Zavrieť

Porady

odvetraný sokel

Nazdar poraďáci, potrebujem si ešte vyriešiť problematiku sokla na prednej stene domu.
Potreboval by som poradiť, ako je najlepšie poriešiť sokel na prednej strane môjho domu. Je to 55 ročný dom. Predná časť domu je na uličnej čiare, teda na chodníku a tvorí hranicu pozemku. Okná na tejto stene mám vysoko, nakoľko dom je na tejto strane hodne vo výške. Teda sokel /mám na mysli vzdialenosť od zeme po izoláciu/ je 1,20 m. Táto časť je z tehly. Teraz je to urobené tak, že je to všetko omietnuté rovnako a do polky toho sokla je nastreknutý dikoplast. Teda tá spodná časť sokla je difúzne uzavretá a logicky to v tej hornej druhej polke sokla vyráža cez omietku a tá sa odlupuje. Je to jasné, cez dolnú časť vhkosť nemôže odísť lebo je tam dikoplast, tak sa snaží vychádzať cez hornú polovicu a odlupuje omietku. /Nad izoláciou /teda nad tým 1, 20m/ je všetka omietka fasády OK./ Toto musím zmeniť ako prvé. Keďže táto časť tvorí základy a izolácia podláh je až nad ňou bude tam logicky vždy vlhkosť. Preto by som chcel ten sokel do tej výšky 1,20 nejako odvetraný, aby sa tá vlhkosť aj prirodzene odvetrávala. No a tu by nemohol ísť na túto celú soklovú časť na prednej strane domu ten styrcon čo som sa pýtal v tej predošlej mojej téme aby sa to odvetrávalo? Viem, že tam som sa pýtal v rámci zateplenia fasády, ale teraz rozmýšľam či by nemohol ísť len na túto soklovú časť. Videl som niečo také na ich stránke. Omietku na dome obili vytvorili omietniky a na to prilepili styrcon platne. Vzniknuté medzery medzi omietnikmi slúžili na odvetrávanie a zárovež vznikla vzduchová medzera medzi omietnikmi. Ale myslím, že by sa to dalo riešiť aj tvrdeným polystyrénom so vzduchovou medzerou medzi murivom sokla a tvrdeným polystyrénom s tým, že by som do neho urobil vetracie otvory. Videl som také niečo na jednom dome u nás na ulici. Na sokly tvrdený zelený polystyrén a do ňho urobené kruhové otvory, cez ne išla sieľka. Rozmýšľam dobre? No a od sokla hore by išla už normálna fasádna izolácia. Potrebujem teda odvetrávať vodu, ktorú sokel prirodzene nasiakava z hliny pod podlahami. Zabudol som povedať, že dom je v tejto časti nepodpivničený, teda pod podlahami je betón a hlina. Niekde inde na fóre som zas našiel takéto riešenie: "sokel oklepat, co nedrzi musi prec ... vyspravit cementovou maltou .. nahodit nopovu foliu, na nu XPS cca 3cm hore prekryt profilom ktory umozni odvetranie nopovej folie. Na XPS sietka, (najlepsie baumit lepiacou sterkou) a na to baumit univerzalny zaklad a mozaikova omietka od baumitu. Dalsia moznost .. sokel oblozit obkladom ale ten lepit na "buchty" cim sa vytvori medzi obkladom a soklom priestor, ktory bude hore odvetrany .. toto je ale mozne len pri obkladani kamenom (hoci aj mramorom ak na to mate).. kde sparovanie neumozni pristupu vody zvonka k soklu. " Ešte som videl na niektorých domoch u nás v meste tesne zad soklom alebo v soklovej časti nejaké odvetrávacie mriežky, ale nemám tucha ako sa to robí. Kto s tým máte skúsenosť poraďte prosím, ktorá možnosť sa Vám zdá najlepšia. Prípadne budem vďačný aj akékoľvek nasmerovanie na nejaké linky či texty o tom ako sa to robí. Naštudujem. Vďaka všetkým za odpovede.
Zajtra za svetla prípadne to odfotím tú prednú stenu domu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    celé je to postavené na hlavu! Odvetraný zatepľovák je odvetraný medzi izolantom a povrchovou úpravou/obkladom/, pričom izolant musí mať čo najtesnejší kontakt s objektom, inak NEMÁ ZMYSEL. Ak to nechápeš, vezmi si kabát väčší o štyri čísla na holé telo ale tak aby bol vystužený okolo tela, choď von a možno pochopíš aká je to volovina!

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    lapejko Pozri príspevok
    celé je to postavené na hlavu! Odvetraný zatepľovák je odvetraný medzi izolantom a povrchovou úpravou/obkladom/, pričom izolant musí mať čo najtesnejší kontakt s objektom, inak NEMÁ ZMYSEL. Ak to nechápeš, vezmi si kabát väčší o štyri čísla na holé telo ale tak aby bol vystužený okolo tela, choď von a možno pochopíš aká je to volovina!
    Prečo potom existujú a robia sa prevetrávané sokle?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Sokel sa neodvetráva.Je stavaný tak ,aby bol vlhký.Jednoducho na to nalepte styrodur a omietnite.Žiadne odvetrávacie otvory už vonkoncom nie styrcon.Čo je duté osekať nanovo omietnuť.

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    Dobre, takže napr. takéto niečo /ako to uvádza výrobca styrconu na svojej stránke/ je úplná blbosť?


    Popis k obrázku zo stránky Styrconu http://www.styrcon.sk/menu/zateplenie/: Výnimočnosť izolácie STYRCON spočíva v tom, že stavba sa zateplí a odvlhčí zároveň! Zateplením stúpne teplota obvodového muriva, zvýši sa výpar, klesne vlhkosť pôvodnej konštrukcie a vodná para sa odvetrá cez zateplenie. Ale STYRCON nie je len zateplenie! Dokáže nahradiť sanačnú omietku. Vďaka veľkej pórovitosti (medzerám medzi granulami polystyrénu) nie je vododržný, sám nezvlhne, hoci je v kontakte s vlhkým múrom. Preto po zateplení/sanovaní ostáva povrchová úprava (omietka) suchá. Kapacita makropórov je mnohonásobne väčšia, ako množstvo soli vzniknuté odparením vody. Ovlhčenie muriva Styrconom, ktorý sa nezanáša soľami je „doživotné“.
    Samozrejme, tak ako u sanačnej omietky, obloženie doskami STYRCON odstráni vlhké „mapy“ na stene, ale nie zdroj vlhkosti. Preto treba zvoliť komplexné riešenie po odbornom posúdení príčin a zvoliť optimálny postup sanácie. Použitie dosiek STYRCON ponúka nenáročné a cenovo veľmi výhodné riešenie.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ide o to prečo chcete odvhčovať sokel je to zbytočné a je to prakticky nemožné.Je úplne jedno či materiál z ktorého je sokel bude mať 50% vlhkosť alebo 45%.
    K tomu obrázku načo je mu suchá omietka keď má vlhký múr.Oni tým neodstránili pôvodcu vlhnutia len ju zakrili.Je to kničomu.To tam mohli nalepiť aj polystyrén alebo zelený sadrokarton.

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    220870 Pozri príspevok
    Ide o to prečo chcete odvhčovať sokel je to zbytočné a je to prakticky nemožné.Je úplne jedno či materiál z ktorého je sokel bude mať 50% vlhkosť alebo 45%.
    K tomu obrázku načo je mu suchá omietka keď má vlhký múr.Oni tým neodstránili pôvodcu vlhnutia len ju zakrili.Je to kničomu.To tam mohli nalepiť aj polystyrén alebo zelený sadrokarton.
    Tomu čo píšete rozumiem a plne s tým súhlasím.
    Cca o hodinu skúsim dať aj nejaké foto toho môjho sokla a vysvetlím prečo som začal rozmýšľať nad jeho odvetrávaním.

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    Tak chlapi, a teraz som sa naštval /pohoda, myslím to pozitívne/. Pred chvíľou ako som išiel domov na obed som si prešiel pešo len šesť uličiek rodinných domov v mieste kde mám dom a našiel som 11 domov s odvetraním sokla. Všetky som odfotil a pripájam ich v prílohe. Preto sa pýtam a založil som tému na odvetrané sokle. Osobne nepripúšťam názor, že všetci títo ľudia nevedia čo robia. A to som prešiel len náhodne /lebo som sa naštval/ šesť uličiek okolo môjho domu. Ale pokojne si to nechám vysvetliť. Pýtam sa len na to, čo vidím okolo seba. K tým priloženým obrázkom pripájam i kratučký komentár.
    dom č1 a,b,c - je zrekonštruovaný a zateplený dom na našej ulici, dolu na tom sokly je zelený XPS s tými odvetrávacími otvormi a pretiahnutý sieľkou o čom som písal vyššie, zatiaľ je bez finálnej povrchovej úpravy
    dom č2 - je novostavba na vedľajšej ulici
    dom č3 - je o ulicu ďalej, vyzerá aspoň zvonku v poslednom čase nerekonštruovaný
    dom č4 a,b - je tiež novostavba domu
    dom č5 - ďalší o ulicu ďalej
    dom č6 a,b - ďalšia ulica a ďalší dom
    dom č7 - novozrekonštruovaný dom na tej istej ulici
    dom č8 - tiež zrekonštruovaný dom
    dom č9 - ďalší zrekonštruovaný dom na ďalšej ulici
    dom č10 - ďalší na tej istej uilici
    dom č11 - na rovnakej ulici
    ....no a potom sa už ponáhľal domov naobedovať.
    domč1a.jpg  
    domč1b.jpg  
    domč1c.jpg  
    domč2.jpg  
    domč3.jpg  

    domč4a.jpg  
    domč4b.jpg  
    domč5.jpg  
    domč6a.jpg  
    domč6b.jpg  

    dommč7.jpg  
    domč8.jpg  
    domč9.jpg  
    domč10.jpg  
    domč11.jpg  

    1/1

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    No a teraz späť k môjmu domu a môjmu problému. Platí to čom napísal vyššie a prikladám tri fotky, ktoré som narýchlo teraz cez obed spravil. Je z nich dobre vidieť môj sokel. Takže tu sú fotky.
    moj dom fasáda1a.jpg  
    moj dom fasada1b.jpg  
    moj dom fasada1c.jpg  
    1/1

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    Na fotke 1a jasne vidieť, že v akej výške je izolácia, lebo vlhkosť sokla je až po ňu. To je tých 1,20 metra od zeme. Teda asi raz tak ako priznaný sokel nastreknutý dikoplastom. Priznaný sokel, nastrenutý dikoplastom difúzne tehlovú stenu sokla uzatvára, takže vlhkosť vychádza až ponad dikoplastovú časť sokla, teda v hornej polke sokla /nepriznaného/ a odlupuje omietku. Ja to chcem urobiť tak, že priznám sokel až do tej výšky 1,20 teda po izoláciu /samozrejme dikoplast musí preč/, tak je to vidieť na susednom dome na treťom obrázku. Vlastne všetky domy na ulici majú priznaný sokel až po izoláciu, len u mňa to tak nebolo. No a to odvetrávanie zvažujem preto /nielen že to vidím na rôznych okolitých domoch ako som to ukázal v predošlom príspevku/, ale hlavne preto, že sa obávam, že keď uzavriem úplne difúznosť sokla smerom von až po izoláciu, tak sa po čase bude chcieť pretláčať smerom hore a bude hľadať aj tie najmenšie chybičky v izolácii a začne sa prejavovovať vo vnútri. Je jasné, že táto celá časť až po izoláciu teda 1,20m bude vždy vlhká, lebo z opačnej strany je hlina. Teda pod podlahami resp pod betónom podláh. No a tie odvetrávacie nejaké mriežky zvažujem práve preto, aby časť vlhkosti pohla odchádzať a nemusela si hľadať cestičky cez izoláciu. Len neviem ako sa to robí. Ako na to ísť. No a nemyslím si, že tí ľudia, čo si to odvetrávanie dávajú sú úplne blbí a nevedia čo činia. Preto som v tom predošlom príspevku nafotil aj staré domy , aj rekonštruované, ale aj novostavby. Chcem tomu porozumieť zo stavbárskeho hľadiska, lebo ma irituje, že tomu celkom nerozumiem. Preto sa to tu pýtam. Inak za všetky doterajšie cenné komentáre všetkým ďakujem. Inak s tým styrconom som pochopil, vďaka.

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    No a ešte som pre plnú názornosť na tejto fotke čiernou čiarou dokreslil, pokiaľ chcem ten sokel spraviť, teda to je tých 1, 20 metra výšky, a to je zároveň tá výška kde je izolácia. Teda aj pokiaľ to prirodzene vlhne. To vlastne ten skutočný sokel a v tej hornej časti sokla nad dikoplastom sa to odlupuje. Je to tá výška ako na tom vedľajšom červenom dome.
    moj dom fasada1d.jpg  

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Nečítal som čo ste písali.Tieto otvory sú nezmysel.Jeden to urobil ostatný okopírovali nemá to prakticky žiadny význam.
    Ak si dáte poradiť tak to urobte takto.
    Obite omietku po izoláciu až na nosný múr.Môžete znova omietnuť urobiť vyrovnávaciu omietku.Ešte pred prituhnutím omietky odrežte maltu na izoláciu.Prikladám fotto.Nič viac s tým netreba robiť.
    Náš dom (5).jpg  

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    Ak to chceš fakt dobre urobiť, sprav pod chodníkom dutý prevzdušňovací kanál, z ktorého vyvedieš vetracie komínky cez sokel nad terén a sokel už nebude ťahať vlhkosť. Tá pôjde cestou menšieho odporu cez odvetranie, nie pod zatepľovák.

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    lapejko Pozri príspevok
    Ak to chceš fakt dobre urobiť, sprav pod chodníkom dutý prevzdušňovací kanál, z ktorého vyvedieš vetracie komínky cez sokel nad terén a sokel už nebude ťahať vlhkosť. Tá pôjde cestou menšieho odporu cez odvetranie, nie pod zatepľovák.
    pod chodníkom nemôžem nič robiť lebo je to mestský chodník a tým pádom mestský pozemok

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    220870 Pozri príspevok
    Nečítal som čo ste písali.Tieto otvory sú nezmysel.Jeden to urobil ostatný okopírovali nemá to prakticky žiadny význam.
    Ak si dáte poradiť tak to urobte takto.
    Obite omietku po izoláciu až na nosný múr.Môžete znova omietnuť urobiť vyrovnávaciu omietku.Ešte pred prituhnutím omietky odrežte maltu na izoláciu.Prikladám fotto.Nič viac s tým netreba robiť.
    Ďakujem 220870, urobím to zatiaľ tak ako je to na Vašom obrázku, teda určite aspoň pokiaľ si nedoriešim tú izoláciu fasády. Dám si poradiť, prečo nie. Dal som na Vaše rady už viackrát, napr. pri pokládke drevenej podlahy, aj pri vápenných omietkach. Vďaka.
    Ak môžem ešte jedna otázočka: ten biely odskok na Vašom obrázku nad izoláciou je zateplenie? Ak áno, nerobí to veľký tepelný most, teda nerobia sa zvnútra v izbe pri podlahe plesne?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Je to zateplená fasáda 5 cm polystyrén .Potom bol omietnutý sokel a vyrezaná drážka tak aby vlhkosť nemohl stúpať hore po omietke a tak obchádzať hydroizoláciu.

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    petermikuláš Pozri príspevok
    pod chodníkom nemôžem nič robiť lebo je to mestský chodník a tým pádom mestský pozemok
    Môžeš ak prehlásiš, že to dáš do pôvodného stavu a aj tak urobíš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.