Zavrieť

Porady

Je možné vystaviť faktúru v KČ ?

Som živnostník, neplatca DPH na Slovensku, som registrovaný pre DPH podľa odstavca 7a. Ide o to, že subjekt v ČR odo mňa vyžaduje faktúru, ktorá bude vedená v českých korunách. Dá sa to ? Moja účtovníčka mi tvrdí, že to možné nie je, ale zas ten subjekt v ČR, že má kopu skúseností s tým, ako mu Slováci vystavujú faktúry v KČ a uviedol mi tento postup:

1.) Fakuru vystavíte v CZK a pošlete nám ji.
2.) K faktuře si do vašeho učetnictví vytiskněte v ten den platný kurzovní lístek, aby jste věděl kurz €/CZK (přicvakněte ji k faktuře)
Odkaz na kurzovní lístek: http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ovy-listok-ecb
3.) Poté si tužkou k ceně na vaší faktuře připíšete přepočet na Eur.
4.) Až budete dělat roční vyúčtování, tak fakturu započítáte v Eur částce, která vám vyjde podle kurzovního lístku ze stránek NBS.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ivanval Pozri príspevok
    Som živnostník, neplatca DPH na Slovensku, som registrovaný pre DPH podľa odstavca 7a. Ide o to, že subjekt v ČR odo mňa vyžaduje faktúru, ktorá bude vedená v českých korunách. Dá sa to ? Moja účtovníčka mi tvrdí, že to možné nie je, ale zas ten subjekt v ČR, že má kopu skúseností s tým, ako mu Slováci vystavujú faktúry v KČ a uviedol mi tento postup:

    1.) Fakuru vystavíte v CZK a pošlete nám ji.
    2.) K faktuře si do vašeho učetnictví vytiskněte v ten den platný kurzovní lístek, aby jste věděl kurz €/CZK (přicvakněte ji k faktuře)
    Odkaz na kurzovní lístek: http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ovy-listok-ecb
    3.) Poté si tužkou k ceně na vaší faktuře připíšete přepočet na Eur.
    4.) Až budete dělat roční vyúčtování, tak fakturu započítáte v Eur částce, která vám vyjde podle kurzovního lístku ze stránek NBS.
    Vaša účtovníčka Vám dala chybnú informáciu. Faktúru môžete úplne kľudne vystaviť v CZK, len do účtovníctva pôjde suma prepočítaná kurzom ECB platným deň pred vystavením faktúry.
    Kurzový rozdiel, ktorý Vám vznikne pri úhrade faktúry bude kurzový zisk alebo kurzová strata, ktorá je daňovým nákladom alebo daňovým ziskom.
    Ak by faktúra nebola uhradená do konca roku, ste povinnú sumu prepočítať kurzovým lístkom platným k 31.12.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    ano mozes vystavovat fakturu aj v CZK, len sa vystavujes riziku kurzovej straty alebo kurzoveho zisku. Vystavenie faktury evidujes v EUR podla kurzu NBS platneho v dany den. (Ak to dokazes ovplyvnit, mozes to priamo vytlacit aj na fakturu a nebudu komplikacie, ale cena v EUR by mala byt napisana ako informativna aj s uvedenim kurzu). Platbu faktury evidujes v EUR podla kurzu komercnej banky platneho v den prijatia uhrady. Rozdiel evidujes ako kurzovy zisk/stratu a myslim ze ovplyvnuje zaklad dane.

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    Aha. A ešte by ma potom zaujímalo, ktorú sumu mám uviesť do štvrťročného výkazu, ktorý musím podávať ? Ďakujem

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    Áno. Myslím súhrnný výkaz, len ma zaujíma, ktorá má byť, či tá, ktorá mi reálne prišla v eurách, alebo tá suma, ktorá vychádza po prepočte na eurá podľa ECB ako sa spomína hore ?

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    suma na fakture.
    ku datumu podavania suhrynneho vykazu nemusi byt dana faktura napriklad este vobec uhradena.
    ale aj keby bola, tak suma na fakture.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    blavaciko Pozri príspevok
    suma na fakture.
    ku datumu podavania suhrynneho vykazu nemusi byt dana faktura napriklad este vobec uhradena.
    ale aj keby bola, tak suma na fakture.
    fa je vydaná v Kč a kým nie je uhradená, nevedno koľko € dôjde na b.ú.....

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Mila123 Pozri príspevok
    fa je vydaná v Kč a kým nie je uhradená, nevedno koľko € dôjde na b.ú.....
    v uctovnictve je vedena v eurach, nie?
    ucetni_fantozzi
    pozdravujeme pani uctovnicku, ze robi dobru reklamu tomuto remeslu... mozno by mala uvazit, ci nechce robit povedzme do jadrovej fyziky... fakturu mozes vystavit v akejkolvek mene, prepocitat kurzom ECB (zverejnuje aj NBS) a do vykazu uviest v tejto hodnote...
    Naposledy upravil ucetni_fantozzi : 11.12.11 at 08:22

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.