Zavrieť

Porady

Dohoda - viac zamestnavatelov - vratenie daní

Zdravim, tem o vrateni dani tu uz bolo viacero, ale predsalen kazdy odrobi iny obnos, roznymi sposobmi a pod. Poprosil by som vas teda o radu akou cestou sa vybrat..
Som teda studentom, moj hruby prijem za cely rok 2011 bol cca 1500€. Pocas roka som pracoval (vsetko na dohodu o vykonani prace alebo dohoda o brigadnickej praci studenta) u asi 5 roznych zamestnavatelov. U niektorich som si uz pocas roka odpocitaval nezdanitelnu cast (teda na ucet som uz dostaval financie bez zrazenia dane), no u niektorych nie (subezne bolo v platnosti viac zmluv a odpocet dane som mohol uplatnit len u jedneho).
Moja otazka je teda, ci je mozne nejakym sposobom (danove priznanie, rocne zuctovanie dane u zamestnavatela...) ziskat naspät dane, ktore mi niektori z tychto zamestnavatelov strhli?
Ak ano, akym sposobom? Mam si podat danove priznanie za rok 2011 typ A, alebo poziadat jedneho zo zamestnavatelov o vykonanie rocneho zuctovania dane? Ktoru volbu by ste mi odporucili?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    najlepšie urobíš, ak si spravíš sám DP typu A..

    ale je aj možnosť, že dáš urobiť RZD niektorému zo zamestnávateľov, u ktorého si mal podpísané vyhlásenie..

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zamestnávateľ, ktorého nepožiadaš o RZD, je povinný ti poslať Potvrdenie o mzde. Nie je od veci ho kontaktovať a dohodnúť sa, kedy si pre to môžeš prísť hoci aj osobne, ale nie je to nutné.
    Výnos z úrokov sa zdaňuje zrážkovou daňou, takže to nie je záležitosť DP.
    Ak nemáš príjmy z podnikania, podávaš DPFO A, alebo požiadaš o RZD.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Petto10 Pozri príspevok
    dakujem, este otazocka, pri akej udalosti by som mal podavat danove priznanie formular B? Docital som sa ze ide o podnikanie, prijmy z urokov a pod. Mam napriklad urcite mnostvo financii na podielovych fondoch, no v roku 2011 som nerobil ziadne vybery (ale v bankingu mi samozrejme hodnota pocas roka narastla). Stale pre mna plati formular typ A?
    dane z úrokov na účtoch sa už nevracajú..
    a je zamestnavatel povinny mi zaslat potvrdenie o tom, ze som unho pracoval na dohodu s informaciami potrebnymi na podanie DP (hruba mzda, zrazena dan a pod.), alebo ho musim o tieto veci poziadat?
    radšej ich o to požiadaj, stačí aj telefonicky..

    o RZD musíš zamestnávateľ požiadať do 15.2... ak by ostatní zamestnávatelia čakali na tento dátum, či ich požiadaš a potom by ti poslali potvrdenia, nedostal by si ich do tohto termínu.. tak ich požiadaj o zaslanie..
    Naposledy upravil ewita888 : 09.01.12 at 22:00

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Petto10 Pozri príspevok
    ewita888, dufam ze teraz tomu dobre chapem. Je rozdiel medzi poziadanim zamestnavatela o rocne zuctovanie danie (a.k.a.: viac starosti pre zamestnavatela, menej pre mna), o ktore sa v pripade zaujmu MUSI ziadat do spominaneho terminu, a potvrdenim o mzde za rok 2011 (a.k.a.: tu mas papier a rob si s nim co chces), ktore by mal zamestnavatel zaslat aj "bez poziadania". Chapem tomu spravne?
    V pripade ak chcem podat danove priznanie typ A, termin 15.2. je premna bezpredmetny a musim len dodrzat termin na odovzdanie DP, teda myslim do konca marca 2012 (a dovtedy aj ziskat vsetky chybajuce potvrdenia o mzde), tak?
    Tak, pre podanie DP je termín do 31.3. a pre požiadanie zamestnáv. o RZD je termín do 15.2..

    Petto10 je offline (nepripojený) Petto10

    Petto10
    dakujem, este otazocka, pri akej udalosti by som mal podavat danove priznanie formular B? Docital som sa ze ide o podnikanie, prijmy z urokov a pod. Mam napriklad urcite mnostvo financii na podielovych fondoch, no v roku 2011 som nerobil ziadne vybery (ale v bankingu mi samozrejme hodnota pocas roka narastla). Stale pre mna plati formular typ A?

    a je zamestnavatel povinny mi zaslat potvrdenie o tom, ze som unho pracoval na dohodu s informaciami potrebnymi na podanie DP (hruba mzda, zrazena dan a pod.), alebo ho musim o tieto veci poziadat?

    Petto10 je offline (nepripojený) Petto10

    Petto10
    ewita888, dufam ze teraz tomu dobre chapem. Je rozdiel medzi poziadanim zamestnavatela o rocne zuctovanie danie (a.k.a.: viac starosti pre zamestnavatela, menej pre mna), o ktore sa v pripade zaujmu MUSI ziadat do spominaneho terminu, a potvrdenim o mzde za rok 2011 (a.k.a.: tu mas papier a rob si s nim co chces), ktore by mal zamestnavatel zaslat aj "bez poziadania". Chapem tomu spravne?
    V pripade ak chcem podat danove priznanie typ A, termin 15.2. je premna bezpredmetny a musim len dodrzat termin na odovzdanie DP, teda myslim do konca marca 2012 (a dovtedy aj ziskat vsetky chybajuce potvrdenia o mzde), tak?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ano, tak, dobre to chápeš. po 15.2. by mali sa začať rozosielať potvrdenia, aby si mal čas urobiť DPFO-

    Dohoda - viac zamestnavatelov - vratenie daní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.