Zavrieť

Porady

Naftabenzín

Podarilo sa mi to, natankoval som benzín do nafťáka. Podľa odťahovákov sú v Košiciach za týždeň 2 takéto prípady čo ich odťahujú. Auto už je v poriadku ale mám doma 40 litrov zmesi naftobenzínu. Čo s ním? Na čo sa to dá použiť.
(˙ťɐʌožʎɹ ǝpnq ıčɐuzo ʞɐʇ oʇ oč ɹɐdɯnd uǝʇ 'nqɹɐɟ nuı ɐpžɐʞ nɾɐɯǝu ǝɔıpɐɥ ɾɐ očǝɹd ɐnʞ)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Nenapisal si, aký typ auta mate. Vyrobca VW napriklad odporucal v zimnom obdobi miesanie letnej nafty s benzinom v pomere 70:30. Takze ak viete, kolko ste mal asi v nadrzi nafty a kolko ste mal benzinu, tak je mozne nejaku naftu este doplnit a potom bez problemov pouzivat v klasickych D, TD u VW.......aj inych znaciek, kde bola predkomorka.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nafta:
    hmotnostný podiel uhlíka kg.kg-1 87%
    hmotnostný podiel vodíka kg.kg-1 12,6%
    hmotnostný podiel kyslíka kg.kg-1 0,4%
    hustota kg.dm-3 0,84
    teoreticky potrebné množstvo vzduchu m3.kg-1 12,16
    dolná výhrevnosť nafty kJ.kg-1 41868
    výhrevnosť stechiometrickej zmesi so vzduchom kJ.m-3 3433
    teplota vznietenia °C 215
    bod vzplanutia °C 56

    Benzín:
    hmotnostný podiel uhlíka kg.kg-1 85,5%
    hmotnostný podiel vodíka kg.kg-1 14,5%
    hustota kg.dm-3 0,72
    teoreticky potrebné množstvo vzduchu m3.kg-1 12,7
    dolná výhrevnosť benzínu kJ.kg-1 43545
    výhrevnosť stechiometrickej zmesi so vzduchom kJ.m-3 3433


    http://www.agat.sk/post/do-omylom-so...l-a-benzin-22/
    V praxi sa vyskytujú dva prípady nechceného natankovania benzínu. Prvým je natankovanie benzínu do takmer prázdnej nádrže a druhým je dotankovanie benzínu do čiastočne naplnenej palivovej nádrže s obsahom nafty. Prvý prípad prakticky znemožňuje akúkoľvek prevádzku vznetového motora a vždy vyžaduje vyprázdnenie nádrže, prípadne prepláchnutie palivovej sústavy, výmenu palivových filtrov a dotankovanie správneho paliva. To všetko za podmienky, že motorista prišiel na problém včas a namiesto toho, aby sa pokúšal s takýmto automobilom odísť, nechal sa z čerpacej stanice odtiahnuť do najbližšieho servisu. Viac škody si spôsobia majitelia, ktorí naštartujú a vďaka nafte v palivovom filtry prejdú s autom niekoľko kilometrov. Po jej vyčerpaní dôjde k zadretiu palivového čerpadla často spojené s ustrihnutím pera rozvodového kolesa alebo dokonca ukrútením celej hnacej hriadele čerpadla!
    Zložitejším je druhý spôsob kontaminácie nafty benzínom, keď dôjde k čiastočnému zmiešaniu oboch palív v rôznych pomeroch. V závislosti od podielu benzínu v palive môžeme za určitých podmienok odísť s takýmto vozidlom bez toho, aby sme poškodili čerpadlo či vstrekovače. Základnou podmienkou je prísť na náš omyl čo najskôr a prerušiť tankovanie benzínu včas. Ak množstvo benzínu v palivovej zmesi s naftou neprekročí 20% pre moderné autá vyrobené po roku 2000 a až 25% pre vozidlá vyrobené pred uvedeným dátumom, čiže napr. 12 až 15 l benzínu v plnej 60-litrovej palivovej nádrži, je možné situáciu núdzovo riešiť okamžitým zakúpením a aplikovaním vhodného palivového aditíva s výrazným mazacím účinkom a zvyšovačom cetánového čísla priamo na čerpacej stanici.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Hadice síce majú rovnakú farbu,ale pištoľ je tiež označená.
    Predaj to niekomu do traktora,keď to ešte nariedi,mal by to v pohode spáliť.
    Alebo vyčkaj do Silvestra a urob - nooo,zapáľ to.

    Taserda je offline (nepripojený) Taserda

    Taserda
    27 L benzín a 13 L nafta, všetko Agip.Tiež ma napadlo že staré veľké nafťáky nariedené by to spapali.Niekedy sa nafta dolievala aj do Volgi (auto).

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Jednoducho - pomaly primiešavaj túto "zmes" do nádrže po malých dávkach (ako drogu ) - v nafte sa malé množstvo benzínu (navyše "pančovaného" naftou") ľahko stratí a diesel to spapá.

    Taserda je offline (nepripojený) Taserda

    Taserda
    Ak to niekto chce napríklad do kamióna či traktora tak to kľudne pustím po 0,50€. Bandasky musím vrátiť, pred naplnením mojou zmesou sa používali na naftu. Vygooglil som že s aditívom pre naftu sa tomu dá dosť pomôcť ale ja už toho mám dosť. Natankoval som to do nového Ceeda.

    Taserda je offline (nepripojený) Taserda

    Taserda
    To ja poznám príklad keď kupec pri skúšobnej jazde auto prevrátil na strechu, vyplatil cenu bez zjednavania a šiel na autobus. Ale vráťme sa k téme.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Do traktora je to dobré.Aj kamarátovi sa takýto kiks podaril.Druhý traktorista to párkrát primiešal do nádrže v traktore.Ja som kedysi za komančov musel do nádrže na žiguláku naliať naftu cca 1:1 tam mohol byť pomer.Síce trochu dymil ,ale šiel ako strela.

    tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

    tom_NR
    Do nafťáka to neliať! Iba ak do starého hladkého dízla trhovej hodnoty pár €, aj to po pár deci na nádrž. Predsalen je tam toho benzínu viac. Tdi, dCi, CRDi a podobné novšie motorizácie by sa tomu nepotešili. Ale v pohode, ak má svoje auto niekto "rád"...
    Skôr už, ako píše kolega nadomnou, do starej karburátorovej škodovky a pod., tam sa to rýchlejšie minie a hlavne bez ujmy.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Inak, túto situáci zažil švagor - na čerpačke natankoval do bydlíku benzín, prišiel na to včas a neskôr to komentoval tak, že má cca 100 litrov benzínu do kosačky - už nemusí dolievať olej...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Taserda Pozri príspevok
    Podarilo sa mi to, natankoval som benzín do nafťáka. Podľa odťahovákov sú v Košiciach za týždeň 2 takéto prípady čo ich odťahujú. Auto už je v poriadku ale mám doma 40 litrov zmesi naftobenzínu. Čo s ním? Na čo sa to dá použiť.
    (˙ťɐʌožʎɹ ǝpnq ıčɐuzo ʞɐʇ oʇ oč ɹɐdɯnd uǝʇ 'nqɹɐɟ nuı ɐpžɐʞ nɾɐɯǝu ǝɔıpɐɥ ɾɐ očǝɹd ɐnʞ)
    ...neviem či sa to dá aplikovať aj na tento prípad ...

    Predával som ( svojho času ) auto môjmu študentovi ...vzal ho domov , rodičom ukázať ( pre nich to bolo ) ...sadol , naštartoval , odišiel ...
    Za pár hodín mi volá , že nejak mu nejde naštartovať ...
    Dialóg :
    - točí štartér ?
    - hej ..
    - stále má dobré obrátky ?
    - hej , v pohode ...
    - a natankoval si .....?????
    - hej ..............20 LITROV NAFTY ........
    - čooooooooooooooooooooooooooooooooooo....????????? ?
    Do benzínu si urval naftu ???

    Skončilo to tak , že natankoval potom do plna benzín ...zrušil dve batérie a nakoniec cez káble nahodil mašinu ...
    Celú noc pomaly vrčala na voľnobehu ......

    ....he.....keby sa to nepodarilo , auto bral tak či tak ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.