Suhlasim s kejkou, je to bezne riesenie. Najomnu zmluvu si vezmi na seba a ked budes mat zivnost dodatkom k zmluve doplnite len ico...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    blavaciko Pozri príspevok
    Suhlasim s kejkou, je to bezne riesenie. Najomnu zmluvu si vezmi na seba a ked budes mat zivnost dodatkom k zmluve doplnite len ico...
    ee nezmysel, FO živnostník je iný právny subjekt, preto ak raz uzavrie zmluvu ako FO, doplnením IČO sa nemení zmluvná strana. Rovnako je nezmysel uzatvárať zmluvu o budúcej zmluve, lebo ju uzavrie ako FO, v zmluve o budúcej zmluve nemôže vzniknúť záväzok tretej osobe bez jej súhlasu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nejde o tretiu osobu, občan=FO=SZČO, stále je to fyzicky tá istá osoba. Ide len o to, aby aj prenajímateľ mal istotu, že priestory prenajal........ atď., ostatné platí ako som skôr napísala.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    KEJKA Pozri príspevok
    nejde o tretiu osobu, občan=FO=SZČO, stále je to fyzicky tá istá osoba. Ide len o to, aby aj prenajímateľ mal istotu, že priestory prenajal........ atď., ostatné platí ako som skôr napísala.
    ide o druhú osobu s rozdielnou právnou subjektivitou, ktorá má ohraničený vznik a zánik (vznik a zánik živnostenského oprávnenia) rozdielny od právnej subjektivity FO (narodenie, smrť, dovŕšenie veku...) Preto uzatvárať zmluvy ako FO, dopísať tam IČO a tváriť sa, že zmluva so živnostníkom vznikla 1.1.2010, keď živnostník ako subjekt práva vznikol až 10.5.2010 je právny nezmysel, táto zmluva je absolútne neplatný právny úkon...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v podstate súhlasím, zle som sa vyjadrila? právny subjekt - OK, tak právne to treba doriešiť s právnikom a uzavrieť teda novú zmluvu dňom začatia živnosti. Fyzicky však nejde o inú osobu, stále je to ten istý človek s tou istou vôľou - neviem to asi dobre vysvetliť...... proste ak sa zaviažem a zaplatím akontáciu ako občan s cieľom získať tie priestory na podnikanie, tak po získaní ŽL neotočím - nezmením názor a rada uzavriem hoci aj novú zmluvu odo dňa získania oprávnenia podnikať.
    Podľa mňa - len to som svojou odpoveďou riešila - nič nebráni občanovi prenajať si priestory, ak ich chce prenajať. Takže jej tie priestory nikto nevyfukne, dokáže tomu zabrániť.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    mattto Pozri príspevok
    ee nezmysel, FO živnostník je iný právny subjekt, preto ak raz uzavrie zmluvu ako FO, doplnením IČO sa nemení zmluvná strana. Rovnako je nezmysel uzatvárať zmluvu o budúcej zmluve, lebo ju uzavrie ako FO, v zmluve o budúcej zmluve nemôže vzniknúť záväzok tretej osobe bez jej súhlasu.
    tak to teda doplnim, suhlasim stale s kejkou, priestory si moze prenajat ako FO-nepodnikatel a po zapisani do zivnostenskeho registra sa urobi dodatok o prevode prav a povinnosti najomcu na pomyselnu tretiu osobu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.