Zavrieť

Porady

Zákonník práce 2011 paragraf 138

Dobrý deň,
prosím o radu. Zamestnanec mi predložil potvrdenie o darovaní krvi. Na potvrdení je uvedené, že má v súlade s paragrafom 138 "Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme" nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy zamestnávateľa na dobu nevyhnutnú. Platí ešte stále, že je to na celý deň? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    orlica je offline (nepripojený) orlica

    orlica
    V prípade, že bol darovať krv, tak by som mu dala ako zamestnávateľ aj odmenu, nie mu striktne dokazovať, že poznám zákonník práce, ale to je vec osobného názoru,( koľko potrebuje na zotavenie po odbere) ....aj keď to myslíš správne a poctivo. Určite by som to rozlišovala od situácie, keď zamestnanec môže isť na bežné lekárske vyšetrenie aj po pracovnej dobe, pokiaľ v tom čase má ordinačné hodiny príslušný lekár ...a na dobu nevyhnutnú ....
    Jednoducho by som mu bola vďačná - hoc aj anonymne, že niekomu jeho čin pomôže a aspoň ho neznechutím a neodradím od ušľachtilého činu, v dnešnej dobe to je vzácnosť :-)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    orlica Pozri príspevok
    V prípade, že bol darovať krv, tak by som mu dala ako zamestnávateľ aj odmenu, nie mu striktne dokazovať, že poznám zákonník práce, ale to je vec osobného názoru,( koľko potrebuje na zotavenie po odbere) ....aj keď to myslíš správne a poctivo. Určite by som to rozlišovala od situácie, keď zamestnanec môže isť na bežné lekárske vyšetrenie aj po pracovnej dobe, pokiaľ v tom čase má ordinačné hodiny príslušný lekár ...a na dobu nevyhnutnú ....
    Jednoducho by som mu bola vďačná - hoc aj anonymne, že niekomu jeho čin pomôže a aspoň ho neznechutím a neodradím od ušľachtilého činu, v dnešnej dobe to je vzácnosť :-)
    .. však to majú aj niektorí zamestnávatelia ošetrené v kolektívnej zmluve .. napr ešte voľno nad rámec ZP - aj na druhý deň.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    11MON04 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím o radu. Zamestnanec mi predložil potvrdenie o darovaní krvi. Na potvrdení je uvedené, že má v súlade s paragrafom 138 "Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme" nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy zamestnávateľa na dobu nevyhnutnú. Platí ešte stále, že je to na celý deň? Ďakujem za radu.
    Tak v zákone sa píše na dobu nevyhnutnú, zvyčajne to býva 1 deň, asi sa to berie ako zotavenie po odbere. My to tiež uznávame a platíme celý deň.
    Ale máš to v tom § pekne rozpísané, na nevyhnutne potrebný čas, zákon presne neurčuje, že to musí byť 1 deň.

    11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

    11MON04
    Ďakujem za potvrdenie, takže to uznám na celý deň.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    orlica Pozri príspevok
    V prípade, že bol darovať krv, tak by som mu dala ako zamestnávateľ aj odmenu, nie mu striktne dokazovať, že poznám zákonník práce, ale to je vec osobného názoru,( koľko potrebuje na zotavenie po odbere) ....aj keď to myslíš správne a poctivo. Určite by som to rozlišovala od situácie, keď zamestnanec môže isť na bežné lekárske vyšetrenie aj po pracovnej dobe, pokiaľ v tom čase má ordinačné hodiny príslušný lekár ...a na dobu nevyhnutnú ....
    Jednoducho by som mu bola vďačná - hoc aj anonymne, že niekomu jeho čin pomôže a aspoň ho neznechutím a neodradím od ušľachtilého činu, v dnešnej dobe to je vzácnosť :-)
    ...ja osobne na túto činnosť už niekoľko rokov obetovávam časť dovolenky, lebo sa mi naozaj nechce vysvetlovať, že hoci to robím rada, som potom dosť unavená a potrebujem si nejaké 2-3 hodky pospať...

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Ja sa po odbere cítim skvele. Chodím na cytaferézu a potom idem do roboty.
    Ale nie každému je po odbere fajn.
    Deň voľna si darca naozaj zaslúži.

    Zákonník práce 2011 paragraf 138

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.