Zavrieť

Porady

Učtovanie stavby

Chcela by som poprosiť tých, čo majú skúsennosti s učtovaním stavby keby mi poradili, či je správne takéto zaučtovanie. Jedná sa o stavbu bytov, ktoré boli v r. 2010 zaučtované ako nedokončená výroba. V roku 2011 sa časť bytov dokončila aj predala a časť je nedokončená.
5xx / 321 náklady na nedokončenú výrobu
121 / 611 aktivovanie týchto nákladov
123 / 121 prevod dokončených bytov
311 / 602 predaj bytov
611 / 123 odučtovanie predaných bytov-zníženie stavu

Na účte 121 by som mala nedokončené byty, na účte 123 dokončené a nepredané. Neviem či uvažujem správne, pomôžete ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ucetni_fantozzi
    ucet 133 sa podla postupov pouziva, ak ide o nehnutelnost obstaranu za ucelom dalsieho predaja, pricom ide o predaj v nezmenenom stave s pripadnymi opravami - tento ucet zrejme nie

    podla mna mozno skor zakazkova vyroba, ale tam treba posudit zmluvy, atd...

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Hoci ste ma ešte celkom neuistili v správnom učtovaní ohľadom stavby, už mám ďalší problém. Verím však, že po predĺženom víkende prídete odýchnutí a určite ma dostanete z mojích pochybností. Druhý problém mám ohľadom predaja pozemkov. Je to zase v tom prebratom účtovníctve, kde som našla, že aj v r. 2010 boli predané pozemky, ktoré boli zaučtované na 311/602, ale neboli zaučtované v nákladoch a tým ani znížená hodnota na 031. Na tých pozemkoch sa robili inž. siete a podľa mňa ich mal zhodnotiť. Všetky tieto práce dal do nákladov , tým mu vyšla strata a majetok má k 31.12.2010 v takej hodnote ako k 1.1.2010.Mohla by som hodnotu tých predaných pozemkov zaučtovať aj v tomto roku ?/ čo asi ťažko, lebo sa jedná o dosť významnú sumu/ Možno niekto niečo poradí. Ďakujem.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Zatiaľ si sama kladiem otázky, aj odpovedám, no dúfam, že niekto sa najde, čo bude so mnou súhlasiť a ubezpečí ma v tom, že je to správne. Ohľadom pozemkov som zistila, že je na účely vyradenia rozhodujúca právoplatnosť rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu vlastníctva a to nastalo v r. 2011, takže to mám vyriešené, môžem znížiť stav na 031 v tomto roku, hoci pozemky boli predané v r. 2010.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Prosím pekne, pozrie sa mi na to ešte niekto taký čo učtuje predaj stavieb?
    5xx/321 náklady na nedokončenú výrobu
    121/611 aktivácia nákladov
    123/121 prevod po dokončení
    611/123 náklad predané byty podľa rozpočtu,alebo na 507 ?
    311/ 607 alebo 601

    Budem vďačná za každý názor, sú to dosť veľké položky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.