Zavrieť

Porady

prevod obchodného podielu

Prosím Vás o radu. Ako zaúčtujem vo firme B toto:

Prevodca (firma A) previedla na nadobúdateľa (1. konateľ firmy B) obchodný podiel vo výške 50% a na druhého nadobúdateľa (2.
konateľ firmy B) obchodný podiel vo výške 50%.
Nadobúdateľ 1 aj nadobúdateľ 2 prijali obchodný
podiel v nominálnej hodnote splateného peňažného vkladu každý 2500 €. Spolu 5000 €.

Každý nadobúdateľ (1. konateľ aj 2. konateľ) vyplatili prevodcovi čiastku
4000 €. Spolu 8000 €. To je dohodnutá cena za obchodný podiel medzi prevodcom a
nadobúdateľom.
+ Pridať tému
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ...pokiaľ dobre chápem: Spoločnosť A mala obchodný podiel vo výške 100% v spoločnosti B. V tejto spoločnosti boli 2 konatelia. Teraz sú aj spoločníci, spoločnosť A na nich previedla svoj podiel. Pochopila som? Ak áno, tak Ty neúčtuješ nič. Nič Ti nešlo cez firemné účty, cez firemnú pokladňu, proste sú to len zmeny vlastníckych vzťahov. Prevod sa účtuje len v spoločnosti A, ktorá "predala" svoj obchodný podiel.

    Monikai7 je offline (nepripojený) Monikai7

    Monikai7
    Dobry vecer,

    riesim podobny problem. Firma A sr.o., je 100% spolocnikom firmy B s.r.o.. Teraz predala 10% podiel vo firme B tretej osobe. Chcela by som si overit moje uctovanie vo firme A:
    - predaj 10% podielu: 561/061
    - pohladavka voci novemu spolocnikovi: 315/661
    - uhrada: 221/315
    A este by som sa chcela spytat, ci ta 561 je danova a firma A bude zdanovat rozdiel medzi 561 a 661?
    Dakujem

    zuzana0264 je offline (nepripojený) zuzana0264

    zuzana0264
    Pochopila si správne. A čo potom so ZI? To zaúčtujem ako ID 353/411 a v pokladni 211/353? Alebo ani to neúčtujem?

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    Dobrý deň poraďáci. Prosím Vás,keď mala firma v r 2011 2 spoločníkov a konateľov,jeden z nich sa rozhodol odpredať svoj obchodný podiel v spoločnosti 3320 Eur druhému spoločníkovi za 1 Eur, treba o tom aj účtovať? prevod a predaj obchod.podielu prebehol ešte koncom r. 2011... ďakujem vopred moc

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    To základné imanie tam už máš zaúčtované. Môžeš si dať akurýt analytiku na tých dvoch spoločníkov.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    tibor1000 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci. Prosím Vás,keď mala firma v r 2011 2 spoločníkov a konateľov,jeden z nich sa rozhodol odpredať svoj obchodný podiel v spoločnosti 3320 Eur druhému spoločníkovi za 1 Eur, treba o tom aj účtovať? prevod a predaj obchod.podielu prebehol ešte koncom r. 2011... ďakujem vopred moc
    Nie netreba o tom účtovať, predaj obchodných podielov spoločníkov je ich súkromnou vecou od A-Z, teda aj event. zdaňovania, zmlúv o prevode a pod. Ty si akurát zmeníš mená pri 411,

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    evina Pozri príspevok
    Nie netreba o tom účtovať, predaj obchodných podielov spoločníkov je ich súkromnou vecou od A-Z, teda aj event. zdaňovania, zmlúv o prevode a pod. Ty si akurát zmeníš mená pri 411,
    dakujem za odpoved Evina
    ja mam 411000, bez analytiky
    dufam ze to nie je nespravne...
    takze chapem spravne,ze nemusim uctovat vobec o tomto pohybe.. dik moc

    ešte ma napadlo-učtujem rok 2011.v januari 2012 sa menila adresa spoločnosti.
    v R.2011 na vsetky doklady uvadzam staru adresu,ale na danove priznanie za rok 2011 (ktore podavame v marci 2012) uz uvadzam novu adresu firmy,rozumiem tomu spravne však?
    Dakujem pekne vopred za radu

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    tibor1000 Pozri príspevok

    ešte ma napadlo-učtujem rok 2011.v januari 2012 sa menila adresa spoločnosti.
    v R.2011 na vsetky doklady uvadzam staru adresu,ale na danove priznanie za rok 2011 (ktore podavame v marci 2012) uz uvadzam novu adresu firmy,rozumiem tomu spravne
    posúvam.ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    tibor1000 Pozri príspevok
    dakujem za odpoved Evina
    ja mam 411000, bez analytiky
    dufam ze to nie je nespravne...
    takze chapem spravne,ze nemusim uctovat vobec o tomto pohybe.. dik moc

    ešte ma napadlo-učtujem rok 2011.v januari 2012 sa menila adresa spoločnosti.
    v R.2011 na vsetky doklady uvadzam staru adresu,ale na danove priznanie za rok 2011 (ktore podavame v marci 2012) uz uvadzam novu adresu firmy,rozumiem tomu spravne však?
    Dakujem pekne vopred za radu
    áno, podávaš s novou adresou a na doklady v 2011 uvádzaš starú adresu. Chápeš správne o tomto pohybe neúčtuješ. na účte 411 musíš mať hodnotu rovnú hodnote ZI uvedenú v OR.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    evina Pozri príspevok
    ............................. na účte 411 musíš mať hodnotu rovnú hodnote ZI uvedenú v OR.
    evina Pozri príspevok
    To základné imanie tam už máš zaúčtované. Môžeš si dať akurát analytiku na tých dvoch spoločníkov.
    takto je to srávne

    tibor1000 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci. Prosím Vás,keď mala firma v r 2011 2 spoločníkov a konateľov,jeden z nich sa rozhodol odpredať svoj obchodný podiel v spoločnosti 3320 Eur druhému spoločníkovi za 1 Eur, treba o tom aj účtovať? prevod a predaj obchod.podielu prebehol ešte koncom r. 2011... ďakujem vopred moc
    ja mám názor, že 411 pri sro treba viesť na AU podľa podielov. Pri zmene spoloččníka sa nič nedeje, účty stačí mať označené ako spoločník I. a spoločník II.
    ak sa však zmení štruktúra - výška podielov na ZI, tak odporúčam preúčtovanie 411AU podľa novej štruktúry.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    KEJKA Pozri príspevok
    takto je to srávne



    ja mám názor, že 411 pri sro treba viesť na AU podľa podielov. Pri zmene spoloččníka sa nič nedeje, účty stačí mať označené ako spoločník I. a spoločník II.
    ak sa však zmení štruktúra - výška podielov na ZI, tak odporúčam preúčtovanie 411AU podľa novej štruktúry.
    Možno som sa zle vyjadrila, ale ja plne s Tebou súhlasím. Na začiatku témy som písala:

    evina Pozri príspevok
    Nie netreba o tom účtovať, predaj obchodných podielov spoločníkov je ich súkromnou vecou od A-Z, teda aj event. zdaňovania, zmlúv o prevode a pod. Ty si akurát zmeníš mená pri 411,
    evina Pozri príspevok
    To základné imanie tam už máš zaúčtované. Môžeš si dať akurýt analytiku na tých dvoch spoločníkov.
    Ostatné bolo v ďalšom kontexte.....

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    ďakujem Vám za cenné rady dievčatá. No v tomto účtovníctve uz asi nechám 411 tak,vlastne bude už iba 1 spoločník, no dám si pozor na ostatné účtovníctva. Dakujem.Pekný deň

    marianna123 je offline (nepripojený) marianna123

    marianna123
    Dobrý deň, poradí mi niekto ohľadne predaja obchodných podielov v s.r.o., kde FO predajú časť obchodných podielov akciovej spoloč. Koho je to príjem? komu sa to zdaňuje? poprosím o odpoveď, je to dosť súrne...ďakujem veľmi pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.