Zavrieť

Porady

Havária zamestnanca

Prosím o radu, manžel havaroval na služobnom aute, nepoistenom havarijnou poistkou. Auto použil na súkromné účely, s písomným súhlasom majiteľa.
Polícia uznala haváriu ako nezjazdná cesta-poľadovica. Kto hradí škodu na aute?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no a kto je vinníkom nehody, pochybujem, že polícia by dala vinu cestárom za neposypanie... neuviedli do zápisu: vodič neprispôsobil jazdu stavu a povahe vozovky a svojim schopnostiam...

    škodu pravdepodobne bude znášať manžel do výšky 4 násobku svojho platu... keďže sa jedná o škodu spôsobenú zamestnávateľovi... čisto teoreticky by ju mohla znášať aj správa ciest, ak naozaj policajti uviedli, že cesta nebola posypaná...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    a za dalsie, manzel nech v buducnosti už nikdy nesadne ako sofer do sluzobneho auta, ktore nema havarijne poistenie ...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    bubkoch Pozri príspevok
    a za dalsie, manzel nech v buducnosti už nikdy nesadne ako sofer do sluzobneho auta, ktore nema havarijne poistenie ...
    zas nevieme čo to je za auto... nie každá firma má nové a drahé autá... mohlo to byť staré auto kde je hodnota do 200 €...a poisťovňa by to už ani nepoistila...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Ice dive Pozri príspevok
    no a kto je vinníkom nehody, pochybujem, že polícia by dala vinu cestárom za neposypanie... neuviedli do zápisu: vodič neprispôsobil jazdu stavu a povahe vozovky a svojim schopnostiam...

    škodu pravdepodobne bude znášať manžel do výšky 4 násobku svojho platu... keďže sa jedná o škodu spôsobenú zamestnávateľovi... čisto teoreticky by ju mohla znášať aj správa ciest, ak naozaj policajti uviedli, že cesta nebola posypaná...
    No ICE neviem, či máš pravdu-predsa len to bolo sposobené pri súkromných aktivitách-nie pri plnení práce-podľa mňa si može zamestnávateĺ nárokovať celú škodu...
    I keď som si ale nie istý...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Ice dive Pozri príspevok
    zas nevieme čo to je za auto... nie každá firma má nové a drahé autá... mohlo to byť staré auto kde je hodnota do 200 €...a poisťovňa by to už ani nepoistila...
    odhliadnuc od toho ze si neviem predstavit sluzobne auto ktoreho hodnota by bola 200€, tak vyznacene je uplne irelevantne ... skratka sadat do nepoisteneho auta znamena riskovat skodu vo vyske 4-mes. platu namiesto spoluucasti 66-166€ ...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    No ICE neviem, či máš pravdu-predsa len to bolo sposobené pri súkromných aktivitách-nie pri plnení práce-podľa mňa si može zamestnávateĺ nárokovať celú škodu...
    I keď som si ale nie istý...
    no tak to si teraz zneistil aj mňa, ani ma nenapadlo, že by sa to v tomto prípade mohlo posudzovať inak...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    No ICE neviem, či máš pravdu-predsa len to bolo sposobené pri súkromných aktivitách-nie pri plnení práce-podľa mňa si može zamestnávateĺ nárokovať celú škodu...
    I keď som si ale nie istý...
    nie, zamestnavatel moze požadovat nahradu celej skody len "ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok."

    v ostatnych pripadoch len do vysky 4-nasobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu

    pouzitie sluzobneho auta na sukromne ucely mozno povazovat za porusenie povinnosti pri plnení pracovných úloh

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no lenže v tomto prípade spôsobil zamestnanec škodu zamestnávateľovi na súkromnej ceste, ktorá bola vykonaná s vedomím zamestnávateľa a jeho súhlasom... t.j. to isté, ako keby si si požičal auto od suseda a roztrieskal ho...

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Ice dive Pozri príspevok
    no lenže v tomto prípade spôsobil zamestnanec škodu zamestnávateľovi na súkromnej ceste, ktorá bola vykonaná s vedomím zamestnávateľa a jeho súhlasom... t.j. to isté, ako keby si si požičal auto od suseda a roztrieskal ho...
    Mozno bude dobre pozret na vec z pohladu slusnosti a nie len podla zakona. Sposobil som skodu ? Ak ano zaplatim inak sa aj druha strana ( zamestnavatel ) moze pozerat na vec podla zakona. Skodu uhradi a pri najblizsom prepustani bude Vas manzel prvy na rade. Samozrejme podla zakona

    Don133 je offline (nepripojený) Don133

    Don133
    Nemá náhodou Tvoj manžel poistku zodpovednosť zamestnanca voči zamestnávatelovi? Z tej by sa to dalo uhradiť .... stojí cca 40 € ročne záleží práve na výške príjmu a či používa služobné vozidlo....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.