Zavrieť

Porady

NČZD

Dobrý deň,
potrebujem vašu pomoc Príjmam zamestnancov na dohodu. Jedna je mammička, ktorá je s dieťaťom na MD do 19.2.2012. Druhá nie je na MD. Keď im budem robiť výplaty, ako je to s daňou a NČZD? On má požiadať o odpočítanie NČZD pri nástupe alebo ako? Ich hrubá mzda je 90 €. Ide mi o to či im to mám aj zdaňovať alebo nie?

ďakujem Vám
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    1236Lenca Pozri príspevok
    A ak si na NČZD uplatňuje nárok jej manžel pri ročnom zúčtovaní, tak ja jej vyhlásenie podpísať nedávam a manželovi potom treba nejaké prehlásenie ze si NČZD neuplatňovala. Správne tomu rozumiem?
    nie. on má nárok na svoju Nč, ona má nárok na svoju Nč a ešte aj manžel má nárok na Nč na manželku (alebo rozdiel Nč a vlastných príjmov manželky)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1236Lenca Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebujem vašu pomoc Príjmam zamestnancov na dohodu. Jedna je mammička, ktorá je s dieťaťom na MD do 19.2.2012. Druhá nie je na MD. Keď im budem robiť výplaty, ako je to s daňou a NČZD? On má požiadať o odpočítanie NČZD pri nástupe alebo ako? Ich hrubá mzda je 90 €. Ide mi o to či im to mám aj zdaňovať alebo nie?

    ďakujem Vám
    Ak ti podpíše pri nástupe vyhlásenie k zdaň.príjmov, môžeš jej uplatniť NČZD (vyhlásenie môže mať podpísané len u jedného zamestnávatela, u pôvodného by ho musela zrušiť)

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    tak jej môžeš dať podpísať vyhlásenie, lebo u nikoho si Nč neuplatňuje

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jacekova Pozri príspevok
    tak jej môžeš dať podpísať vyhlásenie, lebo u nikoho si Nč neuplatňuje
    NČZD si neuplatňuje, ale má zrejme podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, od ktorého odchádzala na MD.

    1236Lenca je offline (nepripojený) 1236Lenca

    1236Lenca
    Ale keĎ je na MD od roku 2009 tak pochybujem , že má to daňové vyhlásenie podpísané u toho zamestnávateľa od ktoreho na MD odchádzala aj za roky čo je na MD... či?

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    veronikasad Pozri príspevok
    NČZD si neuplatňuje, ale má zrejme podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, od ktorého odchádzala na MD.
    zrejme áno. ale nič zam-kyni nebráni zájsť za starým zamestnávateľom, zrušiť uplatnovanie Nč a začať si ho uplatňovať tu kvôli dohode

    i keď v konečnom dôsledku je to jedno. buď nepodpíše vyhlásenie, nechá si strhnúť daň a potom si podá DP a vyžiada si daň späť
    alebo
    podpíše vyhlásenie, žiadna daň sa nestrhne a dostane plnú sumu odmeny z dohody

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    1236Lenca Pozri príspevok
    Ale keĎ je na MD od roku 2009 tak pochybujem , že má to daňové vyhlásenie podpísané u toho zamestnávateľa od ktoreho na MD odchádzala aj za roky čo je na MD... či?
    no to je dobrý postreh. určite nebežala v 1/2011 k zamestnávateľovi,aby mu podpísala vyhlásenie....

    takže jej nč uplatni a hotovo (daj jej podpísať vyhlásenie)

    1236Lenca je offline (nepripojený) 1236Lenca

    1236Lenca
    A ak si na NČZD uplatňuje nárok jej manžel pri ročnom zúčtovaní, tak ja jej vyhlásenie podpísať nedávam a manželovi potom treba nejaké prehlásenie ze si NČZD neuplatňovala. Správne tomu rozumiem?

    1236Lenca je offline (nepripojený) 1236Lenca

    1236Lenca
    No dobre, a ak to urobím tak, že to vyhlásenie podpísané nemá, daň jej tým pádom zrazím. Tak je to v poriadku? A ona si potom urobí ročné zúčtovanie a daň je pravdepodobne vrátia vzhľadom na malé príjmy... OK?

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    v poriadku to je, ale prečo jej nedáš podpísať to vyhlásenie? teraz jej budeš strhávať dane a vrátia jej to až o rok..

    1236Lenca je offline (nepripojený) 1236Lenca

    1236Lenca
    No lebo sama nevie či nemá niekde inde podpísané. No a ide iba asi o 100 € v hrubom za jeden mesiac, takže nejde o veľa

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    nevie, či niekde na tento rok podpísala vyhlásenie?
    ak nemá nikde inde príjmy, tak jej ho daj podpísať.. si myslím, že žene na MD 2O eur mesačne príde vhod..

    zeneta je offline (nepripojený) zeneta

    zeneta
    mohla by som vám vstúpiť do debaty a opýtať sa či som pochopila správne, že keď som ja v roku 2011 bola na MD a potom RD ale som ešte aj pracovala, tak si môžem požiadať o vrátenie zaplatenej dane cez ročné zúčtovanie a ešte si môže aj manžel uplatniť zníženie základu dane na manželku ak mala menší príjem ako je NČZD?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zeneta Pozri príspevok
    mohla by som vám vstúpiť do debaty a opýtať sa či som pochopila správne, že keď som ja v roku 2011 bola na MD a potom RD ale som ešte aj pracovala, tak si môžem požiadať o vrátenie zaplatenej dane cez ročné zúčtovanie a ešte si môže aj manžel uplatniť zníženie základu dane na manželku ak mala menší príjem ako je NČZD?
    Môžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD. Ak je tvoj príjem zo zamestnania vyšší ako 1/2 NČZD a do 15.2.2012 nepožiadaš zamestnávatela o vykonanie RZD, musíš si sma podať DP.

    Vlastným príjmom manželky je materské a príjem zo zamestnania, znížený o zaplatené poistné. Ak je vyšší ako ročná NČZD, manžel nemá nárok na uplatnenie NČZD.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.