Zavrieť

Porady

Je možné mať pracovný pomer v zahraničí a zároveň živnosť na Slovensku?

Zdravím. Chcem sa spýtať, či je možné mať aktívnu živnosť na Slovensku a zároveň byť zamestnancom francúzkej firmy vo Francúzsku. Francúzi platia na mňa odvody do franc. sociálky aj zdravotnej poisťovne. Ako to je v tom prípade so zdravotnými odvodmi zo slov. živnosti? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    manoh Pozri príspevok
    Zdravím. Chcem sa spýtať, či je možné mať aktívnu živnosť na Slovensku a zároveň byť zamestnancom francúzkej firmy vo Francúzsku. Francúzi platia na mňa odvody do franc. sociálky aj zdravotnej poisťovne. Ako to je v tom prípade so zdravotnými odvodmi zo slov. živnosti? Ďakujem.
    Ahoj, je možné mať PP v inom ČŠ a zároveň byť SZČO na slovensku. Vzhľadom k tomu, že ZP by si mal platiť iba v jednom ČŠ, tak si povinný sa ako živnostník prihlásiť do francúzskej poisťovne a platiť zo živnosti odvody podľa francúzskej legislatívy.*

    Pracovný pomer má prednosť pred živnosťou. Asi týžden dozadu som sa informovala na toto v zdravotnej poisťovni...*

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    luciana1 Pozri príspevok
    To ma napadlo ako prvé, len problém je v tom, že dotyčný sa na Slovensko vráti až niekedy v lete. To oznámenie musí doručiť osobne, alebo stačí aj poštou?
    Stačí poštou (nie emailom).

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...dklad_2010.pdf

    prečítaj si poučenie.......
    kolegyňu vrátili z DÚ, neprebrali jej oznámenie, vzor uviedli na DRSR.SK

    manoh je offline (nepripojený) manoh

    manoh
    takže ked sa živnostník zamestná v zahraničí, môže rovno živnosť zabaliť...na Slovensku ani toľko na živnosti nezarobím, koľko by som odviedol na minim. odvodoch do Francúzska

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Poprosím o vysvetlenie - ale opačný prípad. Živnosť v členskom štáte EÚ, pracovný pomer u nás v našej firme. Odvody sú mi jasné, ale pracovník má podpísané vyhlásenie k dani u nás. Je potrebné dokladať k vyhláseniu ešte niečo? Napríklad aké má príjmy zo živnosti alebo niečo podobné? Ďakujem.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Gabhus Pozri príspevok
    Poprosím o vysvetlenie - ale opačný prípad. Živnosť v členskom štáte EÚ, pracovný pomer u nás v našej firme. Odvody sú mi jasné, ale pracovník má podpísané vyhlásenie k dani u nás. Je potrebné dokladať k vyhláseniu ešte niečo? Napríklad aké má príjmy zo živnosti alebo niečo podobné? Ďakujem.
    prehlásenie vyplnené a podpísané aby bolo....o nič iné sa neinteresuješ.....aj tu platí uprednostnené je zamestnane pred živnosťou......a DP si robí sám, DP podáva v zahraničí (podľa štátu a príjmu, napr. v AT sa nepodáva ak príjem je nižší ako 10 000 €, táto suma platila za rok 2010) a musí aj u nás, nesmieš mu robiť RZD......a RZZP mu robí jeho príslušná ZP....

    luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

    luciana1
    SZČO má na Slovensku živnosť, na ktorú dostal dotáciu z úradu práce. V auguste 2011 sa ešte aj zamestnal, ale v Holandsku. Zatiaľ nemá žiadne doklady o príjme, odvodoch a daniach z Holandska /zamestnaný cez poľskú agentúru/. Zo živnosti na Slovensku má príjem cca 3900,-- Eur. Čo s tým, neviem mu v tomto poradiť, ešte som niečo také neriešila. Čo sa týka živnosti - klasika DP B + vyúčtovanie dotácie, no čo s tým PP?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    normálne, pokiaľ nemáš žiadne potvrdenie z NL tak nech daňovník oznámi DU, že si predlžuje podanie DP.....až do 30 09 2012 ...a pre tento rok až do 01 10 2012......

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    luciana1 Pozri príspevok
    SZČO má na Slovensku živnosť, na ktorú dostal dotáciu z úradu práce. V auguste 2011 sa ešte aj zamestnal, ale v Holandsku. Zatiaľ nemá žiadne doklady o príjme, odvodoch a daniach z Holandska /zamestnaný cez poľskú agentúru/. Zo živnosti na Slovensku má príjem cca 3900,-- Eur. Čo s tým, neviem mu v tomto poradiť, ešte som niečo také neriešila. Čo sa týka živnosti - klasika DP B + vyúčtovanie dotácie, no čo s tým PP?
    oznám DU predlženie lehoty na podanie DP. V prípade príjmov zo záv.činnosti zo zahraničia je to možné až do 30.9. Ak mu vznikne povinná registrácia v SP, posunie sa mu aj termín na začatie platenia odvodov.

    luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

    luciana1
    To ma napadlo ako prvé, len problém je v tom, že dotyčný sa na Slovensko vráti až niekedy v lete. To oznámenie musí doručiť osobne, alebo stačí aj poštou?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    luciana1 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc a rady a pekný zvyšok nedele.
    Neviem či sa dá zo zahraničia odosielať doporučene, je dobre mať doklad o odoslaní zásielky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.